Biskop Seppo Häkkinen talade vid en bönestund vid den brunna kyrkan.

Livet går vidare efter kyrkbranden i Rautjärvi – misstänkt hittad död

kyrkbrand.

Den brunna kyrkan i Rautjärvi var ett nytt andligt hem för släkter från Rautjärvi kommuns östra del – som avträddes till Sovjetunionen.

27.12.2022 kl. 13:30

– Efter den första chocken ser vi redan mot framtiden. Trettondagens gudstjänst var planerad här i kyrkan men den kommer vi att hålla här intill i sockenstugan. Den lämpar sig för det, säger kyrkoherde Leena Haakana i Ruokolax församling efter juldagsmorgonens förödande brand i Rautjärvi kyrka nära östgränsen.

I branden totalförstördes träkyrkan som var byggd år 1883. Kyrkan uppges i medierna ha varit ett nytt andligt hem för många karelare från dåvarande Rautjärvi kommuns östra del Ilmes (Ilmee), som efter andra världskriget förblev på den sovjetiska sidan om gränsen.

- Stefanidagen, talar om hur julens budskap inte bara handlar om idyll och glansbild. Redan den första julen blev livets karga verklighet synlig. Nu har vi levt i hur det har besannats i Rautjärvi när en kär hemkyrka har gått förlorad, sade biskopen i Sankt Michel stift Seppo Häkkinen på julannandag på brandplatsen.

En av tre kyrkor i församlingen

Biskopen talade i julannandagens skymmande eftermiddag vid en andakt på parkeringsplatsen vid kyrkan. Det rykte fortfarande ur de förkolnade högarna som var resterna av kyrkan. Kyrkans kors som hade räddats ur branden hade rests vid kyrkporten. Bland det som har gått förlorat i branden finns bland annat föremål från den förlorade kapellkyrkan i Ilmes.

Vid bönestunden uttryckte också den ortodoxa kyrkoherden i VIllmanstrand, fader Timo Tynkkynen den ortodoxa kyrkans medkänsla med den olycksdrabbade församlingen.

Biskop Seppo Häkkinen, som går i pension hösten 2023 säger till Yle att han har speciella minnen av kyrkan i Rautjärvi. Som ung och nybliven präst var han stationerad i Imatra och höll flera gudstjänster i den nu nerbrunna kyrkan.

Rautjärvi kyrka tillhörde sedan en församlingsfusion 2019 Ruokolax församling. Efter branden har församlingen fortfarande har två kyrkor, huvudkyrkan i Ruokolax och kyrkan i Simpele som gudstjänstrum.

Också för församlingens nyvalda förtroendevalda som sammanträder efter nyår blir frågan om vad som ska hända i den brunna kyrkans ställe en stor fråga, säger kyrkoherde Leena Haakana till Yle.

Enstöring misstänks ha tänt på

Branden som började under juldagsmorgonens gudstjänst vid kyrkans huvudingång antas vara anlagd. Kyrkdörrarna ska dessutom ha varit spärrade med rep och snören, men det hindrade inte de omkring 40 gudstjänstbesökarna att ta sig ut när gudstjänsten avbröts. Ingen skadades vid händelsen.

För det som för tillfället betecknas som mordbrand misstänks en äldre man som senare hittades död i ruinerna av ett likaledes nedbrunnet, ensligt hus vid Torsasjön drygt 20 kilometer norrut från kyrkan. Mannen beskrivs i medierna som en enstöring, som inte ens de närmaste grannarna hade haft kontakt med.

Vid biskopens andakt, som hölls intill polisens blåvita spärrband, nämndes inte att kyrkan kan ha bränts ner avsiktligt.

