Att laga mat handlar för Birgitta Udd om glädjen att skapa, men också alla tankar som processen väcker hos henne.

Guds lilla tysta susning blev till bok om andakter och mat

Bok.

Våra kroppar behöver föda. Vi behöver också föda för vårt själsliga liv. Birgitta Udd kombinerade behoven och skrev boken "Det smakar liv – Vardagstankar och recept".

15.5.2024 kl. 15:27

En jul gick Birgitta Udd på en promenad i småstaden Karis. I många år hade hon närt en dröm om att skriva och berätta. Plötsligt kom den – Guds lilla, tysta susning.

– Åtminstone är det så jag upplever den i efterhand. Polletten trillade ner. Jag ska ju skriva om kroppslig föda och andlig föda, alltså andakter och mat. Varför har jag inte förstått det förut?

I vår har boken Det smakar liv – Vardagstankar och recept kommit ut. Birgitta Udd bjuder på korta reflektioner direkt ur livet. Hon skriver om att våga drömma och vilja be. I boken tar hon upp vardagens känslor av oro och rädsla, men där finns också glädje, tacksamhet och en tro som bär. Till varje stämning och känsloläge finns det ett recept.

Glädjen i köket har kommit stegvis.

– När jag var liten bakade jag med mamma i köket. Jag var också med i 4H någon sommar. Under pandemitiden, då man ju inte skulle gå på restauranger, fick jag en nytändning. Plötsligt väcktes min lust att experimentera i köket.

Birgitta är laktosintolerant och äter också glutenfritt.

– Jag har också två döttrar som är veganer. När jag har gjort mat åt någon som har någon diet tycker jag att det är mycket roligare och mer utmanande. Jag försöker undvika vitt socker och det syns i mina recept. Tanken på miljön finns också med mig när jag lagar mat.





Längtan att berätta

Många av bokens texter har funnits med Birgitta Udd väldigt länge.

– Andakter var en stor prioritet när jag jobbade i församlingen som ungdomsarbetsledare. Men jag kände inte att jag fick utrymme för allt det som jag ville berätta när jag jobbade i församling.

Hon berättar hur det känns i kroppen att bära på längtan att berätta.

– En varm och tydlig känsla kommer över bröstet och hjärtat. Många gånger är känslan så stark att jag måste skriva på datorn, för att hinna skriva allt som måste komma ut. Ibland är det nästan som att tala i tungor, att tala ett annat språk. Jag tror att det är Guds längtan i mig som måste få komma ut.


Rörelserna stärker fokuset

Birgitta Udd har deltagit i otaliga tysta retreater under åren. En retreat inbjuder till stillhet, vila och tystnad tillsammans med andra. Verksamheten på retreatgården Snoan i Lappvik, mellan Ekenäs och Hangö, har blivit väldigt viktig för henne.

– Jag jobbar deltid på Snoan som retreatkoordinator. Tidigare (2015–2017) lagade jag också mat till deltagarna och städade retreatgården.

I boken finns olika böner, bland annat en som heter Kroppsbönen. Under de senaste åren har hon haft möjlighet att stilla sig och be på morgonen.

– Men det betyder ju inte att mina tankar inte skulle gå till höger och vänster. Att konkretisera en bön med kroppen har hjälpt mig. Kroppsbönen har vuxit fram när jag har varit deltagare på långa retreater.

– Jag ber bönen med några enkla rörelser. Tillsammans med orden stärker rörelserna mitt fokus. Jag hoppas att de som läser i min bok vågar testa be bönen med egna rörelser.


När ensamheten smyger sig på

För några år sedan var hon alterneringssledig. Då tillbringade hon mycket tid i Spanien.

– Även om jag trivdes i Spanien så är det klart att jag i viss mån var ensam.

I boken finns en text om ensamhet.

– Jag har fem barn. Nu har de alla flyttat ut. Jag är frånskild och ibland smyger sig ensamheten på. I boken skriver jag: ”Jag önskar att jag hade sällskap, någon att gå ut och gå med, prata med och äta tillsammans med.” När jag känner mig ensam tar jag till mig känslan och tillåter att den rör vid mig. I boken finns det ett recept på glutenfria scones i samband med texten om ensamhet. Ibland när jag känner mig ensam kan jag ta itu med något konkret, som att baka.


Vilket är ditt favoritrecept i boken?

– Jag skulle nog säga fröknäcke i någon form, eftersom jag vill äta både nyttigt och glutenfritt. Du kan variera receptet väldigt mycket – både ingredienserna och vad du lägger på det. Du kan äta det bara så där, eller använda pålägg eller hummus.

Att steka plättar är något meditativt för Birgitta.

– För jag är en person som kan göra många saker samtidigt. För att steka plättar behöver jag stilla mig. Jo, jag kan förstås prata i telefon eller läsa en bok medan jag steker plättar, men jag kan inte hålla på med att stryka kläder eller dammsuga samtidigt.

