Elin Riska låter sin kreativitet synas i både och ord och bild, på tyg och i bokform.

Hon gör merch för Jesus

Helsingfors.

Genom sina kläder vill Elin Riska peka på Gud. – Idén med Jesusmerch kom från mitt kompisgäng. Vi tänkte att det skulle vara roligt med en slags team-skjorta, ”partner looks” för oss. Då vi började idéa fram merchen tog jag pennan i handen och slutligen kom vi gemensamt fram till sloganen ”Created for His Glory”.

11.2.2025 kl. 19:38

Att bära ”merch” är som att säga: Jag är en del av detta. Historiskt sett började många artister sälja merch för att tjäna pengar vid sidan av spelningar. I dag har begreppet utvidgats, det är inte enbart en produkt utan ett sätt att uttrycka tillhörighet och lojalitet som skapar känslan av gemenskap.

– Idén med Jesusmerch kom från mitt kompisgäng. Vi tänkte att det skulle vara roligt med en slags team-skjorta, ”partner looks” för oss. Då vi började idéa fram merchen tog jag pennan i handen och slutligen kom vi gemensamt fram till sloganen ”Created for His Glory”. Vi tryckte upp t-skjortor åt oss alla med samma slogan, men själva skjortan i olika färger.

Särskilt när kompisgänget rör sig tillsammans i sina skjortor väcker de frågor och diskussion.

– Jag har fått en del frågor om innebörden och budskapet, samtidigt har andra blivit intresserade och frågat mig om andra projekt. Under gymnasietiden har jag hållit på med flera väldigt olika projekt, just nu min egen abiturienthalare.


Pennan i handen

Elin Riska har ritat hela sitt liv.

– Redan på dagis ritade jag väldigt mycket och sedan har jag tecknat mig genom skolan. Nyligen gjorde jag mitt konstdiplom, en målning och en portfolio på temat ”Det som ögat inte kan se”.

Inspirationen kommer ur vad Gud gör i hennes och i andras liv.

– Jag kom till tro i brytningsskedet mellan högstadiet och gymnasiet och sedan dess vill jag genom all min konst och merch peka på något större än mig själv, inspirera andra till att också hitta Jesus. Vi är ju alla konstnärer, skapade i Guds avbild. Han är den största konstnären.

Efter den lyckade starten med t-skjortor har hon gjort bland annat munktröjor eller så kallade ”hoodies”.

– När min bror skulle jobba på församlingarnas lägerö Lekholmen gjorde jag en huppare med texten ”Ask me about Jesus” åt honom. Senare gjorde jag också tröjor med texten ”Powered by Jesus” till hela kompisgänget.




Genom texten påminner sig ungdomarna själva och andra om att de tar sig genom vardagen genom Jesu kraft. Foto: Noa Gädda


Drömprojektet är att designa kristna produkter, bland annat kläder i bra kvalitet, etiskt och hållbart producerade.

– Det är inte ännu så stort här hos oss att trycka upp små partier i egen design, men jag har hittat en bra firma i Europa.

Helt konkret börjar Elin Riska alltid med papper och penna. Skisserna blir digitala bilder eller vektorgrafik via olika applikationer.

– Sedan är det bara att ladda upp, placera på önskat plagg och lägga i varukorgen. Och hoppas på ens kompisar betalar sina beställningar, säger hon och skrattar.

Riska och två av hennes vänner har också gjort en Coffee Table Book på liknande vis: Egen design i kombination med texter, bilder och en målning.

– Det blev en trevlig julklapp till hela vårt kompisgäng med en egen bok som visar på hurdan gemenskap man kan ha med Jesus i centrum.

”Jesus loves you”-hupparen syntes bland annat vid Disciple-konferensen 2024. Foto: Sara Fagerholm




Tio på vägen

Jesus och tillhörande gemenskap hör enligt Elin Riska till grundidéerna bakom en lyckad merch. Att gemenskapen med vännerna är viktig för Elin Riska står klart.

– Men det här läsåret har vårt gäng varit i ett brytningsskede. Folk har ryckt in i armén, har flyttat bort för att studera och fyra av oss är snart klara med gymnasiestudierna.

På en av hennes målningar färdas tio figurer framåt längs en väg intill ett vattenfall.

– Fast vi snart går skilda vägar så hoppas jag vi kan återförenas med jämna mellanrum. Om man ryms hela tio personer att gå tillsammans, också fastän vägen är smal, så kan det ändå inte vara alltför svårt.

Text: Nina Österholm


Bettina Sågbom förstod tidigt hur grymt elaka vuxna människor kan vara med varann. 8.3.2012 kl. 15:31

chatt. På chatten Sluta Panta får unga diskutera sina bekymmer. Nu är också kyrkligt anställda med på ungdomschatten. 8.3.2012 kl. 10:37

Kostnaderna för kapellet som byggs i Kampen i Helsingfors centrum beräknas öka från fem till sju miljoner. 6.3.2012 kl. 10:40

Påven har börjar twittra och ska hålla på åtminstone till påsk. Redan efter några tweets har han tiotusentals läsare. 3.3.2012 kl. 12:00

Är det lämpligt att ha en radioandakt som handlar om hur Abraham ska offra sin son Isak? 2.3.2012 kl. 15:37

Lagen om skydd av kyrkliga byggnader svarar inte mot dagens behov. 2.3.2012 kl. 15:29

Bibel förlag bibelsällskap bibelöversättning bibel2000. Svenska Bibelsällskapet har alltid varit beroende av andra förlag för utgivningen av Bibel 2000 och annat, men nästa gång tar man saken i egna händer. 2.3.2012 kl. 09:30

Rainer Holmgård leder teamet som ska ge vår svenska psalmbok ett tillägg. 29.2.2012 kl. 08:33

Hyreskontrakt hindrar Lutherstiftelsens gudstjänstgemenskap i Jakobstad från att ha kyrkkaffe. 28.2.2012 kl. 10:44

Den bibliska bilden av krukmakaren ligger nära till hands när man ser smeden i arbete. Den jämförelsen har också Kay Vikström gjort. 28.2.2012 kl. 09:49

Oppositionens kandidat i presidentvalet i Senegal leder knappt. 27.2.2012 kl. 16:53

Borgå kyrkliga samfällighet har kartlagt 450 kulturhistoriskt värdefulla föremål. 25.2.2012 kl. 12:00

Varför vill ingen studera teologi? Det är en fråga som teologiska fakulteten kämpar med när antalet nya studerande minskar. 24.2.2012 kl. 08:40

Finlands första mässa med elektronisk musik firas i Mikaelskyrkan i Åbo. 23.2.2012 kl. 10:37

I dag inleds inte bara kyrkoårets fastetid, utan också kampanjen Ekofasta som pågår till och med den 8 april. 22.2.2012 kl. 13:49

NATURNÄRA. "Då kommer lugnet, som under en andakt, en meditation, de där sista stunderna i yoga då man bara ligger ner." 11.5.2021 kl. 09:00

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00

Bidrag. Fjorton projekt har fått bidrag ur Gunvor och Bo Skogmans fond, meddelar Kristinestads församling. 4.5.2021 kl. 09:59

tillväxt. "Var har jag låtit mina rötter växa under det här året och vilken frukt kommer de att ge?" 28.4.2021 kl. 08:30

dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00