Källor: Yle, Ilta-Sanomat

Jan-Erik Andelin


Det är hopplöst svårt att ge namn åt en julskiva. Lyssna här. 26.11.2015 kl. 10:07

Poststrejken förorsakar tyvärr förseningar också för veckans nummer av Kyrkpressen. Du hittar hela tidningen elektroniskt här. 25.11.2015 kl. 11:08

Var tionde Närpesbo har utländsk bakgrund. Nästan tusen personer från tjugo länder har sedan nittiotalet kommit till Närpes för att arbeta eller som flykting. Cafékvällar varannan vecka ska skapa kontakt mellan de ursprungliga och de nyanlända Närpesborna. 25.11.2015 kl. 15:48

Är du helsingforsare och liberal går du mer i kyrkan än andra. 25.11.2015 kl. 14:41

kyrkans ungdom. Marcus Henricson har blivit vald till ordförande för väckelserörelsen Kyrkans Ungdom. 25.11.2015 kl. 13:34

jul. Marknadskrafternas bild av julen som konsumtionsfest är svår att rubba. 25.11.2015 kl. 14:05

film. Regissörerna Jenni Kangasniemi och Aino Suni får Kyrkans mediestiftelses filmpris Katso minuun... De får priset för sin kortfilm If I ruled. 23.11.2015 kl. 10:42

Stjärnor i Sibbo kyrka bjöd på en musikkväll med stort hjärta. 21.11.2015 kl. 23:06

I dag är KP med och flaggar för barn och barnasinnade beslutsfattare. 20.11.2015 kl. 11:41

döden. Hur ska vi handskas med vår dödlighet? Kyrkpressens redaktör Christa Mickelsson har läst filosofen Torbjörn Tännsjös bok om vilken tröst filosofin har att erbjuda den människa som inte kan sluta att grubbla över det faktum att vi alla ska dö. 19.11.2015 kl. 11:42

äktenskapet. Kyrkan har en alltför tunn äktenskapsteologi, menar doktoranden Emma Audas. 19.11.2015 kl. 11:07

Janette Lagerroos har jobbat länge i kyrkan. Nu vill hon bli präst. 18.11.2015 kl. 10:31

Den 9 februari väljs nya ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige. 16.11.2015 kl. 18:00

bildkonst. När bildkonsteleverna fick i uppdrag att måla antingen en dödssynd eller en dygd var det lätt att komma på idéer till synderna. Det var svårare att förstå dygderna. 13.11.2015 kl. 11:10

Evangeliska folkhögskolan i Vasa planerar riva skolbyggnader och bygga lägenheter i stället. Detta för att rädda föreningens ekonomi. 12.11.2015 kl. 11:25

Inbesparingar. Resultatet av omställningsförhandlingarna vid Helsingfors kyrkliga samfällighets gemensamma tjänster har klarnat. Under de kommande tre åren ska de gemensamma tjänsternas verksamhetsbidrag sänkas med 4,8 miljoner, vilket bland annat innebär att antalet årsverken minskar med 45. 9.9.2022 kl. 17:11

KYRKORNAS VÄRLDSRÅD. Kyrkornas världsråd vände och vred i kulisserna på sina ord om kriget i Ukraina. Rådet avslutar på torsdag sin generalförsamling med över 4000 delegater i tyska Karlsruhe. 7.9.2022 kl. 15:11

KORSNÄS. Pilgrimsleden i Österbotten tar form. I år görs den preliminära märkningen för Sankt Olavsleden. 1.9.2022 kl. 11:02

SMÖRJELSE. Konfirmationen i Johannes församling i Helsingfors senaste söndag har väckt starka reaktioner då prästen smort konfirmanderna med krisma, det vill säga välsignad olja. Det har setts som ett främmande element i vår kyrka och smörjelsen kom som en överraskning för både konfirmander och föräldrar. 2.9.2022 kl. 17:59

ETT GOTT RÅD. Eva Frantz önskar att hennes 20-åriga jag hade vågat omfamna sin excentricitet lite mer – och åka ut och ha äventyr, för att ha något att skriva om senare. 31.8.2022 kl. 20:16