Andligt liv på webben har bland annat inneburit kurser för kyrkligt anställda. Nu ligger ansvaret för andligt webbarbete på de anställdas axlar.

Webbarbete på svenska halveras

andligt liv på webben. Den enda svenskspråkiga inom kyrkans webbprojekt blir en halvtidsresurs 2013 och försvinner helt året därpå.

18.4.2012 kl. 10:00
Vid årsskiftet avslutas formellt Kyrkostyrelsens webbprojekt Andligt liv på webben. Projektgruppen har nu fått förlängning under en övergångsperiod på ett eller två år.
Däremot får den enda svenskspråkiga projektsanställda bara jobba kvar på halvtid inom Kyrkans central för det svenska arbetet (KSCA) under 2013.
– Det handlar inte om att behandla språkgrupperna ojämlikt utan om att Kyrkostyrelsen inte kan skapa nya vakanser när församlingarna sparar, säger kanslichef Jukka Keskitalo.

”Halvtid räcker inte”
Enligt Hannu Majamäki, projektchef för Andlig liv på webben, är en halvtidsresurs inte tillräcklig för ett gott webbarbete.
– Det handlar om att jobba med människor och bygga nätverk. Sådant tar tid.
Enligt Majamäki har den svenskspråkiga projektanställda delat sin tid mellan att sköta nätdiskussionen och att bygga upp det svenskspråkiga arbetet på webben. Hon har också utbildat svenskspråkiga församlingsanställda för webben.
– Jag tror att man borde diskutera seriöst vad man vill av webben på svenska, säger Majamäki. När jag började i det här jobbet för fyra-fem år sedan sade dåvarande Borgåbiskopen Gustav Björkstrand att vi inte bara vill ha det som man lätt kan göra på svenska utan vi vill ha allt möjligt på svenska. Det har varit min ledstjärna i arbetet.
Den nivån på arbetet anser han att man inte kan behålla med vänster hand eller genom att översätta finskt material.
– Men man måste nog veta vad som sker på den finska sidan, vilken teknik som finns tillgänglig. Men man ska inte ta modellen för innehållet därifrån.

Intern prioritering
Fyra av de nio personer som varit projektanställda för Andligt liv på webben får anställning vid Kyrkostyrelsen efter en övergångsperiod och får delvis fortsätta att arbeta med webben.
– När projektet är slut måste utgångspunkten vara att hålla i gång det goda arbete som  projektet startat, säger Keskitalo, inte att skapa arbetsplatser åt de projektanställda. Och nu har jag inget negativt att säga om dem som jobbat i detta projekt.
KCSA:s direktor Bror Träskbacka är också införstådd med att centralförvaltningen inte kan växa när församlingarna sparar.
– Därför är vi glada för att vi i dessa tider trots allt får en halvtidsresurs, säger han.
Efter övergångsperioden ska ansvaret för det andliga livet på webben skötas som en del av det normala arbetet vid Kyrkostyrelsen och i församlingarna.
– Under projektets gång har ju församlingsställda utbildats till att klara av att göra det, säger Träskbacka.

Finns det fortfarande behov att utbilda anställda i församingarna?
– Det beror på vem  man frågar, säger Träskbacka. Många har redan utbildats men det finns säkert behov av utbildning också i framtiden.
Keskitalo understryker att varken verksamhetsavdelningen eller informationscentralen har fått några nya vakanser. Bland annat med hjälp av kommande pensioneringar skapas vakanser för webbarbete.
– Inget hindrar att KCSA inom ramen för sin budget skapar utrymme för en vakans, säger Keskitalo. Det handlar om hur man prioriterar.
Johan Sandberg
(Foto: Daniel Jakobsson)



Kyrka. Svenska Lutherska Evangeliföreningen (Slef) höll årsfest i Kristinestad förra helgen. Under fyra dagar samlades gamla och unga kring temat Herren – vår starkhet. 30.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. I Esbo och Vanda har det skett flera inbrott i bilar som parkerats vid kyrkor. De fräcka tjuvarna bryter sig in i bilarna medan ägarna deltar i förrättningar. 30.6.2008 kl. 00:00

Världen. Trots rykten står det nu klart att de kinesiska myndigheterna kommer att tillåta biblar vid OS i Beijing. 29.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. I princip kan vilken kyrka som helst med goda förbindelser fungera som vägkyrka. Men några enkla kriterier måste ändå uppfyllas. 28.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det gemensamma kyrkorådet i Borgå beslöt på onsdagen att tillfälligt öppna domkyrkan för allmänheten. 27.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. Två av tre finländare vill öka Finlands utvecklingsbistånd. 27.6.2008 kl. 00:00

Kultur. Ålands orgelfestval är öns äldsta musikfestival. Festivalen, som årligen lockar en publik på omkring 1 000 personer har bjudit på orgelmusik hela veckan. 27.6.2008 kl. 00:00

Världen. Religionen har fortsättningsvis en stor roll i USA. 58 procent ber varje dag, visar en stor rapport om amerikanernas religiösa liv. 26.6.2008 kl. 00:00

Världen. 67 procent av 15-åringarna i Norge valde att bli konfimerade i fjol. 26.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. Amnesty International har ändrat strategi. Religiösa rättigheter har hamnat i skymundan då fokus har lagts på kampen för sociala och kulturella rättigheter. 24.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det var kyrkoherde Mikael Urch som i fjol tog initiativet till en granskning av kollektmedlen i Finström-Geta församling på Åland.  24.6.2008 kl. 00:00

Kristina Fernström. 23.6.2008 kl. 00:00

Kultur. Den västerländska klassikern, Den helige Benedictus regel, har nu kommit i modern svensk översättning. 23.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Henrikskyrkan i Åbo kommer att renoveras och förstoras. 22.6.2008 kl. 00:00

Världen. En bibelpark planeras i den tyska delstaten Baden-Württemberg – trots protester från bland annat staden Heidelberg. 21.6.2008 kl. 00:00

koptiska kyrkan. Fanatiskt våld är en farsot som ingen tro eller stat längre klarar av ensam, menar den koptiska biskopen Angaelos 27.4.2017 kl. 10:34

Datorsystem. Kyrkans servicecentral har avslutat sina samarbetsförhandlingar: femton ska sägas upp. Men vad tycker församlingarna egentligen om mastodontprojektet som skulle spara dem pengar? 26.4.2017 kl. 17:30

Bok. Bulevarden är en vacker utgåva av Tove Janssons texter mer lämpad för kännaren än för nybörjaren. 25.4.2017 kl. 11:05

teater. Vad betyder det att vara människa? Det frågar sig Fabian Silén i pjäsen Paradisdoktrinen, en komedi som börjar med att Gud sitter bortglömd i ett svart hål, tjurig över att inga människor lyssnar på honom eller ber till honom längre. 27.4.2017 kl. 08:00

Kyrkomötet. De flesta tycker att det är en dålig idé att bunta ihop kyrkans svenska central med Borgå stift. I Det framgår med all tydlighet i ett betänkande som kyrkomötets framtidsutskott gjort. 24.4.2017 kl. 15:30