Puls-mässan har varit Petrus församlings mest välbesökta gudstjänst.

En grupp lämnar Puls-gemenskapen i Petrus och bygger eget

SPLITTRING.

En stor del av de lekmän som varit aktiva i Puls-gemenskapen i Petrus församling i Helsingfors lämnar Petrus och bygger något nytt. De hade sin första samling i SLEY:s utrymmen i Helsingfors igår, söndag.

19.8.2024 kl. 14:33

”En grupp har frigjort sig för att bygga något nytt utanför Petrus.” Det är det budskap som nått Petrus församlings nya kyrkoherde Pia Kummel-Myrskog.

– Det torde röra sig om 45–50 personer. Jag har förstått att Christoffer Perret är ledare för gruppen, säger Pia Kummel-Myrskog.

Christoffer Perret sitter i Petrus församlingsråd och kyrkoherden har inte fått besked om att han skulle planera att ge upp in plats där.

– Så länge han är församlingsmedlem och vill jobba för Petrus kan han fortsätta i församlingsrådet, säger Kummel-Myrskog.

Vilka tvistefrågor ligger då bakom splittringen? Pia Kummel-Myrskog säger att hon inte har full koll på det.

– Vi träffades en gång i juni och hade ett första samtal där vi lite lyssnade på varandra, och jag tyckte det var ett bra samtal. Då var mitt budskap att vi ska vänta. Det blev lite öppet hur det skulle bli, men sedan har något hänt, för i augusti fick jag veta att den här gruppen lämnar församlingen.

Lärjungaskolan som Petrus ordnat i många år och som varit tätt knuten till Puls-gemenskapen fortsätter inte i församlingen i höst.

– Lärjungaträningen har varit knuten till en anställd som nu är tjänstledig, så åtminstone på hösten har den paus, säger Kummel-Myrskog.

Det som däremot är klart är att Puls-gudstjänsterna fortsätter i Petrus. I går samlades ett tjugotal till en avskalad Sommar-Puls, och efteråt stannade Pia Kummel-Myrskog kvar för att svara på frågor.

– Vi hade en enkel gudstjänst med nattvard och sedan diskussion efteråt. Då frågade jag var som varit bra och värdefullt i Puls och många menade att samlingen betytt mycket i deras liv. Det fanns en tillförsikt och en framtidstro.


Vilka känslor och tankar väcker den här situationen hos dig?

– Jag tänker att Puls varit en jätteintegrerad del av församlingen. Det första vi behöver göra är att kartlägga vad det får för konsekvenser att en större del ville lämna Puls. Puls har ju inte flyttat ut, det är en grupp som velat lämna Petrus verksamhet. Jag vill fortsättningsvis visa att Petrus är en öppen församling för alla. Man får pröva på något annat emellan och vill man komma tillbaka är man välkommen. Jag hoppas att ingen bränner några broar, och Petrus utestänger inte någon.


Vem ska då fortsätta använda namnet/brandet Puls? Kan det finnas två Puls-gemenskaper i framtiden?

– Jag tror att det finns en del känslor kring namnet Puls, det är många som identifierar sig med Puls även om man inte identifiera sig med Petrus. Men jaget inte vad ledningen i den nya gruppen tänker. Kanske det slutar med att ingen använder namnet Puls.


"Vi har en annan församlingssyn”

Christoffer Perret bekräftar att han sedan en vecka tillbaka är ordförande för ledningsgruppen för den nya samling som kanske så småningom ska bli en förening. Den första samlingen ordnades igår i SLEY:s utrymmen, men i framtiden kan man samlas också någon annanstans.

– Vi är helt i startgroparna. Vi frivilliga som varit engagerade i Puls samlades till ett möte i augusti, och det visade sig att en överväldigande majoritet hellre ville bygga nytt än stanna i Petrus.

De kallar sig Puls Helsingfors

– Det fortsätter vi med tillsvidare. Puls har för oss inte främst varit namnet på en verksamhet, utan namnet på en grupp människor. Det kan hända att namnet ändras i något skede men vi skyndar långsamt.

De 46 som skrev på att de ville vara med i Puls Helsingfors nominerade kandidater för en ledningsgrupp, som i sin tur valde Christoffer Perret som ordförande.

– Vår första samling var i SLEY:s utrymmen men det handlar inte om något organisatoriskt samarbete med SLEF (också SLEF hyr samma utrymmen av SLEY). Vi betalar hyra. Nu skyndar vi långsamt och kommer inte med några stora uttalanden och visioner. Det som vi var överens om är att vi vill fortsätta samlas.


På vilket sätt skiljer sig er och kyrkoherdens syn på saken så att ni inte kunde fortsätta under samma tak?

– Det är många saker som skiljer sig åt. Vår vision stämmer överens med den som tidigare varit Petrus församlings vision. Kanske det främst handlar om att vi haft en riktning och skulle vilja fortsätta i den, och Pia vill gå i en annan riktning. Och som kyrkan fungerar är det kyrkoherden som bestämmer.

När KP ber Perret konkretisera nämner han synen på församlingen, meningen med och konsekvenserna av att leva som kristen, synen på Bibeln och medlemskapet.

– Vi upplever att det som varit centralt för oss är att vi vill utvecklas i våra kristna liv, lära oss mer och börja leva ut vår tro. Det är det som lärjungskap handlar om. Vi kommer att fortsätta med lärjungaträningen. Puls har varit mer än en samling: den har varit smågrupper och coachning och mentorskap.

