Elin Riska låter sin kreativitet synas i både och ord och bild, på tyg och i bokform.

Hon gör merch för Jesus

Helsingfors.

Genom sina kläder vill Elin Riska peka på Gud. – Idén med Jesusmerch kom från mitt kompisgäng. Vi tänkte att det skulle vara roligt med en slags team-skjorta, ”partner looks” för oss. Då vi började idéa fram merchen tog jag pennan i handen och slutligen kom vi gemensamt fram till sloganen ”Created for His Glory”.

11.2.2025 kl. 19:38

Att bära ”merch” är som att säga: Jag är en del av detta. Historiskt sett började många artister sälja merch för att tjäna pengar vid sidan av spelningar. I dag har begreppet utvidgats, det är inte enbart en produkt utan ett sätt att uttrycka tillhörighet och lojalitet som skapar känslan av gemenskap.

– Idén med Jesusmerch kom från mitt kompisgäng. Vi tänkte att det skulle vara roligt med en slags team-skjorta, ”partner looks” för oss. Då vi började idéa fram merchen tog jag pennan i handen och slutligen kom vi gemensamt fram till sloganen ”Created for His Glory”. Vi tryckte upp t-skjortor åt oss alla med samma slogan, men själva skjortan i olika färger.

Särskilt när kompisgänget rör sig tillsammans i sina skjortor väcker de frågor och diskussion.

– Jag har fått en del frågor om innebörden och budskapet, samtidigt har andra blivit intresserade och frågat mig om andra projekt. Under gymnasietiden har jag hållit på med flera väldigt olika projekt, just nu min egen abiturienthalare.


Pennan i handen

Elin Riska har ritat hela sitt liv.

– Redan på dagis ritade jag väldigt mycket och sedan har jag tecknat mig genom skolan. Nyligen gjorde jag mitt konstdiplom, en målning och en portfolio på temat ”Det som ögat inte kan se”.

Inspirationen kommer ur vad Gud gör i hennes och i andras liv.

– Jag kom till tro i brytningsskedet mellan högstadiet och gymnasiet och sedan dess vill jag genom all min konst och merch peka på något större än mig själv, inspirera andra till att också hitta Jesus. Vi är ju alla konstnärer, skapade i Guds avbild. Han är den största konstnären.

Efter den lyckade starten med t-skjortor har hon gjort bland annat munktröjor eller så kallade ”hoodies”.

– När min bror skulle jobba på församlingarnas lägerö Lekholmen gjorde jag en huppare med texten ”Ask me about Jesus” åt honom. Senare gjorde jag också tröjor med texten ”Powered by Jesus” till hela kompisgänget.




Genom texten påminner sig ungdomarna själva och andra om att de tar sig genom vardagen genom Jesu kraft. Foto: Noa Gädda


Drömprojektet är att designa kristna produkter, bland annat kläder i bra kvalitet, etiskt och hållbart producerade.

– Det är inte ännu så stort här hos oss att trycka upp små partier i egen design, men jag har hittat en bra firma i Europa.

Helt konkret börjar Elin Riska alltid med papper och penna. Skisserna blir digitala bilder eller vektorgrafik via olika applikationer.

– Sedan är det bara att ladda upp, placera på önskat plagg och lägga i varukorgen. Och hoppas på ens kompisar betalar sina beställningar, säger hon och skrattar.

Riska och två av hennes vänner har också gjort en Coffee Table Book på liknande vis: Egen design i kombination med texter, bilder och en målning.

– Det blev en trevlig julklapp till hela vårt kompisgäng med en egen bok som visar på hurdan gemenskap man kan ha med Jesus i centrum.

”Jesus loves you”-hupparen syntes bland annat vid Disciple-konferensen 2024. Foto: Sara Fagerholm




Tio på vägen

Jesus och tillhörande gemenskap hör enligt Elin Riska till grundidéerna bakom en lyckad merch. Att gemenskapen med vännerna är viktig för Elin Riska står klart.

– Men det här läsåret har vårt gäng varit i ett brytningsskede. Folk har ryckt in i armén, har flyttat bort för att studera och fyra av oss är snart klara med gymnasiestudierna.

På en av hennes målningar färdas tio figurer framåt längs en väg intill ett vattenfall.

