Diana och Mikaela säger att De vackraste julsångerna är mer än allsång: det är en tradition som förenar.

De vackraste julsångerna valdes i Pedersöre

julmusik.

Kyrkorna fylls av ljus, gemenskap och välkända melodier när församlingarna runt om i Borgå stift bjuder in till De vackraste julsångerna. Kantorerna Diana Pandey och Mikaela Malmsten-Ahlsved i Pedersöre församling har valt årets svenskspråkiga sånger. Vi träffades för att tala om årets sångval, personliga favoriter och varför traditionen är så betydelsefull.

3.12.2025 kl. 14:45

De vackraste julsångerna har i år fått sällskap av två nykomlingar i häftet, skrivna i Österbotten: Kom och se samt Har du rum för Gudasonen?

Psalmerna och julsångerna väljs i god tid. Mikaela Malmsten-Ahlsved berättar:

– Vi började planera redan i mitten av februari.

Diana Pandey instämmer:

– Vi ville ha julen i färskt minne. Först plockade vi de sånger vi själva tycker om, och sedan ville vi ha med sånger med lokal förankring. Till exempel Anna-Karin Johanssons sång Kom och se, som barnkören i Esse och Purmo har sjungit, och Rainer Holmgårds Över jordens mörka dalar. Han fyllde 80 i år och är hemma från Pedersöre, så det kändes fint att ta med den.

Därtill är sången Vi vill sjunga, vi vill spela tillbaka i julsångshäftet, för första gången sedan slutet av 80-talet. Vi vill sjunga, vi vill spela är skriven av Kristina Klingenberg, pensionerad kyrkomusiker, som arbetat i olika församlingar i Helsingfors, på Åland och i Österbotten.





Pedersöre kyrka i vinterskrud, dagen före julafton. Foto: Joanna Lindén-Montes



Favoriter som berör

Att välja en favorit ur årets sångrepertoar är inte lätt men Diana lyfter fram en ny sång av Maria Stratton: Har du rum för Gudasonen?

– Texten är så otroligt fin: ’Finns det plats för Gud i ditt liv?’ Det är en viktig fråga idag. Till exempel Sara Wiklund har sjungit den på sin julskiva Mörkret ska inte råda. Den inspelningen är jättefin.

Mikaela instämmer:

– Jag hade inte hört den förrän Diana tipsade mig. Texten tog verkligen tag i mig. ’När du skyndar och ställer till jul, minns att stallet var ett skjul’. Det är inte så viktigt att pynta och ställa till – det viktigaste är att få samlas kring Jesus i krubban. Vad är bättre än att få vara i kyrkan på jul.”

Hon nämner också en annan favorit:

Stjärnor över Betlehem har blivit en av mina nya favoriter. Självklart älskar jag klassiker som Stilla natt, Dagen är kommen och Giv mig ej glans, men den här sången har något speciellt.

Diana håller med och berättar att Mikaela har gjort ett körarrangemang till den.


Julens budskap i centrum

För kantorerna är musiken en viktig del av julförberedelserna.

– När man ordnar De vackraste julsångerna är målet att folk ska få möjlighet att sjunga gamla julpsalmer blandat med nya favoriter, säger Mikaela.

– För mig är musiken en stor förberedelse inför julen. Att få sjunga de gamla psalmerna som talar djupt till en själv och påminner om julens centrum och budskap. För dem som inte jobbar med musik är De vackraste julsångerna ett väldigt viktigt tillfälle – och dessutom går kollekten till välgörande ändamål, poängterar hon.

Diana håller med:

– När jag tänker på min tonårstid så var det alltid viktigt att gå på De vackraste julsångerna eller julbönen. Det blev en höjdpunkt inför julfirandet, ett sätt att känna julstämningen.

Mikaela minns också ett särskilt möte:

– När jag jobbade i Oravais församling träffade jag en kvinna med utländsk bakgrund som kom till De vackraste julsångerna. Hon sa att det var ett sätt att lära känna den finlandssvenska kulturen. Det tyckte jag var väldigt fint.


En tradition som består

Mikaela berättar om sitt första år som kantor i Pedersöre, när julottan spelades in för att sändas i tv.

– Kyrkan var full, vi hade barnkören med 30 barn där framme och vuxenkörer på läktaren. Blandningen av barnens ljusa röster och vuxnas röster och gemenskapen över generationsgränserna berörde mig djupt.

Diana sammanfattar känslan kring De vackraste julsångerna:

– Man får känna tillhörighet. Och det är så viktigt.


Diana Pandey har arbetat i Pedersöre församling sedan 2010, först som vikarie och senare som fast anställd från 2017. Mikaela Malmsten-Ahlsved började hösten 2021. Innan dess var hon egen företagare och tidigare jobbade hon tio år i Oravais församling.





