Obegriplig prioritering

Ledare. Ledare 13/2007 I Helsingfors kyrkliga samfällighets tidning Kirkko & Kaupunki skrev chefredaktör Seppo Simola 14.3 en ledare under rubriken ”Jo riittää, Sley”, alltså ”Nu räcker det, Sley”.
Det som Simola hade fått nog av är finska evangeliföreningens SLEY:s reserverade – eller negativa om man så vill – inställning till kvinnliga präster.
27.3.2007 kl. 00:00
I Helsingfors kyrkliga samfällighets tidning Kirkko & Kaupunki skrev chefredaktör Seppo Simola 14.3 en ledare under rubriken ”Jo riittää, Sley”, alltså ”Nu räcker det, Sley”.
Det som Simola hade fått nog av är finska evangeliföreningens SLEY:s reserverade – eller negativa om man så vill – inställning till kvinnliga präster.


 
Illustration: Jan Lindström
Droppen som fick Simolas bägare att rinna över var en gudstjänst i Hyvinge. En kvinnlig präst skulle samarbeta med en gästpredikant från SLEY. Föreningen hade i förväg meddelat att predikanten inte kan delta om en kvinnlig präst medverkar i gudstjänsten. Av någon orsak var ändå en kvinna inprickad på arbetslistan den söndagen. Den gästande predikanten meddelade att han väjer, men det hela slutade med att den kvinnliga prästen väjde.

Att Simola som en av många reagerade på detta är förståeligt. Och självfallet har alla som reagerat och reagerar rätt att göra det och deklarera sitt bestämda avståndstagande från att en manlig präst inte kan samarbeta med en kvinnlig kollega.
Så långt är alltså allt i sin ordning.

Det som gör Simolas offentliga reaktion på ledarplats i landets största samfällighets tidning problematisk är de slutsatser han hävdar att församlingarna överlag borde dra av det skedda. Simola menar att allt stöd till SLEY bör dras in och att Nordens största kristna ungdomsfestival, som arrangeras av föreningen, bör bojkottas. Festivalen besöks årligen av omkring 10 000 ungdomar.

Simola fick snabbt gehör för sina tankar i landet näst största samfällighet, Esbo kyrkliga samfällighet.
Då fullmäktige vid sitt senaste möte behandlade understödet till kyrkans missionsorganisationer framkastades tanken att man inte skulle stöda föreningar som inte accepterar kvinnliga präster.
Hur stort stödet för den tanken var blev aldrig klart eftersom fullmäktige inte röstade om den saken.

Kanske inte helt överraskande valde tidningen Esse, Kirkko & Kapunkis kollega i Esbo kyrkliga samfällighet, att också ta upp temat. Det gjorde man i veckans fråga som undrar om församlingarna i Esbo borde dra in sitt stöd till organisationer som motsätter sig kvinnliga präster.
Då detta skrivs har 45 procent svarat ja och 54 procent nej på den frågan.
Det som nu skett och sker är att allt arbete för Guds rikes bästa i Finland, i Norden och på missionsfälten i hela världen, på vissa håll underordnas kvinnoprästfrågan.
Den som på grund av sin övertygelse inte kan acceptera kvinnliga präster skall inte heller få kyrkans stöd och hjälp med att sprida budskapet om den korsfäste och uppståndne Jesus Kristus, Guds Son och världens Frälsare.

Oberoende av var man står i kvinnoprästfrågan måste det rimligtvis ses som en på många sätt och på många plan obegriplig prioritering att frågan om synen på kvinnliga präster skall vara snart sagt det enda som avgör om man duger som arbetare och tjänare i Guds rike.
Fortsätter det så här blir det väl förr eller senare dags att skriva om Kyrkoordningen så att all lära i kyrkan inte längre ”skall prövas och bedömas enligt Guds heliga ord”, utan enligt synen på kvinnopräster.
I en allmän kommentar i Kotimaa (22.3) till utmaningarna i samband med kvinnoprästfrågan understryker biskop Eero Huovinen tre saker.
För det första att varje präst förbundit sig att följa kyrkans ordning, enligt vilken män och kvinnor kan vara präster. För det andra att sann tolerans innebär fördragsamhet också med dem som tänker annorlunda. För det tredje att polarisering i trosfrågor i allmänhet inte leder till något positivt.

Den slutsats Huovinen drar är att man inom kyrkan på ett nytt sätt måste fundera på hur de som avviker från vår kyrkas nuvarande huvudlinje i kvinnoprästfrågan skall ges rum att verka inom kyrkan.
Det är att hoppas att biskop Huovinens tankar slår rot och växer sig starka och att den aggressivitet som i dag finns på olika håll snart kan ersättas med sann tolerans och fördragsamhet och ärligt frågande efter Guds vilja.

