Hallå där Carola och Tom Sundius!

Petruskyrkan.

De besöker Dagscafé i Petruskyrkan för att det är så roligt att träffa människor och umgås.

6.11.2023 kl. 08:00

– I dag fick vi ta del av ett väldigt intressant föredrag om dialekter. Äntligen fick jag lära mig att uttrycket ”pa”, som min man som har rötter i Österbotten ibland använder, betyder ”brukar”, säger Carola Sundius.

Hon och maken Tom besöker Dagscafé för att det är en möjlighet att träffa folk under fria former. På programmet står kaffe, andakt och lite psalm-sång samt ett föredrag eller tema av något slag.

– För oss är caféet en bra orsak att komma ut och umgås. Särskilt efter pandemin har jag ofta kommit på mig själv med att tänka wow, vad roligt och viktigt det ändå är att se människor och få vara tillsammans!


Dagscafé i Petruskyrkan:
En eftermiddag med kaffe, andakt och gemenskap på Skogsbäcksvägen 15 varannan tisdag kl. 13, 12.9-5.12.2023.

Text och foto: Nina Österholm


Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00