– Sex miljoner dödas för att världen vill ha råvaror och strategiska mineraler från mitt land, rasar pingstpastorn och läkaren Denis Mukwege.

Han grundade traumasjukhuset som i dag ljuder av kvinnors sång

SEXUELLT VÅLD.

Läkaren, pingstpastorn och Nobelpris­tagaren Denis Mukwege för en kamp för ett Afrika som världen glömt. Och tillåtit bli våldtaget i 30 år. Bokstavligen.

12.8.2025 kl. 10:00

Nobelpristagaren, läkaren Denis Mukwege, 70, växte upp som ett av åtta barn till en pingstpastor i Kongo.

Då, på 1950-talet, ska han ha räddats till livet av den svenska barnmorskan och pingstmissionären Majken vid en livshotande infektion. Hon var verksam i Bukavu i den östligaste delen av det som i dag är den Demokratiska republiken Kongo.

År 2018 fick Denis Mukwege tillsammans med den yezidiska människorättsaktivisten Nadia Murad ta emot Nobels fredspris i Oslo, vardera för sitt arbete mot sexuellt våld som ett vapen i krig och konflikter.

I regionen där Denis Mukwege arbetat hela sitt liv är sexuellt våld mot kvinnor ett terrorvapen i landets nästan kroniska inbördeskrig. Vid Panzi-sjukhuset som Mukwege grundade 1999 har hittills över 87 000 kvinnor vårdats, av vilka över 27 000 med allvarliga gynskador som har krävt återställande, komplicerad kirurgi.

Vid sommarens världspingstkonferens i Helsingfors var Denis Mukwege en av talarna. Han är själv pingstpastor vid sidan av sitt arbete och arbetar med stöd av Pingstkyrkans biståndsorgan i Finland och Sverige, Fida och PMU. I Finland träffade Denis Mukwege president Alexander Stubb och utrikesminister Elina Valtonen.

På konferensscenen i Ishallen intervjuas han av den svenska PMU-direktorn Niclas Lundgren:

Du är som en profet, en människorättsaktivist som mött världsledare och fått många pris för ditt arbete för kvinnor som upplevt våld. Du talar för dem som inte kan tala för sig själva. Varifrån kommer din passion och vision?

– Mitt hjärta brinner för mer än bara mitt land, för kvinnor och barn i Kongo. Det brinner för att agera när de som har makt gör fel mot dem som inte har någon röst. Det här händer överallt i världen. När rätten inte respekteras kan vi kristna inte bara se på utan att handla. Gud är rättvis och har kallat oss att stå upp för deras rätt.

"Jag var åtta år och frågade min pappa varför han inte köpte och gav sjuka barn i trakten medicin. 'Jag är ingen läkare' svarade han."

Du har berättat att du som barn brukade gå runt med din far som bad för sjuka?

–Jag var åtta år och följde med min pappa. Han var pastor och vi besökte ortsborna. En dag blev han kallad till ett barn som var sjukt och min pappa bad för barnet och gick sin väg. Jag frågade: ”Pappa, varför köpte och gav du inte barnet någon medicin?” ”Jag är ingen läkare”, svarade han. Och då sade jag att jag ska bli läkare, ”Så ger jag medicin och så får du be att den verkar.”

Svarar på kriget som gynekolog

Denis Mukwege utbildade sig i början av 1980-talet till läkare i grannlandet Burundi och återvände hem till Kongo (då Zaire) som barnläkare. Efter att ha sett hur dåligt många barns mammor mådde fortbildade han sig efter några år sig till gynekolog i Frankrike.

Det nuvarande Demokratiska Kongo har sedan 1996 haft en nästan obruten kedja av tre inbördeskrig. Just nu krigar rebellrörelsen M23 med stöd av grannlandet Rwanda mot landets armé.

Som gynekolog fick Denis Mukwege operera allt fler kvinnor och barn med skador av våldtäkt i samband med väpnade attacker. Ibland var skadorna inte bara i kvinnors och barns underliv utan ibland också på andra inre organ.

