Jonathan och Aron Vik använder sina kunskaper om placering för att bidra till kristna projekt.

Bröderna från Åland startar fond för kristen tro och framtid

ekonomi.

Jonathan och Aron Vik från Åland har startat Sackaiosfonden – ett projekt som förenar ekonomi och tro. De vill bidra till kristen verksamhet och inspirera andra, samtidigt som de utforskar vad det innebär att tjäna Gud i sina framtida karriärer.

8.1.2025 kl. 18:32

Bröderna Jonathan och Aron Vik sitter med varsin rykande kaffekopp framför sig. De ler medan de berättar om det relativt nystartade projektet. Både deras brinnande ambition och deras nära relation märks tydligt, och ger rummet värme.

Att kombinera intresset för ekonomi och kärleken till Gud är en tanke som funnits med dem länge. Hur det skulle se ut i praktiken var inte självklart, innan idén till Sackaiosfonden väcktes.

– Jag satt på bussen på väg till Mariehamn när idén om en kristen fond kom. Jag skickade ett mess till min kompis Tobias som var med direkt. Sedan började jag kolla runt och läsa igenom alla lagar och regler. Efter det hade vi ett online-möte med Jonathan och några and­ra och sedan var vi i gång, säger Aron.

Jonathan tittar stolt på sin lillebror.

– Aron använder sina gåvor genom det han kan bäst. Han har jobbat jätteflitigt och när man ser något sådant vill man ju bara stötta. Det är kreativt och ambitiöst!

23-åriga Jonathan ska bli magister i statskunskap och 21-åriga Aron studerar på Hanken. De kommer från Godby, Åland och har båda flyttat till Helsingfors för att studera. Studentmissionen, där de båda är aktiva, ligger dem varmt om hjärtat.

Det praktiska arbetet satte i gång och teamet växte. I dagsläget sitter sex personer i Sackaiosfondens styrelse.


Att förvalta sina talanger

Kristet arbete kan se ut på många sätt, poängterar Aron och Jonathan. Alla har olika gåvor. Det behöver inte vara det klassiska missionsarbetet eller att gå en bibelskola.

– Det var en stor del i varför jag började tänka på det. Jag vill tjäna Gud i mitt yrke och det kan vara svårt som ekonom, säger Aron.

– Det var också därför jag fastnade för det här. Alla borde fundera över vad de är bra på. Hur kan jag tjäna världen med de talanger jag har? Hur kan jag göra det för världens bästa och till Guds ära? säger Jonathan.

Med Sackaiosfonden vill de primärt bidra till kristen verksamhet genom att i framtiden ge ut bidrag och stöd. Men de vill också inspirera andra att tänka utanför boxen och använda sina talanger för Gud.

– Vi förvaltar våra talenter genom att förvalta talenter, säger Jonathan.

– Vi vill bidra till Guds rike på största och bästa sätt. Och jag har också en dröm om att gå internationellt, säger Aron.

Förutom företagsamheten har också profetiska ord spelat in.

– Förra hösten funderade jag mycket på om jag verkligen skulle bli ekonom. Jag träffade två killar från Hawaii som uttalade profetiska ord över mig och mina vänner, säger Aron.

– De såg hur Jesus sa till mig att jag kan välja vilken väg jag vill, för han kommer ändå alltid vara med mig. Den ena sa att han inte hade någon aning vad jag går igenom, men det jag gör just nu är det jag borde göra.

Tron har kommit naturligt för dem båda, tack vare uppväxten i en kristen familj. Som barn har de bott en tid i Indien när deras föräldrar var missionärer där.

– Att vi är uppvuxna i en kristen familj är nog något vi är mycket tacksamma över. Mamma är missionärsbarn och vi har också varit missionärsbarn i Indien under två år. Jag tror aldrig att jag hade gett tron en ärlig chans annars.

– På Åland hade vi inte så många kristna vänner, så familjen och släkten har betytt mycket, säger Jonathan.

Sackaiosfonden har fått sitt namn från den bibliska berättelsen, som passar perfekt in i brödernas tankesätt.

– Sackaios i Bibeln var ju en ohederlig tullindrivare. Det är kanske lite det man förknippar ekonomer med, säger Jonathan och skrattar.

– Men sedan mötte han Jesus. Han kunde fortfarande använda sitt kapital och sina pengar, och blev till och med biskop. Han använde sitt inflytande till Guds ära.

