– Domkapitlet lyssnar mycket på församlingen, men fattar suveränt beslutet. Beslutet kan inte heller överklagas, säger notarie Linus Stråhlman.

Nyhet: En församling kan meddela att den söker en församlingspastor

domkapitlet.

Domkapitlet ändrar på hur församlingspastorerna tillsätts.

19.5.2022 kl. 15:57

I den senaste notisen från domkapitlet kan man läsa att Borgå svenska domkyrkoförsamling söker en församlingspastor. Att församlingspastorstjänster utlyses på det här sättet är en nyhet.

– I Borgå stift har det alltid varit i domkapitlets händer att ha kontakt med befintliga präster eller nya teologie magistrar för att låta dem veta att det finns en ledig tjänst i en viss församling, säger notarie Linus Stråhlman vid domkapitlet i Borgå.

Fortsättningsvis är det domkapitlet som förordnar präster till tjänsterna, och vad gäller nya präster kommer domkapitlet också i framtiden att se till att de får en pastorstjänst.


Nytt förfarande

Det nya är att en församling kan meddela att den söker en församlingspastor. Sedan kan intresserade ta kontakt med notarien för att meddela om sitt intresse. Efter det ber domkapitlet församlingen om ett utlåtande om vem av de intresserade som bäst fyller kraven för den tjänst som ska tillsättas.

– Domkapitlet lyssnar mycket på församlingen, men fattar suveränt beslutet. Beslutet kan inte heller överklagas.

Eftersom det just nu inte finns någon nybliven präst som väntar på en tjänst kan alltså församlingspastorer i andra församlingar meddela om sitt intresse för tjänsten i Borgå.

I allmänhet är det ett komplicerat pussel i Borgå stift att tillsätta en prästtjänst.

– Vi har ett väldigt ojämnt fördelat behov, säger Stråhlman.

– Vi är mitt inne i pensioneringsvågen, och har också vissa längre tjänstledigheter. I vissa regioner är det särskilt svårt att få tag på kyrkoherdar och församlingspastorer – kaplanstjänsterna brukar i regel ha få sökande.

Till exempel Brändö-Kumlinge församling på Åland har sökt efter en kyrkoherde med ljus och lykta, utan att ha hittat någon. För tillfället hoppar andra åländska präster in och lappar solidariskt på behoven där.

Här är notisen från domkapitlet i sin helhet:



Examina

Pastor Johanna Björkholm-Kallio har avlagt högre pastoralexamen.

Prästvigning

Domkapitlet har godkänt TM Johannes Westö för ordination till prästämbetet i Borgå domkyrka 26.5.2022. TM Johannes Westö förordnas som församlingspastor i Karis-Pojo svenska församling 24.8-31.12.2022.

Kaplanstjänst i Ekenäsnejdens svenska församling
Domkapitlet utfärdar tjänsteförordnande till ordinarie kaplanstjänst i Ekenäsnejdens svenska församling åt pastor Wille Westerholm från 1.6.2022.

Förordnanden

Förordnandet för församlingspastorn i Petrus församling Benjamin Sandell avbryts 31.5.2022 på egen begäran.

Förordnandet för tf. kaplanen i Iniö kapellförsamling Jussi Meriluoto avbryts 31.8.2022 på egen begäran.

Borgå stift beviljar tf.kaplanen i Iniö kapellförsamling Jussi Meriluoto dimission till Åbo ärkestift från 1.9.2022 förutsatt att Åbo ärkestift tar emot honom.

Tf. kaplanen i Jakobstads svenska församling Åsa Turpeinen förordnas fortsättningsvis sköta samma tjänst 1.7-31.12.2022.

Församlingspastorn i Jakobstads svenska församling Jakob Edman förordnas fortsättningsvis sköta samma tjänst 1.7-31.12.2022.

Tjänstledigheten för kaplanen i Borgå svenska domkyrkoförsamling Johanna Eisentraut-Söderström avbryts 31.8.2022 och därmed återgår Eisentraut-Söderström i heltidstjänst från 1.9.2022.

