Jukka Hildén har besökt Larsmo och säger i en intervju för ÖT att det lilla öriket är ovanligt vackert.

Larsmo får tf-herde från en finsk församling i Åbo – ”Vi har bett mycket för det här”

kyrkoherde.

Jukka Hildén, för tillfället församlingspastor i finska Martins församling i Åbo, föreslås bli tf kyrkoherde i Larsmo från juli 2025 till juni 2026. Hildén är redan kring 65 år, men har sagt att han möjligen kan ställa sig till förfogande för herdeuppdraget i fyra år.

15.5.2025 kl. 13:28

Jukka Hildén har besökt församlingen och intervjuats av tf kyrkoherde Jan Nygård, tidigare kyrkoherden Max-Olav Lassila och en grupp förtroendevalda. Kent Brännbacka, viceordförande i kyrkorådet i Larsmo, hade inte möjlighet att vara med och träffa Hildén när han besökte Larsmo.

– Men jag förstod att har en bakgrund inom den finska evangeliföreningen Sley. Så han känner till väckelserörelserna, och det tänker vi är en bra sak att känna till om man ska jobba i Larsmo, där den laestadianska väckelsen är stark.


Domkapitlet i Borgå stift är beredda att förordna Hildén som tf kyrkoherde och ska intervjua honom vid sitt möte nästa vecka. Biskopen har meddelat församlingen att han vill att kyrkoherdetjänsten lediganslås igen våren 2026.

– Man kan vara tf-herde i ett år, sedan kan tjänsten förlängas eller också kan den lediganslås igen. Nu är planen att den ska lediganslås nästa år, säger Brännbacka.

Då har Jukka Hildén en chans att söka tjänsten, om han vill bo kvar.

– Jag har förstått att han kan tänka sig att söka om det känns rätt, säger Brännbacka.


Jukka Hildén jobbar som bäst som församlingspastor i en finsk församling i Åbo. Hur kom det sig att han nu ska jobba på svenska i Larsmo?

– Det gick till så att han kontaktade oss och erbjöd sig att ställa sig till förfogande. Så det skedde på hans initiativ, säger Kent Brännbacka.

Hildén har finska som modersmål, men talar en god svenska. Han har studerat teologi vid Åbo Akademi.


Kent Brännbacka berättar att Larsmo är en de få församlingar i Finland som faktiskt växer varje år.

– Vi har en väldigt levande församling med många gudstjänstbesökare varje söndag. Medlemsantalet växer varje år. Alla år då jag varit förtroendevald har ekonomin räckt till för att utöka verksamheten.


Tror du att Jukka Hildén blir en bra lösning på herdeproblemet i Larsmo?

– Ja, så har det känts. Vi har bett mycket för det här redan ganska länge. Vi får lita på att det är Guds vilja att Jukka kommer hit. De som var med och träffade honom kände att han kunde passa bra som kyrkoherde i Larsmo.


Brännbacka påpekar att församlingens i Larsmo sökt en herde länge. Hildén har låtit förstå att han skulle kunna tänka sig att stå till förfogande i fyra år, om han trivs i Larsmo.

– Det är ingen väldigt långsiktig lösning, men i alla fall en lösning för några år. Vi har fört diskussioner med några personer som varit intresserade av tjänsten, men som känt att det inte varit rätt tid. Vi får se hur läget ser ut om fyra år – kanske andra intresserade dyker upp då.

Sofia Torvalds


Världen. Drygt femhundra kyrkor har försvunnit efter 34 år av turkisk ockupation på norra Cypern. 27.5.2008 kl. 00:00

Insändare. test 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. Många schweitzare har ett positivt förhållande till tro.  26.5.2008 kl. 00:00

Världen. Delar av Bibeln finns nu översatt till 2 454 språk. 26.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Nu finns det på kyrkans webbsidor material på lättläst svenska.  Sidorna riktar sig till dem som har svårt att läsa eller svårt att tillägna sig innehållet i texter. 26.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Frälsningsarméns territorium Finland och Estland får nya ledare till hösten. 25.5.2008 kl. 00:00

Samhälle. Utvecklingsdirektören Markku Rimeplä vid Utbildningsstyrelsen anser att det borde vara möjligt för alla skolelever att delta i samma religionsundervisning. 24.5.2008 kl. 00:00

Världen. Kyrkans Utlandshjälp sänder tillsammans med Norska kyrkans utlandshjälp (NCA) fyra vattenreningsapparater till Burma. 23.5.2008 kl. 00:00

Kultur. – Jag började måla i tjugoårsåldern och har hållit på i fyrtio år, berättar Markku Katajisto. 23.5.2008 kl. 00:00

Världen. EU:s medlemsstater sviker sina löften om att öka biståndet. Under 2007 sjönk biståndet från länderna i EU med över 10 miljarder kronor. 22.5.2008 kl. 00:00

Samhälle. Den iranska kurdiska kvinnan Naze Aghai ska beviljas uppehållstillstånd. 22.5.2008 kl. 00:00

Människa. Högt uppe i tornet, på sjukhuset Barnets borg i Helsingfors, har barnpsykiatern Fredrik Almqvist sitt rum. Vägen dit har varit lång men självklar. 22.5.2008 kl. 00:00

Människa. Hon studerar hälsovård och har hittat sin egen balans mellan somalisk och finländsk kultur. 22.5.2008 kl. 00:00

Nina Österholm. 22.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Allt har sin tid, allt som sker under himlen har sin stund, säger Predikaren. Födas har sin tid och dö har sin tid, plantera har sin tid och rycka upp det som planterats har sin tid. Dräpa har sin tid, och hela har sin tid. Bryta ner har sin tid, och bygga upp har sin tid. Gråta har sin tid, och le har sin tid. Sörja har sin tid, och dansa har sin tid. Kasta bort stenar har sin tid, och samla ihop stenar har sin tid. Och så vidare. 22.5.2008 kl. 00:00

Recension. På Svenska teatern blir Tove Jansson en konstnär som målar förvånansvärt lite. 9.2.2017 kl. 11:41

Teologi. Det är tveksamt om människor i dag vet vad de ska ha nåden till, säger teologen Patrik Hagman, som ifrågasätter Luther i en ny bok. 9.2.2017 kl. 00:00

kyrkoherdeval. Mikael Forslund, en av kandidaterna i kyrkoherdevalet i Vasa, är missnöjd med domkapitlets bedömning av kandidaternas meriter. 8.2.2017 kl. 16:53

pensionsfond. Avkastningen på Kyrkans pensionsfond överskred målet på sex procent i fjol. 8.2.2017 kl. 15:04

Norska kyrkan. Den första februari tog Norska kyrkan i bruk ett könsneutralt vigselformulär, där bland annat orden ”brud” och ”brudgum” tagits bort. 6.2.2017 kl. 12:27