Framtiden ser ljus ut för både Sackaiosfonden och bröderna. Nya projekt och företag finns redan i tankarna. De summerar vårt samtal i en enda mening.

– Vi tackar verkligen Gud för att vi alltid haft vår ambition levande.

Text och foto: Maja Svenfelt


Påsk. Avsaknaden av kristna påsktraditioner gjorde att Melana och Jonas Löfqvist började fira påskmåltid med hela familjen. 7.4.2017 kl. 13:58

sibbo. PÅSKVANDRING. Kom i tid. Klä dig varmt. Ta på dig stövlarna. Kärlekens väg drar genom Sibbo igen. 6.4.2017 kl. 12:21

tro. Som barn var hon van vid att pappa ordnar allt. Men den tryggheten rubbades då Gerd Snellman inom tio år förlorat både sin man och ett barn. Men när en av sönerna fastnade i drogmissbruk några år senare såg hon att Gud bar henne genom svårigheten. 5.4.2017 kl. 08:42

flyktingpolitik. Demonstrationerna mot Finlands avvisningar till Afghanistan engagerade också flera präster. Johan Westerlund tycker att det är naturligt att kyrkan tar politisk ställning. 4.4.2017 kl. 16:54

Bok. Serierna i antologin Opium för folket är skickligt tecknade men skildrar religion ur ett utifrånperspektiv. 4.4.2017 kl. 15:10

musik. Patrick Wingren förklarar varför vi behöver Kurt Cobain lika mycket som vi behöver kyrkokören. 6.4.2017 kl. 08:05

vårdreformen. Vart vänder man sig när det strular till sig i äktenskapet? Tusentals finländare tar varje år kontakt med församlingarnas familjerådgivning och i fjol fick sammanlagt 18 000 finländare hjälp vid någon av landets 41 centraler. 4.4.2017 kl. 14:38

radio. På söndag har det gått 85 år sedan den första svenska radioandakten gick ut i etern. 31.3.2017 kl. 15:02

Helsingfors. Peter Halldorf besöker Helsingfors nästa vecka. Enhet och ekumenik är temat för hans anförande i Johanneskyrkan. 30.3.2017 kl. 13:28

familj. För Bettina Westergård har livet som mamma till åtta fosterbarn inte alltid varit lätt, men hon har aldrig ångrat sitt beslut.– Men jag har fått leva ett så rikt liv. 30.3.2017 kl. 08:12

profilintervju. För mig har det varit viktigt att stå kvar i att Gud ville mig, säger Alaric Mård. 29.3.2017 kl. 15:01

kyrkoherdeinstallation. Stockholm, London, Helsingfors – det finns inte bara ett sätt att vara kyrka på. Daniel Björk har sett många olika församlingar och litar på att Petrus är på väg åt rätt håll. 30.3.2017 kl. 10:36

konsumtion. Varför är min konsumtion problematisk – inte bara för andra utan också för mig själv? Erika Rönngård söker svar och lösningar i tre böcker som handlar om konsumtionssamhället. 23.3.2017 kl. 13:48

björneborg. Poliser har besökt Skogsängens kyrka i Björneborg för att bötfälla de papperslösa flyktingar som församlingen inhyser i kyrkan. 23.3.2017 kl. 11:55

Kyrka. Ungas möjligheter att påverka lutherska kyrkans beslutsfattande måste bli bättre. Nu vädjar NAVI till kyrkomötets framtidskommitté om att något måste göras. 23.3.2017 kl. 00:00

KOLUM. Biskopens påskhälsning är en inbjudan att vandra vägen tillsammans och med Gud. 8.4.2023 kl. 08:00

gospel. Gospelgurun Ragnhild Hiis Ånestad leder gospelkören Oslo Soul Children. Hon besöker Helsingfors i april för en körfestival för barn och unga. 3.4.2023 kl. 08:00

Helsingfors. Mathias Sandell gillar den gamla musiken som hör ihop med stilla veckan inför påsk. Han är musikmagister från Sibelius-Akademin och vikarierar som kantor i Petrus församling. 23.3.2023 kl. 08:43

USA. När en tornado var på väg mot den amerikanska staden Amory i Mississippi valde meteorologen Matt Laubhan att börja be – mitt i direktsändning. 30.3.2023 kl. 11:37