Denis Mukwege är i dag en av de ledande experterna i världen på rekonstruerande gynkirurgi. Var fjärde minut blir enligt honom en kvinna i Kongo våldtagen. Av dem är över 35 procent barn. Sju miljoner svälter i landet.

Hans eget arbete har också drabbats, med attacker både mot hans kliniker och mot hans hem. Två av hans läkarkolleger har blivit mördade och 2012 tvingades han själv efter ett attentat att gå i exil i Frankrike.

"Man väntar sig sorg och depression. Men det är glädje, sång och dans."

– Jag hade börjat fråga: Är jag på rätt plats? Jag började söka efter trygghet någon annanstans, men efter tre månader började kvinnorna i Kongo samla pengar för min flygbiljett tillbaka, genom att sälja frukt. De hade inte två dollar om dagen för sitt eget liv, men ändå kunde de alla ge 50 dollar.

– Då förstod jag att kärleken är stark. Och att Gud är god och använder många sätt att få oss tillbaka där han vill ha oss.

Året därpå återvände Denis Mukwege till Panzi­kliniken, hyllad utmed den tiotals kilometer långa vägen från flygplatsen in till staden.

Sjukhuset med omkring 400 platser ger i dag kvinnor som har utsatts för sexuellt våld en helhetlig vård. Det är inte bara medicinsk vård, utan också psykologhjälp och en ny start via kvinno­hem med kurser. Till sist har man också rättshjälp för att ställa kvinnans förövare inför rätta.

Det är speciellt att komma till morgonbönen i Panzi. Man väntar sig sorg och depression. Men det är glädje, sång och dans. Ni lyckas återupprätta och hela – hur går det till?

– Kvinnorna är traumatiserade av sina förövare och blir också som fångar. Men vi kan lära dem och visa hur de har blivit slavar i det som kallas Stockholmssyndromet. Också andra sjukhus för offer för sexuellt våld har börjat inse att vi behöver befria den som blivit våldtagen. De blir också exkluderade av samhället, förödmjukas av sina familjer och tvingas leva i fattigdom. Men vår mission är att säga att Jesus kan sätta den fångna fri och öppna hennes ögon. Vi visar att vi älskar dem. Det är ett starkt budskap och vi ser resultat.

Det mest bortglömda kriget

Vid Världspingstkonferensen i Helsingfors i juni avlöser talarna på det stora podiet varandra och talar om det som pingströrelsen är bra på i världen: gräsrotsarbete, att möta människor, evangelisera, ha församlingar fyllda av lovsång, musik och ambitiösa sociala projekt.

Denis Mukwege är en världspolitiker som går utöver det. Inför journalister från nordiska medier håller han vid världsmötet en brinnande appell för att världen ska se nöden i Kongo. Samma vädjan har han i år haft i en uppmärksammad opinionstext i New York Times.

– Under de gångna 30 åren har krig krävt över sex miljoner kongolesers liv. Det är den blodigaste konflikten sedan andra världskriget – och världens mest bortglömda, säger han till pressen.

– Mänskligt liv trivialiseras i Afrika. FN fyller 80 år men många stora och starka makter struntar i internationella konventioner och humanitär rätt. Den dubbelmoralen illustrerar cynismen och hyckleriet i internationell diplomati, vilket blir särskilt uppenbart i Afrika, säger Denis Mukwege.

Kyrkan, affärsfolket och mineralerna

Panzisjukhusets internationella webbplats har en något otippad flik med rubriken Mineral­konflikten. Det utfattiga, krigshärjade och moraliskt förfallna Kongo är egentligen ett av världens rikaste länder på mineraler. Det är ofta dem det krigas om. Från Kongo kommer 57 procent av världens kobolt för elbilar och smarttelefoner och 70 procent av legeringen coltan för elektronikkretsar.

– Sex miljoner dödas för att världen vill ha råvaror och strategiska mineraler från mitt land. För att få dem, nästan utan att betala, dödar de människor. Kyrkan behöver tala också med affärsvärlden för att den ska ta sitt ansvar, säger Denis Mukwege.