Hur de ska betala hyran är fortfarande oklart, men antagligen blir det med hjälp av frivilliga donationer.

– Redan tidigare har folk frivilligt bidragit till en anställds lön. Det finns ett aktivt givande i den här gruppen.

Christoffer Perret tror att den nya gemenskapen kommer att växa som förr: genom personliga relationer och nätverk.

– Puls har varit Petrus församlings överlägset största gudstjänst.


Kommer du att sitta kvar i Petrus församlings församlingsråd?

– Jag har inte fattat beslut om det än. Min motivation att vara med sjunker av att Petrus vill gå en annan väg.


Också Rosqvist lämnar församlingen

I samma veva som en del av Puls-gemenskapen lämnar Petrus har det också klarnat att församlingspastor Tuomas Rosqvist lämnar församlingen. Han kommer att börja jobba för SLEF, Svenska lutherska evangeliföreningen, från och med 1 oktober.

– Min anställning och Puls hör inte ihop utan Pulsgemenskapen har sin egen process, säger Rosqvist i ett meddelande till KP.

Sofia Torvalds


Sofia Torvalds. Häromdagen fick jag veta att julkortsfotona med leende ungar i tomtemundering kan väcka starka aggressioner hos den som är barnlös. Jag har själv, aningslöst, knäppt de där fotona år efter år, utan att reflektera över vilket budskap jag sänder ut. Vill jag skryta? Vill jag informera alla om hur mina barn ser ut, så att mina vänner kan hälsa på dem på gatan? 24.3.2011 kl. 00:00

Ledare. I huvudet på var och varannan just nu snurrar frågorna om vart världen är på väg. Jordbävningar och kärnkraftverksolyckor. Uppror med blodiga följder för civilbefolkningen i arabvärlden. Vart? Varför? 24.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Samtliga ordföranden för regeringspartierna vill bevara religionsundervisningen i skolorna, rapporterar Kyrklig tidningstjänst. 23.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen föreslår för kyrkomötet att kyrkoherdar i första hand väljs genom indirekt val. 23.3.2011 kl. 00:00

Kultur. Hur ska morgonandakten Andrum sitta bättre i radioflödet? Det var en fråga som diskuterades under andaktsredaktörernas utbildningsdag. 23.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Ärkebiskop Kari Mäkinen uttryckte i går sitt stöd för de homosexuella, med anledning av tidningen Nuottas kampanj Älä alistu (Stå på dig). 23.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Den här veckan påminner Röda Korset om att fördomar är problemavfall och erbjuder ett sätt att göra sig av med dem. 23.3.2011 kl. 00:00

Kultur. När den stora finlandssvenska musikfesten Ta i Ton går av stapeln i Åbo görs det i samarbete med Borgå stifts barnkörsstämma. 22.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Kristdemokraterna förutspår att partiet kommer att få mer röster från gammellaestadianerna än i tidigare riksdagsval. 22.3.2011 kl. 00:00

Världen. Den finländsk-brittiska missionärsfamiljen Skipper stannar tillsvidare i Tokyo. 21.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. – Den övergripande känslan så här efteråt är att det här går att göra, också på en ort som inte är väckelsebygd och som saknar traditioner för något liknande, summerar kyrkoherde Torsten Sandell. 21.3.2011 kl. 00:00

Människa. Intuitivt förstod hon de bosniska kvinnorna som blivit våldtagna. Då gick det upp för Christina Doctare att hon själv kommit till efter en våldtäkt. 20.3.2011 kl. 00:00

Kultur. En film om väckelsepredikanten Lars Levi Laestadius är under arbete, rapporterar Kotimaa24. 19.3.2011 kl. 00:00

Världen. Det är tillåtet att ha krucifix i skolorna. Det fastslog Europadomstolen för mänskliga rättigheter på fredagen. 18.3.2011 kl. 00:00

Världen. Satellit-tv och internet är ett hjälpmedel i krympande andligt livsrum i Nordafrika. 18.3.2011 kl. 00:00

Kyrkflytt. "Om vi inte kan fira gudstjänst, lovsjunga, lyssna och be, så upphör vi att existera som församling." 16.9.2020 kl. 00:01

mathjälp. Helsingfors-hjälpen avslutades för att behoven inte längre ser likadana ut som i våras. Men församlingarna erbjuder fortfarande mathjälp och samtalsstöd, och dörrarna till de gemensamma måltiderna har öppnats på nytt. 16.9.2020 kl. 00:01

Närpes. Mikaela Björklund är färsk stadsdirektör i Närpes. Bakom sig har hon många år av engagemang i lokalsamhället, med början från när hon var tonåring i församlingen. Tron är grunden hon står på – den gör det naturligt att vilja vara med och bygga samhället för medmänniskorna. 17.9.2020 kl. 10:30

Borgå. Tålamodet tryter i Borgå. – Det är kanske dags att hyra lokal i stället för det fuktskadade svenska församlingshemmet, säger kyrkoherde och domprost Mats Lindgård. 11.9.2020 kl. 10:06

kronoby. Samarbetsförhandlingarna i Kronoby församling har avslutats. En kantor, en kanslist och en församlingsmästare sägs upp. 10.9.2020 kl. 15:46