Förordnandet för församlingspastorn i Borgå svenska domkyrkoförsamling Tuija Wilman avbryts 30.6.2022 på egen begäran.

Kaplanen i Karleby svenska församling Jan Nygård avgår 30.4.2023 på egen begäran.

Tf. kyrkoherden i Vanda svenska församling Kristian Willis förordnas fortsättningsvis sköta samma tjänst 1.7.2022-30.6.2023. Förordnandet avbryts ifall en ordinarie kyrkoherde skulle tillträda tidigare.

Församlingspastorn i Vanda svenska församling Anu Paavola beviljas tjänstledighet 25.7-31.12.2022.

Kyrkoherden i Jomala församling Stefan Äng beviljas tjänstledighet 2.5-28.6.2022.

Församlingspastorn i Jomala församling Laura Serell förordnas sköta kyrkoherdetjänsten i samma församling vid sidan av egen tjänst 2.5-28.6.2022.

Prosten Tor-Erik Store förordnas som tf. kyrkoherde i Replots församling 25.4-31.5.2022.

Pastor Aino-Karin Lovén förordnas som församlingspastor i Kyrkslätts svenska församling 15.9-31.10.2022.

Kaplanen i Närpes församling Ann-Mari Audas-Willman beviljas partiell tjänstledighet 1.7.2022-30.4.2027.

Församlingsstruktur Malax kyrkliga samfällighet

Domkapitlet remitterar behandlingen av ärendet till domkapitlets sammanträde i augusti.


Lediga tjänster i stiftet

Inga ledigförklarade ordinarie prästtjänster i stiftet.


Församlingspastorstjänster i stiftet

I stiftet finns behov av församlingspastorer enligt följande:

Borgå svenska domkyrkoförsamling

Borgå svenska domkyrkoförsamling söker en församlingspastor. Förordnandet kommer att gälla tills vidare, och tjänsten är placerad i kravgrupp 601. Tillträde 1.8.2021 eller enligt överenskommelse.

Intresseanmälan jämte ett meddelande om när du har möjlighet att tillträda skickas till Domkapitlet (linus.strahlman@evl.fi) senast fredag 3.6.2022 kl. 15. Tilläggsupplysningar av kyrkoherde Mats Lindgård (mats.lindgard@evl.fi, 040 5946038).

Förordnande

Präster kan anmäla om intresse till domkapitlets notarie. Domkapitlet begär församlingen ge ett utlåtande om dem som anmält sig. Det finns ingen rätt att begära omprövning av församlingens utlåtande eller domkapitlets beslut att förordna.

Text: Sofia Torvalds


Kyrka. Inför aidsdagen 1.12. 2007 sänder Finska Missionssällskapet (FMS) ett videodokument, Att leva med hiv och aids Botswana, till alla gymnasier och en del andra läroanstalter i Finland. 14.11.2007 kl. 00:00

Världen. Muslimer i Storbritannien stöder anglikanska kyrkan i protesterna mot Labourpartiets förslag att eliminera julens religiösa innebörd och fira julen som en sekulär högtid. 14.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Val av nya medlemmar till stiftsfullmäktige och ombud till kyrkomötet sker den 11 februari. Tiden för nomineringen av kandidater till valet utgår lördagen den 17 november. 13.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Sorgen och förlusten efter en tragisk katastrof försvinner inte. Men en fungerande kristjänst kan hjälpa med att inte göra ont värre. 13.11.2007 kl. 00:00

Samhälle. – Innan de börjar i högstadiet behöver barnen ha kunskap om vad alkohol kan ställa till med, säger Anette Karlsson-Karlström. 13.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Det finns minst 200 miljoner kristna i världen som inte åtnjuter religionsfrihet. Martyrkyrkans vänner stöder och hjälper kristna som får lida för sin tro. 13.11.2007 kl. 00:00

Världen. Finska Missionssällskapets (FMS) missionärer fortsätter med sitt arbete i Pakistan trots undantagstillståndet. 13.11.2007 kl. 00:00

