Julia Sandström uppskattar den kravlösa stillheten när hon sätter sig i kyrkbänken.

Hon ville ha glass – fick jobb i församlingen

vanda.

Julia Sandström var sugen på närproducerad glass. Det slutade med att hon fick både glass och ett nytt jobb.

24.11.2021 kl. 14:54

Julia Sandström i Vanda hade hört att det fanns ett kafé som sålde hemlagad italiensk glass i närheten av Helsinge kyrka S:t Lars. Hon och hennes sambo Teemu bestämde sig för att kombinera kafébesöket med en gudstjänst.

– Vid kyrkkaffet kom den nya kyrkoherden och satt sig vid vårt bord. Det visade sig att han och min sambo Teemu hade studerat samtidigt i Åbo.

Kyrkoherde Kristian Willis frågade Julia vad hon har studerat. Och hon berättade att hon här merkonom.

– Är du på jakt efter ett nytt jobb, frågade han. Jag svarade att jag trivs med mitt nuvarande, men att det beror på vad han har att erbjuda.

På den vägen är det. Julia Sandström blev ny förvaltningssekreterare i Vanda svenska församling.

– Ibland vinner man! Jag fick både glass och ett nytt jobb, säger hon och skrattar.

Efter ungefär två månader på det nya jobbet trivs hon bra.

– Vi har ett jättetrevligt team och grupp­andan är bra. Vi gör saker tillsammans också på fritiden.

Till hennes arbetsuppgifter hör bland annat byråkratin kring församlingsrådsmöten, att vara kyrkoherdens sekreterare och sköta ekonomin.

– Jag sköter också om att informationen mellan församlingens olika avdelningar löper.

Uppskattar kyrkan

Hon och sambon är ganska nya Vandabor, och har inte hunnit upptäcka så mycket av sin nya hemstad än. Julia Sandström är född och uppvuxen i Sibbo.

– Som barn var jag med i församlingens klubbar och körer, sedan föll det bort lite i tonåren, men nu uppskattar jag kyrkan igen. Att gå på gudstjänst i en gammal stenkyrka, det är fint! Det är så bra att det i dagens hektiska värld finns en plats där inget förväntas av en, man får sitta tyst och det räcker.

Julia Sandström har bott två och ett halvt år i S:t Albans, en stad nära London.

– Jag bodde bredvid en väldigt vacker katedral. Jag var alltid in där emellanåt och funderade på livets stora allvar. Under månadens sista tisdag ordnades en luthersk gudstjänst, men den var på tyska så det hjälpte inte så mycket. Nu uppskattar jag på ett annat sätt att gå i gudstjänsten igen när jag har möjlighet.

Julia Sandström

  • Jobbar som förvaltningssekreterare.
  • Familj: Sambon Teemu och två kattungar, Gunvald och Kasimir.
  • Senast läst: ”Under pandemin har mitt projekt varit att läsa Bibeln från pärm till pärm, nu är jag på slutrakan i Gamla testamentet.”
  • Gör gärna på fritiden: ”Jag är ganska introvert. Jag tycker om att spela på datorn och om yoga. Skämtsamt kallar jag mig en wannabe te-konnässör.”
Ulrika Hansson


I dag öppnade biskop Tapio Luoma sin egen Facebook-sida. 9.3.2012 kl. 16:24

Kristeligt Dagblad har lanserat en ny webbsida om pilgrimsvandring. 10.3.2012 kl. 10:00

Gemensamma kyrkofullmäktige i Borgå beslöt i går att behålla kursgården på Pellinge. 9.3.2012 kl. 10:08

Bettina Sågbom förstod tidigt hur grymt elaka vuxna människor kan vara med varann. 8.3.2012 kl. 15:31

chatt. På chatten Sluta Panta får unga diskutera sina bekymmer. Nu är också kyrkligt anställda med på ungdomschatten. 8.3.2012 kl. 10:37

Kostnaderna för kapellet som byggs i Kampen i Helsingfors centrum beräknas öka från fem till sju miljoner. 6.3.2012 kl. 10:40

Påven har börjar twittra och ska hålla på åtminstone till påsk. Redan efter några tweets har han tiotusentals läsare. 3.3.2012 kl. 12:00

Är det lämpligt att ha en radioandakt som handlar om hur Abraham ska offra sin son Isak? 2.3.2012 kl. 15:37

Lagen om skydd av kyrkliga byggnader svarar inte mot dagens behov. 2.3.2012 kl. 15:29

Bibel förlag bibelsällskap bibelöversättning bibel2000. Svenska Bibelsällskapet har alltid varit beroende av andra förlag för utgivningen av Bibel 2000 och annat, men nästa gång tar man saken i egna händer. 2.3.2012 kl. 09:30

Rainer Holmgård leder teamet som ska ge vår svenska psalmbok ett tillägg. 29.2.2012 kl. 08:33

Hyreskontrakt hindrar Lutherstiftelsens gudstjänstgemenskap i Jakobstad från att ha kyrkkaffe. 28.2.2012 kl. 10:44

Den bibliska bilden av krukmakaren ligger nära till hands när man ser smeden i arbete. Den jämförelsen har också Kay Vikström gjort. 28.2.2012 kl. 09:49

Oppositionens kandidat i presidentvalet i Senegal leder knappt. 27.2.2012 kl. 16:53

Borgå kyrkliga samfällighet har kartlagt 450 kulturhistoriskt värdefulla föremål. 25.2.2012 kl. 12:00

livet. Evas Roos mammas plötsliga död, när Eva var bara tio år gammal, satte djupa spår i henne. 1.4.2021 kl. 04:53

tro. Ibland är patienten mycket svag, sedan piggnar den till. Tua Forsström och Sofia Torvalds möttes i ett samtal om hur deras tro klarat av sorg och uteblivna bönesvar. 2.4.2021 kl. 07:24

Kristinestad. Vad är öramössor och ”mörksondagan”? Annina Ylikoski berättar om folkdräkter och om hur påskens traditioner vuxit fram. 31.3.2021 kl. 14:01

Påsk. – Som människa och sångare har jag upplevt en enorm rikedom genom att ta del av påskens musikverk, säger Sören Lillkung. 31.3.2021 kl. 13:05

Påsk. – Att jag gör en liten sak som att hålla upp dörren för någon kan genom den så kallade fjärilseffekten leda till att någon kan komma på lösningen på klimatkrisen. Den sortens samband finns men vi har inte möjlighet att ha koll på dem – men det är väl det vi tror att Gud har. 31.3.2021 kl. 00:00