Wilma Dahlström, Sonja Fredriksson och Niclas Lemström tar hand om holmborna på Lekholmen.

"Här finns det plats för alla"

lekholmen.

Lekholmen är en populär lägergård dit många tidigare konfirmander gärna vill återvända. Genom den uppskattade holmboverksamheten är holmen nu öppen för alla.

13.7.2016 kl. 16:26

Många får sin första lägerupplevelse i samband med skriftskolan - en upplevelse som ofta är så stark och positiv att man vill uppleva den igen. Om man inte vill bli hjälpledare men ändå gärna kommer tillbaka till lägergården är det möjligt tack vare holmboverksamheten, säger holmungdomsledare Sonja Fredriksson som jobbar på Helsingforsförsamlingarnas lägerö Lekholmen, där församlingarna Johannes, Petrus och Matteus håller konfirmandläger hela sommaren.

– På sommaren är dessutom största delen av församlingarnas ungdomsverksamhet koncentrerad till holmen, åtminstone under lägerperioden, säger Fredriksson.

Ny satsning i år

Att vara holmbo innebär att man vistas och övernattar på holmen utan vara delaktig i det pågående lägret. Man behöver inte heller vara församlingsmedlem för att få åka ut som holmbo.

– Lekholmen är öppen för alla, säger Christer Romberg, ungdomsarbetsledare i Johannes församling och handledare för holmungdomsledarna.

Holmboverksamheten är en gammal tradition, som dog bort men nu har fått ny luft under vingarna. Holmboutrymmena är nyrenoverade, och holmen har redan haft över 100 besökare i sommar.

Holmledarna ordnar program både för barn, ungdomar och vuxna, men allra oftast är det nykonfirmerade ungdomar som kommer, säger holmhjälpledare Wilma Dahlström.

– Varje vecka ordnar vi Barnens tisdag och Lekisonsdag. Taizétorsdag för unga vuxna är nytt för i år.

I övrigt är holmboprogrammet inte hugget i sten.

– Vi försöker ordna någon uteaktivitet varje dag, och förstås Holmsnack, där vi diskuterar allt mellan aktualiteter och livets stora frågor. Annars beror det främst på väder och holmbornas önskemål, säger holmhjälpledare Niclas Lemström.

Enligt honom bidrar holmboverksamheten också till att Lekholmen bevaras som ett svenskt territorium.

– Efterfrågan har också ökat i och med att allt fler ungdomar aktiverar sig i församlingen, säger Lemström.

”På holmen finns plats för alla”

Holmboverksamheten sköts och finansieras av Helsingfors svenska församlingar. Holmpersonalen ansvarar för att den öppna verksamheten på holmen fungerar i samspel med de pågående lägren. Enligt ungdomsarbetsledare Christer Romberg har samarbetet mellan holmborna och konfirmandlägren hittills fungerat fint.

– I allmänhet stör holmborna inte lägren, även om det tidigare varit lite av ett problem. Nu under Johannes församlings läger har det åtminstone inte kommit några klagomål, säger Romberg.

Många konfirmander tycker det är roligt med kompisar som kommer för att hälsa på. Ibland deltar holmborna i lägrets program och de firar ofta andakter tillsammans.

– Lekholmen är en mötesplats för de olika församlingarna. Här finns nog plats för alla, säger Romberg.

Att bli holmbo

Informationen om holmboverksamheten går till stor del ut genom sociala medier. Lekholmen finns på Facebook, Instagram och Snapchat. Användbar information hittar man också på holmens egna webbsidor.

Att bo på Lekholmen är mer elle mindre gratis. Det som kostar är båtsresorna och maten som tillagas på holmen. Man kan också ta med sig egen mat.

Sarah Lönnqvist



kaarle kalliala. Mellanöstern är inte bara ett orosmoment, händelserna utmanar oss också att ta ansvar och hjälpa, påminde biskop Kalliala i sin predikan vid självständighetsdagens festgudstjänst i Helsingfors domkyrka. 7.12.2015 kl. 08:49

Att vara präst är som att vara en soldat på sin post. 4.12.2015 kl. 09:52

Laestadianernas fridföreningars förbund LFF inleder missionsarbete i Albanien. Om ett år ska LFF ha en utsänd familj på plats i landet. 2.12.2015 kl. 07:29

Marcus Prest. RECENSION. Joanna Nylund har läst Marcus Prests roman Android. 7.12.2015 kl. 00:00

klimat. Skaffa färre barn, undvik att resa med flyg, lev bilfritt och ät en växtbaserad kost. Dessa är så kallade ”högeffekts”–åtgärder när det kommer till att minska på vårt koldioxidavtryck. 30.11.2015 kl. 12:47

klimatförändringar. 35 procent av de katolska amerikanerna säger att påven påverkat deras åsikt i klimatfrågan. 30.11.2015 kl. 12:41

COP21. Svenska kyrkan har länge varit en högljudd röst i kampen mot klimatförändringen. 30.11.2015 kl. 12:43

Det är hopplöst svårt att ge namn åt en julskiva. Lyssna här. 26.11.2015 kl. 10:07

Poststrejken förorsakar tyvärr förseningar också för veckans nummer av Kyrkpressen. Du hittar hela tidningen elektroniskt här. 25.11.2015 kl. 11:08

Var tionde Närpesbo har utländsk bakgrund. Nästan tusen personer från tjugo länder har sedan nittiotalet kommit till Närpes för att arbeta eller som flykting. Cafékvällar varannan vecka ska skapa kontakt mellan de ursprungliga och de nyanlända Närpesborna. 25.11.2015 kl. 15:48

Är du helsingforsare och liberal går du mer i kyrkan än andra. 25.11.2015 kl. 14:41

kyrkans ungdom. Marcus Henricson har blivit vald till ordförande för väckelserörelsen Kyrkans Ungdom. 25.11.2015 kl. 13:34

jul. Marknadskrafternas bild av julen som konsumtionsfest är svår att rubba. 25.11.2015 kl. 14:05

film. Regissörerna Jenni Kangasniemi och Aino Suni får Kyrkans mediestiftelses filmpris Katso minuun... De får priset för sin kortfilm If I ruled. 23.11.2015 kl. 10:42

Stjärnor i Sibbo kyrka bjöd på en musikkväll med stort hjärta. 21.11.2015 kl. 23:06

GUDSBILD. När Helena Rönnberg växte upp var Gud en sträng far som krävde ständiga prestationer – och matade hennes egen perfektionism. Idag är Gud bara en sak för henne: kärlek. 14.11.2022 kl. 15:13

ekonomi. Församlingarna får inte de utlovade sänkta pensionsavgifterna. Kyrkomötet ansåg att vi lever i osäkra tider och ändrade sitt beslut från i fjol höstas. Pengarna ska betalas till Helsingfors som förut. 11.11.2022 kl. 16:38

mission. Den lilla utbrytargruppen ur SLEY fick inte officiell status helt utan gnissel i kyrkomötet och biskopsmötet. 11.11.2022 kl. 13:50

KOMIKER. Komikern och författaren Alfred Backa räds inte utmaningar. När han fick frågan om han vill underhålla Borgå stifts alla präster med en show blev svaret naturligtvis ja. 10.11.2022 kl. 16:08

psalmbok. Nej, kyrkan ska inte slå fast vilka psalmer som hör till finländsk allmänbildning. Kyrkomötet i Åbo röstade ner initiativet direkt. 9.11.2022 kl. 16:33