Emma Portman jobbar med medlemsutveckling på Finlands svenska scouter. En luddig titel som handlar om tillväxt, utveckling och samhällsfrågor.

”Det jag tycker är fint i scoutingen är att vi alltid utgår från den svagaste”

FINLANDS SCOUTER.

I år samarbetar insamlingen Gemensamt Ansvar med Finlands Scouter. Temat för årets insamling är ungas möjligheter att drömma och bygga en trygg framtid. Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter

3.3.2025 kl. 16:13

Sedan Emma Portman blev scout som elvaåring har världen förändrats på många sätt. Enligt henne har scouting bara blivit mer relevant. – Det handlar ju om att bygga broar över gränser.

Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter, men hennes bana som scout började redan för drygt 20 år sedan i Nykarleby.

– Som elvaåring såg jag en lapp i skolan om att de startade en scoutpatrull och jag tyckte väl att det lät roligt. Jag har alltid varit mycket ute i skogen, plockat bär och varit på utflykter och sånt. Och i Nykarleby var scouting stort. Alla coola kids var scouter.


Nu med lite perspektiv, kan du se att scoutingen har stöttat din framtid på något sätt?

– Det jag haft mest nytta av är all ledarkunskap jag fått. Man ges mycket ansvar också som ung scout, och det ger en bastrygghet och en känsla av ”det här klarar jag nog”.

– Sen har jag också fått med mig många praktiska färdigheter, men scouting är mycket mer än knopar och att sova i tält. I dag lär sig unga scouter också om ekonomi, samhälle och mångfald, bland annat.

– Det jag tycker är fint i scoutingen är att vi alltid utgår från den svagaste. Är man ute och vandrar så vandrar man så långsamt som den långsammaste.


Hur ser det ut med tillväxten inom scoutingen i Finland?

– Vi har en stor och aktiv medlemskår, men precis som många andra frivilligorganisationer har vi utmaningar med tillväxten.

– Jag tycker det är jättekonstigt, för scoutingen är så fruktansvärt relevant i den värld vi lever i i dag. Det handlar ju om att bygga broar över gränser och att skapa en hållbar värld och framtid.


Vad gör ni för att minska tappet?

– De senaste åren har vi jobbat väldigt aktivt med brandingen av scouting som en modern och fräsch hobby. Jag tror att många har en ganska dammig bild av vad scouting är.

– Vi funderar också mycket på inkludering och hur vi kan öppna upp för nya målgrupper. Och så jobbar vi jättemycket med vuxenrekrytering. Barn finns, det är ledare vi saknar.


Hobbyer har en tendens att dra iväg prismässigt ibland, bra skor, kläder och utrustning kostar. Blir också scouting en klassfråga?

– Vi försöker möjliggöra scouting för så många som möjligt, och så länge man är en liten scout behöver man väldigt lite: slitstarka skor, utekläder och en ryggsäck.

– Vi kan bevilja befrielse från medlemsavgiften till ekonomiskt utsatta barn och unga och en del kårer har utrustning att låna ut ifall något barn saknar till exempel sovsäck eller liggunderlag till hajken.

– Pengarna från Gemensamt Ansvar kommer också gå till just det här, att stöda fler barn och unga att ha en hobby i scouterna.


Vad önskar du att scoutingen ska ge de som är barn och unga idag?

– En trygghet i sig själva. Barn och unga i dag har så svårt att lita på att de klarar saker. Det finns en press på att allt man ska göra ska bli perfekt att många inte ens vågar testa. Där hoppas jag att scoutingen ska ge ett självförtroende.

– Sen hoppas jag också att scoutingen ska ge en tro på att man själv kan påverka saker, just med tanke på klimatkrisen och alla krig. Att unga ska få känna att de har verktyg till att göra skillnad.


Gemensamt ansvar

– Är den evangelisk-lutherska kyrkans årliga välgörenhetsinsamling.

– Insamlingen hjälper nödställda människor i Finland och i världens katastrofområden oavsett ursprung, religion eller politisk övertygelse.

– Under år 2025 ser Suomen Partiolaiset – Finlands Scouter ry, Evangelisk-lutherska kyrkans församlingar och Kyrkans Utlandshjälp till att hjälpen når fram.

Text och foto: Rebecca Pettersson


folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24

BORGÅ. Hon var en legendarisk ungdomsledare för många årgångar av unga i Borgå. Inför sin död hade hon gett en gåva till människor i Estland – för vilka hon var helt okänd. 9.6.2022 kl. 10:46

vigsel. Församlingsrådet i Esbo svenska församling öppnar sina lokaler för vigsel av personer som tillhör sexuella minoriteter. I går kväll fattade församlingsrådet beslutet med rösterna 12–3 att öppna upp kyrkor och övriga lokaler inom Esbo svenska församling för vigsel av samkönade par. Två avvikande meningar anmäldes. 8.6.2022 kl. 10:13

kallelse. Redan vid en skolgudstjänst då hon var elev i lågstadiet kände Ingrid Björkskog ett starkt kall att bli präst. Nu har Larsmo bytts ut mot Åland. – Jag känner mig oerhört buren. 8.6.2022 kl. 08:53

FINLANDSSVENSKA MEDIER. Kyrkpressen har en stark ställning i Svenskfinland. Men kyrkans ekonomi ställer också tidningen inför utmaningar. Thomas Rosenberg, det svenska Finlands Herr Tidskrift, hoppas att Borgå stifts ledning ska ha mera klös för att trygga tidningens framtid. 6.6.2022 kl. 08:00

kyrkoherdeval. Sara Grönqvist, tf kyrkoherde i Väståbolands svenska församling, fick en överväldigande majoritet av rösterna när Väståboland valde ny kyrkoherde idag. 5.6.2022 kl. 21:04

KYRKANS EKONOMI. Kyrkan behöver se över sitt nätverk av församlingar. Omkring 40 av dem överlever inte årtiondet ekonomiskt. 5.6.2024 kl. 10:00

KLIMATKRISEN. KP-redaktören Rebecca Pettersson bevittnar en soluppgång hon aldrig borde ha sett. Det blir början till en ekologisk skuldspiral, och jakten på ett hopp som håller. 4.6.2024 kl. 09:46

SAMKÖNADE PAR. Jenny Jansson var delegat vid Metodistkyrkans generalkonferens när samfundet fattade beslut om att godkänna samkönade vigslar. 3.6.2024 kl. 20:28

INGERMANLANDS KYRKA. Den ingermanländska kyrkans präster skapar förvirring bland kyrkfolket, säger ärkebiskop Tapio Luoma. I vems mässa går man, till vilken kyrka blir ens barn döpt? 3.6.2024 kl. 10:00

STIFTSFULLMÄKTIGE. Anita Ismark fortsätter leda stiftsfullmäktige. Missnöje med att den konservativare kandidatlistan blev illa representerad i personvalen. 30.5.2024 kl. 18:45