Katolsk präst mördad i Irak

Världen. En beväpnad islamistgrupp mördade den 3 juni i Mosul den katolska prästen fader Ragheed Ganni och hans tre assistenter då de efter avlsutad mässa lämnade kyrkan. 11.6.2007 kl. 00:00

En beväpnad islamistgrupp mördade den 3 juni i Mosul den katolska prästen fader Ragheed Ganni och hans tre assistenter då de efter avlsutad mässa lämnade kyrkan.

 
Ragheed Ganni blev bara 35 år.

Vid samma tid kidnappades en katolsk präst, men han frisläpptes senare. Också ett nunnekloster förstördes. Kidnappning och misshandel av präster och biskopar och andra kristna har blivit allt vanligare i Irak, skriver Kotimaa.

Ganni har tjänstgjort i den svenska katolska kyrkan. Den 6 juni hölls Requiem-mässa för fader Ragheed i Johanneskyrkan i Södertälje. Anders Arborelius, katolsk biskop i Sverige, skriver på katolskakyrkan.se att Fader Ragheeds martyrdöd är inte förgäves, utan att han nu kan stärka oss i vår tro genom sitt exempel och sin förbön.

Iraks kristna har upprepade gånger vädjat till det internationella samfundet om förbön och intervention. Som en följd av förföljelserna har tusentals irakiska kristna flytt från landet.

Kristina Fernström

Enligt professor Miikka Ruokanen är gammellaestadianismen inte en sekt utan en schism, skriver Kirkko & kaupunki. 19.6.2012 kl. 10:49

Martyrkyrkans Vänner har nyligen skrivit samarbetsavtal med den lutherska kyrkan i Burma (Myanmar). 18.6.2012 kl. 16:46

Finska Missionssällskapets sommarfest är i full gång i Kronoby. 16.6.2012 kl. 15:28

Idéer och sångförslag söks till psalmbokens tilläggshäfte. Vem som helst kan sända psalmer och idéer. 17.6.2012 kl. 06:00

Ärkebiskopen i evangelisk-lutherska kyrkan i Finland, Kari Mäkinen, skulle vilja stärka dialogen och samarbetet mellan kyrkorna i Östersjöregionen. 16.6.2012 kl. 06:00