"Vår rörelse växer för att vi ska ta ansvar."

Världspingstkonferensen har gått ut med siffran att 644 miljoner kristna i dag hör till pingst-karismatiska kyrkor.

– Det visar att vi har trovärdighet. Men vi ska använda den för att få en ändring i samhället. Guds rike kan ske nu om vi kan arbetar för att alla människor är jämlika, för så har Gud skapat oss. Ojämlikhet går för det mesta att lösa, säger han.

Vi är många här i Helsingfors från pingstkyrkor i olika länder. Ge oss en utmaning.

– Om Gud ger vår rörelse nåden att växa, så är det inte bara för att få många människor med oss. I dag behöver vi bära vårt ansvar. Det är att bära Guds egenskaper kärlek, frid, sanning, gästvänlighet, generositet och använda det här som kyrka för att förändra vår värld. Då kommer Guds rike att komma.

FAKTA: Denis Mukwege

  • Kongolesisk kirurg, gynekolog och pingst­pastor, fick Nobels fredspris 2018.
  • Född 1955 i Bukavu i dåvarande Kongo
  • Utbildad till läkare och forskare i Burundi, Frankrike och Belgien.
  • Driver sedan 1999 Panzikliniken och tre andra kvinnosjukhus i Demokratiska Kongo.
  • Ledande expert i världen på rekonstruerande gynkirurgi för offer för sexuellt våld.


Denis Mukwege intervjuades på scen av Niclas Lindgren vid den 27:e världspingstkonferensen i Helsingfors den 4 juni. Intervjuavsnitten i artikeln är ur scensamtalet. Fotot är AI-redigerat.

Jan-Erik Andelin


Samhälle. Fontana Media Ab Oy koncentrerar sin verksamhet till kärnverksamheten, det vill säga Kyrkpressen och Fontana Medias bokförlag samt försäljning av kristen litteratur på svenska i Finland. 28.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsens projekt Andligt liv på webben har beviljat understöd till två finlandssvenska projekt. Matteus församling i Helsingfors beviljades 15 000 euro för en konfirmandportal och Förbundet kristen skolungdom r.f. 17 000 euro för att utveckla webbtjänsten fragaprasten.fi. 28.4.2011 kl. 00:00

Samhälle. Riksdagens ekumeniska öppningsgudstjänst hålls i dag, torsdagen den 28 april i Helsingfors domkyrka. 28.4.2011 kl. 00:00

Världen. En färsk internationell Ipsos/Reuters-enkät visar att 51 procent av de knappt 19 000 personer i 23 länder som svarade tror på ett högre väsen. 31 procent är agnostiker  27.4.2011 kl. 00:00

Världen. Kyrkan i Ryssland kommer att ordna nattklubbar. Utan vodka och dans, men med te och lugna samtal fram till morgontimmarna ska de "andliga nattklubbarna" ge möjlighet till dialog och gemenskap, skriver Dagen. 27.4.2011 kl. 00:00

Kultur. Kyrkans Utlandshjälp fick 3 000 nya månadsgivare när kändisar från talangjaktsprogrammet Idols samlade in medel för de fattigaste människorna i utvecklingsländerna under en konsert på påsksöndagen. 26.4.2011 kl. 00:00

Samhälle. Den av ärkebiskop Kari Mäkinen sammankallade Fattigdomsgruppen kräver att välfärds- och hälsoklyftorna minskas under nästa regeringsperiod. 26.4.2011 kl. 00:00

Samhälle. Sluta slösa-veckan, den årliga temaveckan för hållbar konsumtion, infaller i år den 2-8 maj. Temat för årets vecka är Hållbart i sällskap. 26.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Esbo stift ordnar biskopsval i november 2011. Kandidatuppställningen i biskopsvalet inleds den 13 juli och avslutas den 13 september. 25.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Årets Kyrkodagar vill bland annat skapa nya bilder av kyrkan. Till exempel att kyrka och idrott kan höra ihop. 25.4.2011 kl. 00:00

