Jonathan och Aron Vik använder sina kunskaper om placering för att bidra till kristna projekt.

Bröderna från Åland startar fond för kristen tro och framtid

ekonomi.

Jonathan och Aron Vik från Åland har startat Sackaiosfonden – ett projekt som förenar ekonomi och tro. De vill bidra till kristen verksamhet och inspirera andra, samtidigt som de utforskar vad det innebär att tjäna Gud i sina framtida karriärer.

8.1.2025 kl. 18:32

Bröderna Jonathan och Aron Vik sitter med varsin rykande kaffekopp framför sig. De ler medan de berättar om det relativt nystartade projektet. Både deras brinnande ambition och deras nära relation märks tydligt, och ger rummet värme.

Att kombinera intresset för ekonomi och kärleken till Gud är en tanke som funnits med dem länge. Hur det skulle se ut i praktiken var inte självklart, innan idén till Sackaiosfonden väcktes.

– Jag satt på bussen på väg till Mariehamn när idén om en kristen fond kom. Jag skickade ett mess till min kompis Tobias som var med direkt. Sedan började jag kolla runt och läsa igenom alla lagar och regler. Efter det hade vi ett online-möte med Jonathan och några and­ra och sedan var vi i gång, säger Aron.

Jonathan tittar stolt på sin lillebror.

– Aron använder sina gåvor genom det han kan bäst. Han har jobbat jätteflitigt och när man ser något sådant vill man ju bara stötta. Det är kreativt och ambitiöst!

23-åriga Jonathan ska bli magister i statskunskap och 21-åriga Aron studerar på Hanken. De kommer från Godby, Åland och har båda flyttat till Helsingfors för att studera. Studentmissionen, där de båda är aktiva, ligger dem varmt om hjärtat.

Det praktiska arbetet satte i gång och teamet växte. I dagsläget sitter sex personer i Sackaiosfondens styrelse.


Att förvalta sina talanger

Kristet arbete kan se ut på många sätt, poängterar Aron och Jonathan. Alla har olika gåvor. Det behöver inte vara det klassiska missionsarbetet eller att gå en bibelskola.

– Det var en stor del i varför jag började tänka på det. Jag vill tjäna Gud i mitt yrke och det kan vara svårt som ekonom, säger Aron.

– Det var också därför jag fastnade för det här. Alla borde fundera över vad de är bra på. Hur kan jag tjäna världen med de talanger jag har? Hur kan jag göra det för världens bästa och till Guds ära? säger Jonathan.

Med Sackaiosfonden vill de primärt bidra till kristen verksamhet genom att i framtiden ge ut bidrag och stöd. Men de vill också inspirera andra att tänka utanför boxen och använda sina talanger för Gud.

– Vi förvaltar våra talenter genom att förvalta talenter, säger Jonathan.

– Vi vill bidra till Guds rike på största och bästa sätt. Och jag har också en dröm om att gå internationellt, säger Aron.

Förutom företagsamheten har också profetiska ord spelat in.

– Förra hösten funderade jag mycket på om jag verkligen skulle bli ekonom. Jag träffade två killar från Hawaii som uttalade profetiska ord över mig och mina vänner, säger Aron.

– De såg hur Jesus sa till mig att jag kan välja vilken väg jag vill, för han kommer ändå alltid vara med mig. Den ena sa att han inte hade någon aning vad jag går igenom, men det jag gör just nu är det jag borde göra.

Tron har kommit naturligt för dem båda, tack vare uppväxten i en kristen familj. Som barn har de bott en tid i Indien när deras föräldrar var missionärer där.

– Att vi är uppvuxna i en kristen familj är nog något vi är mycket tacksamma över. Mamma är missionärsbarn och vi har också varit missionärsbarn i Indien under två år. Jag tror aldrig att jag hade gett tron en ärlig chans annars.

– På Åland hade vi inte så många kristna vänner, så familjen och släkten har betytt mycket, säger Jonathan.

Sackaiosfonden har fått sitt namn från den bibliska berättelsen, som passar perfekt in i brödernas tankesätt.

– Sackaios i Bibeln var ju en ohederlig tullindrivare. Det är kanske lite det man förknippar ekonomer med, säger Jonathan och skrattar.

– Men sedan mötte han Jesus. Han kunde fortfarande använda sitt kapital och sina pengar, och blev till och med biskop. Han använde sitt inflytande till Guds ära.

Framtiden ser ljus ut för både Sackaiosfonden och bröderna. Nya projekt och företag finns redan i tankarna. De summerar vårt samtal i en enda mening.

– Vi tackar verkligen Gud för att vi alltid haft vår ambition levande.

