Mats Fontell
Bloggen:
Mats Fontell
Mats "Matte" Fontell är  ungdomsarbetare och trubadur från Borgå. Vid sidan av visdagboken skriver han gärna texter med olika längd och innehåll. Som månadsbloggare bjuder han på en bukett tankar som landat i vardagen.

Om styrkan i svagheten

30.01.2012 11:54
”Tycker ni att jag talar konstigt?”
Ett lite försiktigt men unisont jakande svar ljuder i det fullsatta auditoriet.
”Det beror på att jag är svensk..”
Ett spontant skratt utbrister bland åhörarna som redan efter en minut tagit den cp-skadade ståuppkomikern och författaren Jonas Helgesson till sina hjärtan.
Jonas Helgesson var definitivt min, och många andras, största behållning från årets kyrkodagar i Vasa. Jonas livshistoria har varit sällsynt unik. Med navelsträngen virad kring halsen vid födseln gav läkarna inte mycket hopp åt föräldrarna.  Om han över huvudtaget överlever så kommer han aldrig att gå eller tala, var det dystra budet. Jonas fick en svår cp-skada p g a långvarig syrebrist vid den oerhört komplicerade förlossningen där både modern och sonen svävade i livsfara.
Idag, drygt 30 år senare, har Jonas med sin envisa kamp och ofattbara livsenergi gång på gång gett sannolikheterna en rejäl knäpp på näsan. Som tonåring fick han nog av alla stämplande handikapphjälpmedel och gjorde dem ett efter ett överflödiga. Rullstolshjulen behövdes till en lådbil och Jonas tog hellre smällarna än att använda skyddshjälm.
Jonas ville vara som sina kompisar och inte ständigt utpekas som den där cp-skadade stackaren som alla tycker synd om och som tanterna sticker godis åt.
Idag lever Jonas Helgesson mest ett helt normalt liv. Han är gift, kör bil, spelar golf, har universitetsexamen och ”säljer sig själv” som företagare. Säljer sig själv? Jo, det är Jonas eget uttryck för sin företagsidé. Som ståuppkomiker, föreläsare och författare handlar det om självförtroende, kommunikation, fördomar, tacksamhet, tro och andra centrala grundstenar i ett gott liv. Jonas Helgesson är det han talar om.
I Vasa köper jag en av hans böcker, ”Grabben i kuvösen bredvid”, en otrolig story där – för att använda en biblisk bild – David besegrar Goliat.
Under hemvägen från Vasa till Borgå sträckläser jag boken från pärm till pärm. Jag får många gånger bita ihop tänderna och blunda för att inte utbrista i gråt i den ganska fullsatta UK-bussen. Som svårt stammande barn och tonåring känner jag igen mig i rätt mycket av den oförståelse som Jonas mött och möter, även om våra handikapp självklart mäts i helt olika klasser.
Jonas Helgesson både pratar och skriver om att han hämtar sin kraft hos Gud. Han ser varje dag som en sällsam gåva som är full av nya möjligheter. Inget dåligt tips till någon av oss. Tack Jonas!
Ps.Kolla in Jonas Helgessons hemsida . Se också videon med Jonas från UK, som finns länkad på Kyrkpressens webbplats här.

Det blir ingen förändring av Finska Missionssällskapets linje. Efter ett stundtals kaotiskt och långt möte, över fem timmar, fick styrelsens linje årsmötets förtroende i Vasa på lördagen. 9.6.2014 kl. 15:27

Heidi Juslin-Sandin. Vid Finska Missionssällskapets årsmöte valdes Heidi Juslin-Sandin till Borgå stifts representant i styrelsen. Juslin-Sandin är koordinator för Röda korsets frivilligverksamhet. 9.6.2014 kl. 13:56

finska missionssällskapet . Gränsöverskridande, trots olikheter. Finska Missionssällskapet har firat årlig sommarfest med blandade åsikter, språk och kulturer. 8.6.2014 kl. 11:39

församlingsval. I höst blir det församlingsval den nionde november. Valförberedelserna i församlingarna har redan börjat. 4.6.2014 kl. 15:20

För vinnaren i Arvid Mörne-tävlingen Josefin Öst är poesin ett sätt att komma från språkets konventioner. – Aldrig är man så fri som när man skriver dikter, säger 27-åringen. 6.6.2014 kl. 07:00