– Fast vi snart går skilda vägar så hoppas jag vi kan återförenas med jämna mellanrum. Om man ryms hela tio personer att gå tillsammans, också fastän vägen är smal, så kan det ändå inte vara alltför svårt.

Text: Nina Österholm


I dag är KP med och flaggar för barn och barnasinnade beslutsfattare. 20.11.2015 kl. 11:41

döden. Hur ska vi handskas med vår dödlighet? Kyrkpressens redaktör Christa Mickelsson har läst filosofen Torbjörn Tännsjös bok om vilken tröst filosofin har att erbjuda den människa som inte kan sluta att grubbla över det faktum att vi alla ska dö. 19.11.2015 kl. 11:42

äktenskapet. Kyrkan har en alltför tunn äktenskapsteologi, menar doktoranden Emma Audas. 19.11.2015 kl. 11:07

Janette Lagerroos har jobbat länge i kyrkan. Nu vill hon bli präst. 18.11.2015 kl. 10:31

Den 9 februari väljs nya ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige. 16.11.2015 kl. 18:00

bildkonst. När bildkonsteleverna fick i uppdrag att måla antingen en dödssynd eller en dygd var det lätt att komma på idéer till synderna. Det var svårare att förstå dygderna. 13.11.2015 kl. 11:10

Evangeliska folkhögskolan i Vasa planerar riva skolbyggnader och bygga lägenheter i stället. Detta för att rädda föreningens ekonomi. 12.11.2015 kl. 11:25

Emanuel Karlsten: Kyrkan har blivit en kulturklubb och fritidsgård. 12.11.2015 kl. 10:46

Sofia Lindgård åkte till Kos för att hjälpa de flyktingar som kommer till ön. Det var som att stiiga ner i alla foton hon sett i tidningarna. 12.11.2015 kl. 09:51

Vasa svenska församling lyckades i år öka sitt insamlingsresultat med 140 procent jämfört med fjolåret. 10.11.2015 kl. 12:55

Ett plock bland sångerna i det nya psalmbokstillägget. Kyrkomötet godkände ett tillägg till psalmboken förra veckan. Vi har gjort en Spotify-lista med plock bland de nya melodierna. Listan är inte fullständig utan utgör endast ett urval bland alla de nya psalmerna i olika tappningar och tolkningar. 9.11.2015 kl. 10:03

Kyrkomötet gav inga eftergifter gällande kyrkans nya servicecentral Kipa. 6.11.2015 kl. 13:56

Kyrkan utreder nya äktenskapslagens juridiska följder. 5.11.2015 kl. 16:03

Kyrkomötet beslöt att stöda de kyrkliga organisationer som berörs av nedskärningar gällande biståndssamarbetet med 200 000 euro. 5.11.2015 kl. 15:12

judendom. När Yaron Nadbornik var femton frågade hans pappa varför han gick så lite i synagogan. Tio år senare frågade pappan i stället varför Yaron gick dit så ofta. 5.11.2015 kl. 14:08

radio. – Radions styrka är att berätta sådant människor inte visste de vill veta, säger Hedvig Långbacka. 22.11.2022 kl. 09:00

film. Kyrkpressen har mött regissören Klaus Härö i en pratstund om åldrande, kärlek och hur man ska lyckas balansera mellan bitterhet och tacksamhet. I höst är han aktuell med filmen My Sailor, My Love. 9.11.2022 kl. 09:00

HÖSTDAGARNA. Se mera bilder i artikeln! 7.11.2022 kl. 20:12

FÖRSAMLINGSVAL. Två tredjedelar av kandidaterna i församlingsvalets valkompass vill att kyrkan ska viga också par av samma kön. Frågan polariserar fortfarande Borgå stift tydligt. Ulla-Maj Wideroos hör kyrkfolk vara otåliga över att frågan fortfarande hänger i luften. 7.11.2022 kl. 10:27

FÖRSAMLINGSVALET. Tidiga resultat från församlingsvalet visar på att den nedåtgående trenden för röstningsprocenten fortsätter. Helsingfors hörde till de första samfälligheter som på söndagskvällen redovisade sina siffror. Tio procent av församlingsmedlemmarna i huvudstaden hade röstat. 20.11.2022 kl. 20:12