Älskade julpsalmer och nyskrivna sånger i årets häfte. Pärmbild: Nina Honkanen

De vackraste julsångerna

– De vackraste julsångerna sjungs av nästa en tredjedel av finländarna och är samtidigt en välgörenhetskampanj.

– Förra året blev intäkterna från julinsamlingen 932 176 euro.

– Årets kampanj fokuserar på att förbättra situationen för utsatta barn och deras familjer i olika länder där Finska Missionssällskapet verkar. Barn och mödrar får hälsovård, familjer får näringsrik mat och rent vatten och hjälp med att utveckla sina försörjningsmöjligheter. Missionssällskapet stöder också utbildning för barn med funktionsnedsättning och barn som tillhör minoriteter, samt förverkligar barns rättigheter.

– På webbplatsen De vackraste julsångerna finns barns berättelser från olika länder. På webbsidan kan du också rösta på din favorit bland julsångerna och söka efter närmaste allsångsevenemang. Följ också med din församlings annonsering. Den vackraste julsången år 2024 blev Himlen i min famn. På andra plats kom Giv mig ej glans, ej guld, ej prakt och på tredje plats Stilla natt, heliga natt.

Text: Joanna Lindén-Montes


diakoni. Hundägarna fick egen bönbok. 15.4.2016 kl. 08:25

tagg. Flyktingförläggningen på skärgårdsön Nagu stängs i slutet av april. Känslorna ligger på ytan bland både frivilliga och asylsökande. 14.4.2016 kl. 11:26

Kultur. En dag märkte författaren Laura Honkasalo att hon hade utvecklats till en snåljåp. Det var dags att skriva en bok om att vända på slantarna. 13.4.2016 kl. 16:47

Det norska kyrkomötet beslöt på måndagen att också par av samma kön ska kunna få kyrklig vigsel. Av kyrkomötets 115 närvarande delegater röstade 88 för kyrklig vigsel av samma kön. 11.4.2016 kl. 15:49

Allmänt. Församlingarna i Borgånejden funderar fortfarande på möjligheten att bilda en kyrklig samfällighet. 11.4.2016 kl. 12:52

Allmänt. Församlingarnas dagklubbar är fortsättningsvis populära. 11.4.2016 kl. 10:30

notis. Oberoende av lutherska kyrkans ståndpunkt i äktenskapsfrågan kan präster från och med mars nästa år viga par av samma kön. Biskopen i Borgå stift, Björn Vikström, uppmanar till eftertänksamhet. 11.4.2016 kl. 09:53

Semester. Var finns tanken om globalt ansvar? Varför fattar vi inte långsiktiga beslut? Det undrar biståndsorganisationerna efter nyheten att regeringen skär bort ytterligare 25 miljoner i anslag för biståndet. 8.4.2016 kl. 15:21

bildtest. Kristian Thulesius är en man som levt med många identiteter. 8.4.2016 kl. 15:19

vänskap. Ett negativt asylbesked betyder ändå inte att kyrkans stöd upphör. 8.4.2016 kl. 14:02

stiftsfullmäktige. Museiverket, Norra Österbottens landskapsmuseum och Ylivieska församling undersöker och dokumenterar kyrkans ruiner under de närmaste veckorna. 8.4.2016 kl. 13:58

Arkitektur. I början av mars misshandlades pastor Patrick Tiainen på väg hem i Karleby. 8.4.2016 kl. 15:06

Borgå stift. Biskopsmötet har diskuterat ökad gästfrihet vid nattvarden. 8.4.2016 kl. 13:59

musik. Sibboförsamlingarna planerar att bygga en kyrka i Söderkulla. 8.4.2016 kl. 12:43

Byggnadsvård. Stan Saanila debuterar som manusskribent med en religiöst betonad skräckpjäs. Under hela föreställningen är publikens ögon förbundna. 7.4.2016 kl. 00:00

korsholm. Han är ung, men inga­lunda oerfaren. Benjamin Häggblom ser sina unga år som både en styrka och orsak till eftertanke. 22.12.2022 kl. 14:54

mariehamn. När en cancerdiagnos fick kyrkoherden Mari Puska att känna lättnad över att få vila förstod hon att hon jobbar för mycket. 30.12.2022 kl. 19:02

vanda. Mona Nurmi studerar teologi i Åbo. Ämnet är hisnande med mångfalden av tolkningssätt. Diametralt olika åsikter bland studerande väcker ibland livliga diskussioner. 22.12.2022 kl. 14:40

kvevlax. Att besöka julkyrkan och att umgås med familj och vänner är något av det viktigaste för väldigt många under julen. Det är något som länge var långt ifrån självklart för en del av oss som bor i Korsholm. 22.12.2022 kl. 14:45

kyrkbrand. Den brunna kyrkan i Rautjärvi var ett nytt andligt hem för släkter från Rautjärvi kommuns östra del – som avträddes till Sovjetunionen. 27.12.2022 kl. 13:30