Kajsa Åbacka gillar att vara hjälpledare.

Sommarens höjdpunkt är konfirmandlägren!

NÄRPES.

Också i år är väskan packad och redo för lägerområdet Fridskär. – Det är en jättehärlig gemenskap, säger Kajsa Åbacka, som är hjälpledare i Närpes församling.

14.6.2023 kl. 16:49

Så beskriver Kajsa Åbacka från Övermark konfirmandlägren där hon har varit hjälpledare, ”hjälpis”, flera somrar i rad.

– Det är en trygg plats där man kan vara sig själv och utvecklas som person. Så är det också fint att få kontakt med lite yngre ungdomar som jag kanske inte annars skulle träffa, tillägger hon.

Själv började hon med att gå SLEF:s (Svenska Lutherska Evangeliföreningen) skriftskola och blev konfirmerad i Vasa. Eftersom det var coronaår och specialarrangemang deltog hon också i hemförsamlingens konfirmandverksamhet.

– Jag ville så gärna vara med på skriftskolan i Närpes, så då var jag med på den också. Efter det blev jag hjälpledare och via det har jag fortsatt.

Brunchträffar under året

Hjälpledarna är viktiga resurspersoner både under lägren och vid olika samlingar. Att planera programpunkter och organisera lekar hör till exempel till. Alla hjälpisar får först utbildning.

Under året ordnas det några träffar, berättar Kajsa Åbacka.

– Vi hjälpledare brukar ha hjälpisbruncher.

I bruncherna deltar både de som går hjälpledarutbildningen och mer erfarna hjälpisar.

– Det är lite olika från gång till gång, men vi brukar vara åtminstone femton personer per gång. Oftast sitter vi och pratar om läger och verksamheten, om det är något någon undrar över.

”Je hitche allt?”

Närpes församling samarbetar med Filadelfiaförsamlingen kring ungdomsarbetet, och Kajsa Åbacka har varit aktivt med också i det arbetet.

– Förra våren drog vi igång en ungdomsAlphakurs, en grundkurs i kristen tro. Det har vi fortsatt med den här terminen.

På kursen kan man äta och umgås. Samtidigt finns det möjlighet att öppet diskutera om livets stora frågor. ”Je hitche allt?” (Är det här allt?) löd en inbjudan till ungdomsAlphan (numera Fila Youth) på Instagram.

Kajsa Åbacka spelar också med i Närpes skolmusikkår, med klarinett och basklarinett som sina instrument. Dessutom hoppar hon in som instruktör för de yngre instrumentalisterna.

Eftersom hon trivs så bra med människor lockar den sociala branschen när hon funderar på framtida yrkesval. Att studera till socionom eller läsa socialvetenskap efter gymnasiet har funnits i planerna ganska länge, berättar hon.

– Jag vill gärna jobba med ungdomar också i fortsättningen!

Hur ser du på församlingens ungdomsverksamhet? Finns det sånt man kunde satsa mera på?

– Jag tycker att det skulle vara viktigt att det finns någon möjlighet för konfirmanderna att återkoppla till församlingen. Attman inte släpper dem där, utan har nån verksamhet så att de kan bygga vidare på det som de har lärt sig.

KAJSA ÅBACKA

Bor i: Övermark.

Går i gymnasiet, 18 år.

Familj: mamma, pappa, en storasyster och en lillebror.

På fritiden: församlingsaktiv och spelar i Närpes skolmusikkår.

Sommarplaner att se fram emot: Konfirmandlägren och att träffa kompisar man inte har träffat på länge.

PIAN WISTBACKA


Bok. När vår yttre värld förmörkas av krig och sjukdomar bringar den kristna psykologen och författaren Patricia Tudor-Sandahl bud om ett ljus som kan brinna inuti oss. 12.12.2023 kl. 13:55

forskning. Susanna Lundqvist fick 20 880 euro för forskning om evangelisk-lutherska kyrkans roll för tryggandet av Finlands försörjningsberedskap under vinterkriget. 12.12.2023 kl. 15:51

GÅ I KYRKAN. I år bestämde skådespelaren och sångaren Marika Westerling att hon gör något alldeles nytt för att få tag på julstämningen: Hon börjar gå i kyrkan. 7.12.2023 kl. 08:00

LIVSBERÄTTELSE. Majla Ståhls blir 90 år i januari. Hon minns när bomberna föll över Vasa, hon minns klasskamraterna som förlorade sina föräldrar och hon minns kärleken. Den stora och stillsamma. 7.12.2023 kl. 10:24

Personligt. Ester Rudnäs önskar att någon berättat för henne att det hör till att det kommer jobbiga perioder i ett äktenskap. Efter snart nio år som gift och sedan hon hittat rätt i yrkeslivet valde hon att berätta om utmaningarna för att hjälpa andra. 5.12.2023 kl. 18:00

UK. Äktenskapsfrågan och samarbetet mellan kyrka och skola – det var frågor som väckte debatt när Borgå stifts ungdomsparlament Ungdomens kyrkodagar samlades i Karis i helgen. 3.2.2025 kl. 17:22

forskning. Läkarvetenskapen vet inte exakt vad som orsakar PMS, men många kvinnor vet vad det är att inte riktigt känna igen sig själv några dagar varje månad. Sara Högberg blev less på bristen på kunskap och skrev en forskningsplan. Nu doktorerar hon i teologi – och forskar på menscykeln. 29.1.2025 kl. 17:52

KYRKOR I USA. Mariann Edgar Budde medverkar vid ett präst- och diakonmöte i Uppsala i september. 25.1.2025 kl. 15:15

nykarleby. Håkan Ahlnäs har alltid varit aktiv i både kyrkliga och kulturella sammanhang. Enligt honom är kyrkans viktigaste uppdrag enkelt – att motverka ensamhet. 28.1.2025 kl. 10:25

Personligt. År 1995 i ett kaotiskt, nyfött Ryssland. En tioårig pojke i alltför stora kläder ser en grupp människor samlas på andra sidan gatan. De ska resa en kyrkspira. Pojken har aldrig hört talas om Gud. En man får syn på honom, går fram till honom och räcker honom en handske. Vill han hjälpa till? – Kyrkan räddade mig. Utan den skulle jag vara kriminell – eller död, säger Andrey Heikkilä, Svenskfinlands nyaste präst. 21.1.2025 kl. 14:00