Bland annat här på Vasagatan 4 i Helsingfors äger stiftelsen en lägenhet. FOTO: KP-ARKIV

Kyrklig stiftelse kämpar med sitt syfte

En kyrklig stiftelsedoldis erbjuder sponsrat boende. Men eftersom stiftelsen tidigare inte ställt skriftliga krav på hyresgästerna har man i dag en hyresverksamhet som inte motsvarar stiftelsens ändamål.
14.3.2013 kl. 09:00
S:t Tomas Stiftelsens ändamål är enligt stadgarna att befrämja diakoniarbetet i Johannes församling i Helsingfors. I stadgarna står det också att stiftelsen främjar barmhärtighetsverksamhet inom församlingen.

En viktig del av stiftelsens verksamhet är att understöda diakonalt boende genom att hyra ut lägenheter med en hyresnivå som ligger cirka 30 procent under marknadshyran, heter det i bokslutet från år 2011.
Tomasstiftelsen äger 23 lägenheter. Alla är en- eller tvårummare på gamla Tomas församlings område.

Hur många av dem hyrs av personer som är i behov av diakoni i form av billigt boende?
– Alla lägerheter hyrs ut till diakonalt boende, säger styrelseordförande Tomas Ray men tillägger att stiftelsen tidigare slöt långa hyreskontrakt och att det inte är sagt att alla som bor i lägenheterna i dag längre behöver en billig lägenhet.

Under de två år Ray varit styrelseordförande har han infört en princip om att de som flyttar in måste visa att de inte har råd att betala marknadshyra. Dessutom sluts kontrakten för två år i taget. Disponenten Björn Sundqvist säger att det inte funnits sådana krav under tidigare år.

Invånare i 21 av de 23 lägenheterna har gamla tillsvidarekontrakt.

– De gamla hyresavtalen säger ingenting om att det skulle finnas några krav eller regler för vem som får bo i lägenheterna, säger Sundqvist.

Hur många av de 21 som har långa kontrakt uppskattar du att inte har ett diakonalt behov?
– Kanske vad gäller omkring tio av hyresgästerna kunde vi avbryta kontraktet på grund av detta, gissar Sundqvist.

Det vill säga om det stod något om sociala behov i kontraktet, men det gör det inte. I så fall är det väl olagligt att avbryta kontraktet?

– Antagligen, säger Sundqvist.

Kan man sammanfatta situationen så att stiftelsen tidigare slarvat med att ställa krav på hyresgästerna, och nu sitter man fast med hyresgäster vars kontrakt inte kan sägas upp?

– Jo.

Ombudsman Kai Kilpinen vid Delegationen för stiftelser och fonder säger att det är styrelsens uppgift att se till att stiftelsens syfte uppfylls. I det här fallet skulle det betyda att se till att de som bor i lägenheter som ska utgöra ”socialt boende” verkligen är i behov av det.
Han föreslår möjligheten att höja hyran för dem som inte uppfyller kraven.

Läs hela artikeln i papperstidningen.
Sofia Torvalds



kvinnor. I sommar erbjuder församlingarnas lägerö Lekholmen också program för vuxna. 9.5.2018 kl. 15:43

profilen. Sonja Djupsjöbacka är tacksam för sitt drömjobb, men vägen dit hade sina krokar. – Många gånger kände jag ”kommer det här att lyckas?” Det var för många pusselbitar som skulle falla på plats för att jag skulle kunna bli lärare. 9.5.2018 kl. 14:04

Förnyelse. Pastor Keld Dahlmann arbetar med att hjälpa nya och gamla församlingar att bli livskraftiga och växande. Nu besöker han Helsingfors. 9.5.2018 kl. 11:52

asylpolitik. Solen sken över ett välfyllt torg i Jakobstad på lördagsförmiddagen. Men det tema som lockat cirka 500 personer dit var inte lika positivt. Manifestationen var ett uttryck för missnöje över det man upplever som en inhuman finländsk flyktingpolitik. 28.4.2018 kl. 13:48

Kyrkpressen. En chockhöjning av postens distributionsavgifter tvingar Kyrkpressen till inbesparingar. Under sommarmånaderna utkommer tidningen varannan vecka. 26.4.2018 kl. 20:52

riksdagsvalet. Kyrkpressen hör sig i en valenkät för om topptemana i riksdagsvalet i april. Överraskande få av de dagliga krisorden i medierna dyker upp i svaren från Lappträsk i öster till Jakobstad i norr. Många lyfter i stället upp den finländska skolan. 7.2.2023 kl. 09:56

ungdomens kyrkodagar. Jamika Sandbäck och hennes vänner har skickat in fem ärenden om ungdomar och unga vuxna i kyrkan till årets UK. 27.1.2023 kl. 16:05

kyrkoherdar. Har sina rötter i Matteus omfattande ungdomsarbete. Hon är enda sökande. 30.11.-0001 kl. 00:00

ungdomens kyrkodagar. En bönestund under konfirmandlägret var av avgörande betydelse för Jakob Nylund. – Det var som om hon bad för mig med Jesu röst, säger han. 27.1.2023 kl. 15:10

ekonomi. Ekonomigurun Sixten Korkman skrev en bok om allt det vi måste tro på om vi ska ha ett sunt ekonomiskt system. Utan Luther skulle vi inte vara där vi är i dag, skriver han. 25.1.2023 kl. 19:00