Sonja Jakobsson är studentpräst i Helsingfors, tisdagar på Hanken och torsdagar på Arcada. Från årsskiftet även på Soc&kom och Helsingfors universitet.

”Man behöver inte prestera så mycket som jag gjorde”

studieliv.

Sonja Jakobsson rör sig i högskolornas korridorer och får ägna sig åt något av det hon gillar mest – att höra människors berättelser.

2.9.2021 kl. 16:52

Studentprästen Sonja Jakobsson försöker erbjuda både studerande och personal en så prestationsfri zon som möjligt mitt i vardagen.

Hur kom det sig att du blev studentpräst?
– Jag har bott tio år i Sverige och jobbade där som präst för finländare. Det jobbet gick mycket ut på att söka upp finländare utanför kyrkans murar. Det påminner mycket om det jag gör nu, och jag tycker mycket om att söka upp människor. Jag är social och älskar att prata med människor, höra deras berättelser och höra hur de mår.
– Det här är ett av kyrkans viktigaste arbetsområden. Det är inte realistiskt att tänka sig att kyrkan kan nå människor på något annat sätt än genom att finnas där människorna är. Vi är många som jobbar med det här, exempelvis sjukhuspräster, fängelsepräster och diakoner.

Vad gör en studentpräst?
– Studentprästen försöker vara lyhörd. Man ska inte känna att man kommer till prästen för att prata om det prästen vill prata om och man behöver inte vara troende för att prata med studentprästen.
– Jag håller också kontakt med högskolornas elevkårer, studiepsykologer och med studenthälsovården och sitter med i olika team, bland annat elevvårdsteamet.

Varför behövs präster på högskolorna?
– Just nu behövs studentprästerna extra mycket eftersom världen plågats av en mycket speciell situation i två års tid och illamåendet har ökat.
– Jag är jätteglad över att prästerskapet har en given och självklar plats på högskolorna i dagens värld. Det är inte så i alla länder.

Möter du fördomar?
– Många går förbi och tycker nog att jag är en lite udda fågel. Men när man lär känna dem finns det hur mycket gemensam grund som helst att stå på.
– Förra året delade jag ut mat, torrvaror som blivit över efter Helsingfors mathjälpsutdelning. Studerande tyckte att det var kul att komma och plocka åt sig och jag brukade fråga dem vad de hette och vad de studerade. Sedan började telefonen ringa – det var många som ville träffas och föra lite mer djupsinniga samtal. Jag hoppas att det kommer att gå att genomföra något liknande den här hösten.

Hur var du själv som studerande?
– Jag var väldigt ambitiös och väldigt passionerad inför de ämnen jag studerade. När jag började studera teologi hade jag redan en utbildning i översättning från spanska i bagaget.
– Livet har lärt mig att man inte alltid behöver prestera så mycket som jag gjorde som studerande, det kan gå bra för en ändå. Men när man är ung och ser studierna som ett stort berg att bestiga hamnar man lätt i en tunnel av prestation. Så ska det inte behöva vara. Som studentpräst vill jag ge lite respit och perspektiv, påminna om att ens värde inte hänger på vad man presterar.

Erika Rönngård


Vid graven i trädgården. 29.3.2013 kl. 18:00

I korsets skugga. 29.3.2013 kl. 15:00

På korset. 29.3.2013 kl. 15:00

På vägen till Golgata. 29.3.2013 kl. 12:00

I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

I dag rider Jesus in i Jerusalem. Igen. 24.3.2013 kl. 09:00

Guds ord har sin egen kraft och Bibeln kan läsas och förstås helt utan akademiska förkunskaper. Men om man som KP:s redaktör inte kan låta bli att försöka förstå hur andra kristna tänker, då kan det där med olika bibelsyner bli minst sagt utmanande. 23.3.2013 kl. 12:00

I snart sju år har Carolina Djupsjöbacka hållit i en syjunta med bön för kvinnor i Vasatrakten. Knypplandet och tebjudningen med sju sorters kakor har fått ge vika för samtal, umgänge och lekträffar med barnen. 22.3.2013 kl. 16:00

Sedan 1968 då Gud reste honom ur knarkträsket är det Jesus som gällt för Arne Selander. Som präst har han fått möta många missbrukare. 22.3.2013 kl. 14:43

Det nya missionsstiftet skapar förvirring anser biskoparna. Nu får alla lutherska präster brev. 22.3.2013 kl. 12:15

Bokaktuell. John Vikström är aktuell i höst med boken Det handlar om frihet. Han fyller också 90 år i oktober: – Det känns lite overkligt, men jag får finna mig i det, säger han. 30.9.2021 kl. 20:13

KLIMATET. Tanken om miljön och ekonomin är gemensamma nämnare till varför Simon Ekstrand kör elbil och Niclas Sjöskog biogasbil. Ekstrand har ännu en tredje orsak: intresset för teknik. – Visst känns det bra att veta att inget kommer ut ur avgasröret när jag kör, säger han. 29.9.2021 kl. 18:21

parrelation. Maria och Tomas Höglund har varit tillsammans i över 25 år. De är väldigt olika, men de är vänner. De har haft kriser i sitt äktenskap, men tillsammans känner de sig starkare. När de tävlade i Voice of Finland var det skönaste att inte vara ensam. 29.9.2021 kl. 09:22

ansvar. Sarah Tiainen är ny koordinator för Ansvarsveckan. – Jag har en liten personlig dröm om att göra Ansvarsveckan och Ekumeniska Rådet lite mer kända på finlandssvenskt håll. 28.9.2021 kl. 18:48

Åbo svenska teater. Markus Riuttu spelar Vanja i pjäsen Morbror Vanja av Anton Tjechov på Åbo Svenska Teater i höst. – Vanja bär på en stor, stor känsla av meningslöshet. 28.9.2021 kl. 18:33