– I ritualen med plättstekningen hittar jag en stund där jag kan landa, andas in och andas ut. I det korta kapitlet om plättarna finns en bön som jag skrivit: ”Tack, gode Gud, för de andningspauser som vi kan hitta mitt i vardagen. Hjälp oss att upptäcka glädjens och fridens oaser. Gör oss kreativa! Amen.


Birgitta Udd

– Född i Jakobstad.

– Bosatt i Karis.

– Fembarnsmamma.

– Har jobbat inom den evangelisk-lutherska kyrkan under stora delar av sitt liv.

– Är aktiv i inom retreatverksamheten i Finland.

– Fungerar både som stödfamilj och -person.

– Är aktuell med boken Det smakar liv – Vardagstankar och recept (Fontana Media 2024), som kommit ut i vår.

Text och foto: Christa Mickelsson


etiopien . Etiopien sörjer närmare trettio gästarbetare i Libyen dödade av Isis. 22.4.2015 kl. 10:52

Kyrkomötet. Församlingar med fungerande ekonomiförvaltning ska inte behöva ansluta sig till kyrkans servicecentral Kipa, tycker kyrkomötesombudet Peter Lindbäck. 17.4.2015 kl. 15:49

diakonatet. Biskopsmötet vill gå vidare med reformen av diakonämbetet. Biskoparna anser att reformen måste genomföras stegvis. 15.4.2015 kl. 10:20

biskopsmötet. I sitt utlåtande till kyrkomötet föreslår biskoparna att två UK-sånger tas med i det svenska psalmbokstillägget. 15.4.2015 kl. 09:29

Skjut upp anslutningen till kyrkans servicecentral Kipa med tre år för de församlingar som så önskar. Stiftsfullmäktige i Borgå stift ska i maj ta ställning till att göra det initiativet till kyrkomötet. 15.4.2015 kl. 07:22

Under en renovering av Ekenäs församlinghem hittade en byggnadsarbetare en granat i golvfyllningen, meddelade Ekenäsnejdens svenska församling i dag. 8.4.2015 kl. 16:16

kyrkans ungdom. Leon Jansson, nyvald verksamhetsledare för Kyrkans Ungdom, har gott om idéer för förbundet. 1.4.2015 kl. 14:30

Många församlingar dras med långsamma och dåligt planerade webbplatser. Det här ska Kyrkostyrelsens nya webbtjänst Klockaren råda bot på. 1.4.2015 kl. 13:14

Fontana Media. Malin Klingenbergs barnbok tävlar om prestigefylld utmärkelse. 1.4.2015 kl. 12:00

Även om hon fortfarande såg mycket elände bland flyktingarna i Turkiet och i barnhemmet i Azerbajdzjan så var Gunilla Luther-Lindqvist lycklig när hon kom hem från sin senaste resa. Jag upplever att vårt mål med att hjälpa dem är uppnått, säger hon. Livet segrar. 1.4.2015 kl. 10:24

kyrkans utlandshjälp. Kyrkans Utlandshjälp har öppnat en ettårig kampanj mot radikalisering både utomlands och i Finland. 26.3.2015 kl. 13:41

Esbo tar in portade missionsorganisationer. Kyrkans avtal ställer alla missionsorganisationer på samma streck. 26.3.2015 kl. 10:58

Kistor tillverkade enbart i naturmaterial är det enda som duger i Vasa från och med 2016. 26.3.2015 kl. 09:58

Terazzohörnet var en central punkt i Jakobstadsungdomarnas liv gör fyrtio år sedan. Där satt man på café eller hängde utanför på gatan på kvällarna. 26.3.2015 kl. 09:16

alexandra äng. Alexandra Äng är Ålands yngsta präst. Hon vill vara en församlingsledare som tar sig tid och är närvarande i stunden. 26.3.2015 kl. 00:00

sammanslagning. Kyrkostyrelsens plenum beslöt idag att slå ihop Malax, Petalax och Bergö församlingar till en församling från den första januari 2023. Det nya församlingen ska heta Malax församling. 24.8.2022 kl. 15:27

BORGÅ DOMKAPITEL. Tomas Ray som varit domkapitlets sekreterare för mission och internationellt arbete har avgått från sin tjänst. Bland annat den här frågan behandlades vid domkapitlets sammanträde på tisdagen. 22.8.2022 kl. 21:14

ANDETAG. I sina bloggtexter tar Anna Edgren upp en spretig palett av vardags- och trosförankrade aspekter av tillvaron. 17.8.2022 kl. 16:00

parrelation. Att gå in i ett parförhållande innebär lidande, tillväxt och ett möte med de egna såren. Men belöningen kommer sedan: Det blir bra. – Men mitt i lidandet och motgångarna kan man behöva vishet av andra som gått igenom samma sak. Det finns inga genvägar, säger författaren och terapeuten Tommy Hellsten. 17.8.2022 kl. 09:16

GUDSBILD. Journalisten Sofia Torvalds skrev i realtid en bok om sin depressionsvinter. Den tiden förändrade hennes bild av Gud. 16.8.2022 kl. 19:00