– Det kändes jätteviktigt att få behålla namnet Bergö församling i någon form, säger Ann-Charlotte Skinnar. Till vänster kyrkoherde Tomi Tornberg. FOTO: ARKIV/NICKLAS STORBJÖRK (T.V.), PRIVAT (T.H.)

”Nu bygger vi något nytt!” – Bergö och Petalax blir kapellförsamlingar

malax.

Bergö och Petalax blir kapellförsamlingar i vår. Bergö kapellråd har redan hunnit samlas till ett första möte som bjöd på många idéer.

5.4.2023 kl. 10:42

– Det blir kapellförsamlingar i Petalax och Bergö, bekräftar Tomi Tornberg, kyrkoherde i Malax församling.

Han hoppas att de nya kapellförsamlingarna ska innebära mycket positivt för dem som bor på områdena och för hela församlingen.

– Både på Bergö och i Petalax har det sedan tidigare funnits talkoanda och livlig frivillig aktivitet när det gäller församlingslivet. Det är just det vi är ute efter också här.

Genom kapellförsamlingarna ska församlingsmedlemmarna få större möjligheter att utveckla verksamheten på sitt område och känna att de kan påverka det kyrkliga livet.

– Det här tror jag är viktigt för alla församlingar oavsett storleken i framtiden, när det talas så mycket om lekmannaaktivitet, konstaterar Tomi Tornberg.

Ett möte som sjöd av energi

Det nya kapellrådet på Bergö har redan hunnit samlas. Bergöbon Ann-Charlotte Skinnar berättar att det första mötet bjöd på många idéer.

– Alla var jätteivriga! Jag sa till en annan av ledamöterna när vi gick ut att det är länge sedan man har varit på ett möte som riktigt sjudit av energi och initiativ. Det kom genast flera goda idéer som vi ska börja pröva på nu med detsamma.

Ett stick- och virkkafé i ny kostym är en av idéerna. Missionssyföreningen på Bergö har avslutat sin verksamhet, och kapellrådet ville gärna hitta något som kunde fortsätta i den traditionen. Kaféet kommer att ordnas kvällstid så att de som arbetar dagtid har möjlighet att komma.

– Vi försökte hitta idéer för många olika åldersgrupper, berättar Ann-Charlotte Skinnar.

De unga ska få sin egen utmaning under veckans Tisdagshäng i församlingen. Tanken är att man ska kunna delta i olika aktiviteter och berätta sin åsikt om vad man vill se mera av till exempel i gudstjänstlivet.

– Ungdomarna ska få sin första utmaning på samma sätt som vi förtroendevalda har fått vår utmaning.

Utmaningen pågår under ett år och alla som deltar i utmaningen kommer att få åka till någon aktivitet i stan under nästa år.

– Det blir spännande att se om det kommer mycket nya idéer!

Inför sammanslagningen fanns det inte många positiva röster från Bergös och Petalax håll. Nu känns det som om samarbetet har kommit bra igång i alla fall, menar Ann-Charlotte Skinnar, som också är medlem i kyrkofullmäktige och kyrkorådet i Malax församling.

– Jag tror att alla kan se framåt med tillförsikt och se att nu bygger vi något nytt.

Hon är glad över att kyrkoherden och organisationskommissionen beredde ärendet kring kapellförsamlingarna och att också fullmäktige tyckte att det var viktigt, så att kapellförsamlingarna kunde starta genast från början.

– Det är en glädje för många, tror jag! Det kändes jätteviktigt att få behålla namnet Bergö församling i någon form.

Ett naturligt steg

Kapellförsamlingar är inte den enda möjligheten för att främja frivillig verksamhet i församlingslivet, konstaterar Tomi Tornberg. I Malax församling kändes det ändå som ett naturligt steg, också av historiska skäl.

– Bergö har varit kapell under Malax för länge tillbaka, för hundra år sedan, och Petalax har varit kapell under Malax och under Närpes tidigare.

Kapellråden har 5 medlemmar och 2 ersättare. Också i Petalax kommer kapellrådet att starta sitt arbete i vår. Några medlemmar saknas ännu.

Har du märkt av någon dragkamp mellan de tidigare församlingarna i arbetet?

– Nej, inte alls, säger Tomi Tornberg. Trots att det fanns olika åsikter före sammanslagningen så märks det ingenting av det nu.

