Hallå där Carola och Tom Sundius!

Petruskyrkan.

De besöker Dagscafé i Petruskyrkan för att det är så roligt att träffa människor och umgås.

6.11.2023 kl. 08:00

– I dag fick vi ta del av ett väldigt intressant föredrag om dialekter. Äntligen fick jag lära mig att uttrycket ”pa”, som min man som har rötter i Österbotten ibland använder, betyder ”brukar”, säger Carola Sundius.

Hon och maken Tom besöker Dagscafé för att det är en möjlighet att träffa folk under fria former. På programmet står kaffe, andakt och lite psalm-sång samt ett föredrag eller tema av något slag.

– För oss är caféet en bra orsak att komma ut och umgås. Särskilt efter pandemin har jag ofta kommit på mig själv med att tänka wow, vad roligt och viktigt det ändå är att se människor och få vara tillsammans!


Dagscafé i Petruskyrkan:
En eftermiddag med kaffe, andakt och gemenskap på Skogsbäcksvägen 15 varannan tisdag kl. 13, 12.9-5.12.2023.

Text och foto: Nina Österholm


Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00