Sofia Torvalds. Häromdagen fick jag per e-post en lista över allt man kan göra för att undvika cancer. 12.11.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 46/2007 I en kommentar till blodbadet i Jokela i Tusby undrar Hufvudstadsbladets chefredaktör Max Arhippainen om massakern innebär att Finland förändrats. 12.11.2007 kl. 00:00

Världen. Klimat- och miljöfrågor står i fokus på Norska kyrkans kyrkomöte som inleds i dag. Allmänheten kan följa med kyrkomötet via tv-sändningar på Norska kyrkans hemsidor. 12.11.2007 kl. 00:00

Världen. Önsta gryta kyrka i Västerås ska bygga en staty av Jesus –  i lego. 12.11.2007 kl. 00:00

Insändare. Det är mycket som har hänt i vårt samhälle på den senaste tiden. Vi alla mår allt sämre av all den ändlösa jakt på att säkerställa vårt liv både ekonomiskt och fysiskt. Fars dag till ära presenterade tv många program, bland annat kom det från Tusby kyrka en högmässa som hölls där, och så presenterades på Yle Teema ett program som hette ”Kaukasuksen vangit”, ett program som delvis var en dokumentär och delvis bestod av videoinspelningar av ryska och tjejtenska soldater. Särskilt de var grymma och omänskliga. Man kan fråga sig vad meningen med detta program var? Att sända det på en söndagförmiddag då barn ser på tv och byter kanal för att hitta något som intresserar dem? Då serveras en av de grymmaste scener jag sett, en rysk soldat avrättas med kniv av tjetjenska soldater eller rebeller eller vad det nu är som de skall kallas, helt kallblodigt börjar man skära loss huvudet på honom litet i taget för det går inte så fort som videosnutten visar. Mannens bedjan om att han vill leva och de grymma ropen av smärta ekar ännu i mig. Ja, man kan väl stämma in i den röst som berättar om det hela i dokumentären: inte ens vilddjuren klarar av att vara så grymma som människan. Man kan väl inte sopa under mattan det som skett i Tusby, för där börjar det bli trångt. Min reaktion på det hela som skett i Tusby och på många andra håll i värden är att det är endast är en liten topp av isberget som syns. När man börjar tänka på allt det lidande vi människor orsakar varandra så har man inte stor lust att äta någon kaka dagen till ära. Är det faktiskt så att vi rentav måste ha speciella dagar i almanackan för att visa kärlek till och medlidande med varandra, för att inte glömma det goda i livet kärleken som tål allt och förmår allt! 11.11.2007 kl. 22:32

Världen. Söndagarna elfte och adertonde november firas Internationella böndagen för den förföljda kyrkan. 11.11.2007 kl. 00:00

Kultur. Förhållandet mellan religion och litteratur kan knappast exemplifieras med en mera eggande sats än den bekanta inledningen till Johannesprologen: ”I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud”. 10.11.2007 kl. 00:00

Kyrka. Kan präster gå i strejk och hur skulle en präststrejk utformas? 9.11.2007 kl. 00:00

transfrgor. Genom föreställningen Ninos ark ska poeten Nino Mick ta in transfrågor i kyrkorummet. Hen undrar om transpersoner alls ryms med i arken. 27.5.2016 kl. 15:38

Herrens bn. Nya stiftsfullmäktige uppmanar församlingarna att reflektera över hur de använder Herrens bön och gärna prioritera den ekumeniska formen av bönen. 27.5.2016 kl. 15:14

Gun-Maj Näse tar plats i domkapitlet. 26.5.2016 kl. 12:50

sjukhussjlavrd. Det efterlängtade stilla rummet i Vasa Centralsjukhus är nu öppet 24 timmar i dygnet för alla som söker stillhet. 25.5.2016 kl. 09:41

klippan. Klockan 22 i lördags gick startskottet för Mitt-i-nattenloppet på Klippan. 24.5.2016 kl. 09:56