Stig Kankkonen



Kyrka. Den finska ortodoxa kyrkans kyrkomöte sammanträder i dag i Valamo kloster, Heinävesi. 26.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Domsöndagen berättar i psalmer, böner, texter och tal om att tiden är begränsad, Kristus kommer till oss och reder upp saker och ting. Budskapet är strängt för de självtillräckliga och mildare för de räddhågade. 25.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Tolv församlingar sänker skatteprocenten och elva höjer den. I majoriteten av församlingarna förblir inkomstskattesatsen för kyrkskatten densamma. Medeltalet för kyrkoskatten förblir på 1,33 procent. 24.11.2007 kl. 00:00

Människa. Trummor, fotboll, volleyboll, kristliga ungdomsgruppsmöten, Röda Korsets barngrupp och skolan … Ja, allt hinner Andréa Holm, 17, med. Hon är en aktiv och pigg tjej som står för vad hon tycker och tänker. När det gäller hennes tro backar hon inte, inte ens när hon blir utmanad i en het diskussion om Gud och meningen med livet. Hon vågar tro. 24.11.2007 kl. 00:00

Kultur. Vasakören Blessed Mess tar paus i verksamheten efter våren och ger sin sista konsert på hemmaplan på en tid onsdagen den 28 november kl. 19 i Trefaldighetskyrkan i Vasa. Orsaken till pausen är att körens dirigent Sofie Björkgren-Näse blir moderskapsledig. 23.11.2007 kl. 00:00

Samhälle. En färsk attitydundersökning visar att finländarna har en öppen inställning till tro, men att få tror på en enda sann religion. 4 000 finländare intervjuades för studien som Kyrkans forskningscentral låtit göra. 23.11.2007 kl. 00:00

Världen. Svenska ärkebiskopen Anders Wejryd gjorde chatt-succé då han deltog i Dagens Nyheters chatt förra fredagen. Wejryd fick 120 frågor, vilket är näst mest efter riksbankchef Stefan Ingves. 23.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Diakoni-idé 2008 är en tävling om de bästa finländska diakoniprojekten i kyrkan. På diakonidagarna i Seinäjoki nästa höst presenteras vinnarna. Huvudvinsten är 5000 euro. 23.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Utmaningarna i och med beslutet att sänka rösträttsåldern i församlingsval till 16 år måste mötas med brett samarbete mellan olika aktörer. Det betonar Stefan Myrskog, som leder avdelningen för kristen fostran vid Kyrkans central för det svenska arbetet. 22.11.2007 kl. 00:00

Kultur. ”Jag frågar: vad skall vi kalla den plats där vi ryms?” Under den rubriken kommer författaren och poeten Agneta Pleijel att tala inkommande lördag på ett lyrikseminarium om andlig dikt. 22.11.2007 kl. 00:00

Människa. Gud är den kärleksgnista som finns i var och en av oss för vi är mer än den kropp vi har. Han är det goda, det högsta, det stora frågetecknet. Den insikten räcker. 22.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Idrotts- och studentpräst Leena Huovinen har valts till årets präst av styrelsen för Finlands kyrkas prästförbund. Huovinen arbetar både som studentpräst vid Helsingfors universitet och som präst för de finländska idrottslagen. 22.11.2007 kl. 00:00

Kultur. Ambulerande julmarknad med böcker och musik är Fontana Medias österbottniska storsatsning. 21.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans utlandshjälp arrangerade i tisdags ett fredsmöte i samarbete med de religiösa ledarna i Somalia. 21.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. En eldshow vid domkyrkan, ett ljushav i formen av tro, hopp och kärlek, domkyrkan öppen hela natten med tidebön varje timme. Det treåriga kontaktprojektet Tro, hopp och kärlek startade med en natthappening mellan lördag och söndag i Helsingfors domkyrka. 20.11.2007 kl. 00:00

släktforskning. Om sekretessbestämmelserna vållar problem för släktforskaren kan församlingen hjälpa. 22.4.2016 kl. 13:52

frälsningsarmén. – Jag kan nästan tycka att det är ett större under av Gud att orka hålla mig under armarna än att göra mig helt frisk, säger Eva Kleman, nyutnämnd kommendör för Frälsningsarmén i Sverige och Lettland. 22.4.2016 kl. 13:45

hanna lehtonen. För tre år sedan var hon osäker på om någon alls skulle vilja sjunga i hennes kör. 21.4.2016 kl. 07:16

första hjälp. De lär sig rädda liv - till takten av Bee Gees hitlåt Stayin’ Alive. 20.4.2016 kl. 07:00

understöd. Förbundet Kyrkans Ungdom (KU) fick 11 000 euro när Kyrkostyrelsens plenum delade ut understöd till kyrkliga organisationer. 19.4.2016 kl. 15:39