– Det har varit trevligt att se att alla är med. Det blev ett bra kyrkofullmäktige och vi har representanter från alla områden. Samtalen har skett i god anda.

PIAN WISTBACKA


Världen. Danska ungdomar får konfirmationspresenter till ett värde av ca 30 000 danska kronor (drygt 4 000 euro). 27.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen beslöt att temat för insamlingen Gemensamt Ansvar 2008 är Arbete och delaktighet. 27.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans centralfond delade ut en miljon euro mer i understöd till församlingarna än vad man reserverat i budgeten. 27.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Församlingarna i Helsingfors drar till julen igång en treårig marknadsföringskampanj under namnet Tro, hopp och kärlek. 26.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkan skall vara en på många sätt ansvarsfull investerare. Det betonas i de nya etiska reglerna för kyrkans investeringsverksamhet. Kyrkan strävar till att investera i företag som känner ansvar för individen, miljön och samhället och aktivt handlar utgående från detta. 26.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Nokia Missio-rörelsens ledare pastor, teologie doktor Markku Koivisto har av domkapitlet i Tammerfors stift avstängts från prästämbetet i den lutherska kyrkan. 26.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Hopp om Höstdagsstämning en vårdag.� Unga från tre stift samlas till träff i Vasa. 26.4.2007 kl. 00:00

Världen. Den internationella Gideonitorganisationens verksamhetsenhet i Florida, Gideons Key Largo Camp, har gjort rättssak av en arrestering av några av dess medlemmar i januari. 25.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Hur ska bokningen av kyrkor egentligen skötas? Den frågan har varit aktuell under senare tid både i anslutning till Regnbågsmässan och mötet i Åggelby kyrka. 25.4.2007 kl. 00:00

Kultur. Andlighet är ett tema som blir allt hetare i Hollywood. 25.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Helighet och enkelhet är temat för de finska Kyrkodagarna som anordnas i Åbo under det sista veckoslutet i maj. 24.4.2007 kl. 00:00

Människa. De talar hebreiska tillsammans, trosbröderna Youval Yanay och Zak Mishraki, den första israel, den senare palestinier. Och lite arabiska, för Youval vill lära sig det. De går med långa steg på Kyrkoesplanaden i Vasa på väg till gudtjänsten i Trefaldighetskyrkan. Bakom sig har de Oasrörelsen våroas, framför sig en vecka med möten runt om i Svenskfinland. 24.4.2007 kl. 00:00

Kultur. Chill 17/2007 Att få Idols och armén att passa ihop var inget problem för Christer Romberg. 24.4.2007 kl. 00:00

Världen. Förra veckan mördades tre kristna män i staden Malatia i södra Turkiet. 23.4.2007 kl. 00:00

Kyrka. Gemensamma kyrkorådet vid Helsingfors kyrkliga samfällighet har vid ett möte beslutat att inte bevilja en ansökan på 40 000 euro till ett projekt som genomförs av den finska lutherska evangeliföreningen (SLEY) och den svenska systerorganisationen SLEF. 23.4.2007 kl. 00:00

relik. – Jag är högst medveten om att reliker inte har någon plats i traditionell luthersk fromhet, säger Mikael Busck-Nielsen, församlingspastor i Johannes församling. 22.10.2015 kl. 13:17

Kyrkoherdarna i Pedersöre vill höra om församlingarnas förtroendevalda ämnar återuppta sammanslagningdiskussionen eller begrava den för gott. 21.10.2015 kl. 10:18

Fontana Media. Med sin nya bok ”Bärtil och Hoppa på-festen” vill Monica Vikström-Jokela inspirera precis alla barn till rörelseglädje– inte bara de sportiga barnen som har rätt utrustning och får skjuts till träningarna. 21.10.2015 kl. 08:00

Svante Lundgren. Inom fem år kan Iraks nästan tvåtusenåriga kristenhet vara historia. Förföljelsen av kristna har nu nått sådana proportioner att deras fortsatta existens i vissa länder är hotad. 20.10.2015 kl. 13:02

Jonas Helgesson UK kyrkodagar. Hennes pojke skulle inte definieras av sitt handikapp. ”Jonas har cp, men han är inte cp”, var mantrat . Nu berättar mamman Lena om kampen som lyckades, men också om priset – för att hjälpa andra föräldrar. 19.10.2015 kl. 16:14