Insändare. Dagens  media, som är eftersläppliga för diskutabla tendenser som går åt ett visst håll och helt stäcker varje befogat åsiktsutbrott som går åt ett annat håll, är tunga att leva med. Det motstånd mot intrång från väst man känner inom  islam eller i Afrika kränks med karrikatyrer och tecknad film, skenbart lättsamma men oförskämda. Nyhetsmaterialet om kriser och operationer består blott av i väst fabricerade färdiga "perikoper" som traderas okommenterade, utan att analytiskt brytas ner och blottas som lögn, i alla världens media. Väst  missbrukar hela mediafältet till sitt hårdhänta förtal av motståndet, och linjen är tydlig: Vem och vadhelst som inte godtar denna ekonomiskt betingade framfart är i farozonen. De däremot som ger den sitt stöd får hjälp att driva sina godtyckliga agendor. Det leder till att ansvarslösa intressen nu får ett lyft och skrålar sig förbi. Enligt mitt förmenande kunde ett samfällt angrepp på medias enkelriktning av medborgarna råda kunna bot på saken. Om  varocken oförtröttligt som en hackspett låter höra av oss och inte tiger, kan vi undkomma en tillskärpning i populisisk eller nazistisk riktning där de som ingenting vet stöds i regimens namn för att hjälpa till att förverkliga dess dubiösa och hårdföra mål i III världen och annars.Det vore igen dags för Generalförsamlingen i FN och vår representant i FN att ta upp vårt krav på  mänskliga rättigheter  ifråga om  sann rapportering,  som  bör relatera till mångfalden av intressen i världen. Brittisk och amerikansk neoliberal världsbild är tyvärr för skev och begränsad för att inte nyhetsvinkligen därifrån tillockmed här på nordkalotten skall kännas  absurd och vrång på ett sätt som framverkar aversion. Vad är meningen?! Om man skamlöst kränker  den tysta progressiva majoriteten  kan EU falla sönder.  Vi är inte vana att tiga! 24.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Biskop Björk Vikström hälsar Borgå stift glad påsk med den traditionsenliga påskhälsningen. Läs den här. 24.4.2011 kl. 00:00

Kultur. Påskvandringen Via Crucis har bevarat sin popularitet trots att kyrkan allmänt lockar allt färre. På långfredagen visas spektaklet för sextonde gången. 22.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans arbetsgrupp för yrkesbaserad utbildning är bekymrad för kyrkomusikerutbildningen vid Sibeliusakademin, där resurserna har minskat. 21.4.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsens arbetsgrupp för yrkesbaserad utbildning fäster uppmärksamhet vid att  fem av sex är kvinnor av dem som avlagt examen inom det kyrkliga området. 21.4.2011 kl. 00:00

profilen. Hon kom till Helsingfors som svar på någon annans bön. Frisören blev ledare för lärjungskolan. Nu vill Ida-Maria Pekkarinen skaffa mandat att fortsätta i en uppgift som känns som hennes. 1.10.2020 kl. 17:04

parrelation. Tua Mäenpääs man Frank hade i flera år varit otrogen mot henne. Idag präglas Frank och Tua Mäenpääs relation av lugn och trygghet, men vägen till ett nytt liv tillsammans har varit lång. 1.10.2020 kl. 10:08

Åbo. Åbo svenska församling arbetar aktivt för flyktingar. – Jag har insett hur ensam en människa kan vara, och hur mycket kontakt betyder, säger Malena Björkgren. 1.10.2020 kl. 11:37

Utmärkelse. Församlingspastorn Patricia Högnabba i Matteus församling i Helsingfors har beviljats Kyrkans förtjänsttecken för barn och ungdomsverksamhet. Priset delades ut idag vid Forum för kyrkans fostran. 30.9.2020 kl. 15:29

jordbruk. För Mats Björklund handlar jordbruket om att anpassa sig till vädret och naturen, om att odla det som andra ska äta – och om att förvalta Guds gåvor. 30.9.2020 kl. 11:53