Text och foto: Maja Svenfelt


liberal. Han vill förändra kyrkan. – Jag hoppas att alla som vill att samkönade par ska få vigas i kyrkan väljer att stanna kvar i den. 23.1.2017 kl. 15:57

film. Agnus Dei väcker frågor om hur man bäst tjänar Gud och hur man kan fortsätta att tro när det värsta hänt. 20.1.2017 kl. 15:57

teve. Trygghet och tillit är förutsättningen för ärlighet och öppenhet. Det vet Maria Sundblom Lindberg, som intervjuat femton familjer om det som är svårast och viktigast i livet. 19.1.2017 kl. 10:34

ungdomens kyrkodagar. "Ha ett öppet sinne, våga ta ställning, ha roligt och knyt kontakter." Det är goda råd från en av programvärdarna till alla dem som deltar i den 49:e upplagan av Ungdomens kyrkodagar. 18.1.2017 kl. 17:00

Domslut. Det är lagstridigt att anställa en icke-behörig person till en kyrkligt tjänst för längre än ett år i taget. Helsingfors förvaltningsdomstol upphäver Karleby svenska församlings beslut att anställa sin tf ungdomsarbetsledare för tre år. 18.1.2017 kl. 11:48

disciple. Konferens för unga vuxna bjuder på möten över språkgränser och tips för ett nytt år och en vardag i Jesus fotspår. 17.1.2017 kl. 12:46

Analys. Kyrkpressen publicerar nu i sin helhet den artikel av John Vikström om kvinnan och prästämbetet som först ingick i Teologisk Tidskrift 5–6/2016. 18.1.2017 kl. 00:00

profilen. Porträttet av sig själv i prästkläder har Camilla Brunell på skrivbordet för att påminna om sin nya roll: Nu är hon präst. Men vägen dit har inte varit rak och hon har sett döden i vitögat. 12.1.2017 kl. 09:00

förföljelse. Fler kristna dödades för sin tro 2016 än året tidigare. 16.1.2017 kl. 13:17

etik. – Vi måste få upp ögonen för verkligheten bakom de etiska teorierna, säger Carolin Ahlvik-Harju som har disputerat på funktionsnedsättningar, fosterdiagnostik och människovärde. 11.1.2017 kl. 13:59

teater. Vad var det som satte igång Martin Luther? Vad förändrade hans bild på Gud? Det är frågor som skådespelaren Johan Fagerudd ger svar på i en monolog som turnerar i Svenskfinland under våren. 2.1.2017 kl. 09:51

nina åström. Inför det nya året bad vi Nina Åström om tips på små förändringar som kan leda till ett bättre liv. 30.12.2016 kl. 00:00

Teologi. Marcus J Borgs bok om Paulus har översatts till svenska. 2.1.2017 kl. 09:58

Teologi. John Vikström kommenterar i en nyskriven artikel det fortsatta motståndet mot kvinnliga präster i Borgå stift. 27.12.2016 kl. 00:00

hemlöshet. Församlingarna i Helsingfors erbjuder hemlösa härbärge under hela julen och fram till slutet av januari. 22.12.2016 kl. 15:45

DECKARE. Kyrkoherdens fru har blivit stenad till döds i den österbottniska byn Solf. Det är upptakten till deckaren ”Den som offrar sig”, skriven av Simon Ventus och Christina Gustavson. 8.3.2023 kl. 18:38

missbruk. Tidigare vann flaskan om han måste välja mellan den och hustrun. Idag väljer Stig Nykvist bort flaskan. – För missbrukare är det dagens viktigaste och svåraste val, säger han. 8.3.2023 kl. 10:50

kollekt. Kyrkostyrelsen rekommenderar Mobilepay för att samla in kollekt, de församlingar som gör det har goda erfarenheter – ändå erbjuder de flesta församlingar i Borgå stift inte den möjligheten. – Mobilepay är faktiskt lättare än att hålla på med kontanter, säger de anställda vid ekonomiavdelningen i Kyrkslätts kyrkliga samfällighet. 7.3.2023 kl. 18:59

petrus. När Petrus församling ordnade retreat för unga vuxna stängde Pauliina Kittilä och Ida-Maria Pekkarinen av sina telefoner för en helg. – När en bunt fixare får åka på retreat är det som att Herrens härlighet lyser över en! 7.3.2023 kl. 00:00

Gemensamt Ansvar. I år fokuserar insamlingen Gemensamt Ansvar på förebyggande av våld bland unga. Det behövs verkligen, konstaterar kriminalkommissarie Leif Malmberg i Borgå. 22.2.2023 kl. 22:27