Lekholmen öppnar för gäster igen

lekholmen.

Helsingforsförsamlingarnas lägerö Lekholmen har inlett säsongen. Efter fjolårets paus är den öppna verksamheten igång igen – det betyder att man får besöka holmen även om man inte är lägerdeltagare.

9.6.2021 kl. 06:00

– Förstås kan det bli restriktioner men vi räknar med att kunna ordna läger på Lekholmen mer eller mindre normalt i sommar, säger Ida-Marie Eklund som är ungdomsarbetsledare i Petrus församling.

Eklund har också ett glädjande besked till alla som saknade Lekholmen i fjol. I sommar har holmen också öppen verksamhet, vilket betyder att man kan besöka Lekholmen även om man inte är lägerdeltagare.
– Holmen kommer att öppna, det går båtar och vi har sommaranställda holmungdomsledare. Det känns skönt att öppna upp, ungdomarna har frågat efter det här.

De svenska församlingarnas lägerö Lekholmen tillhör Helsingfors kyrkliga samfällighet och används av Petrus, Matteus och Johannes församlingar. Till sommarverksamheten hör både läger och så kallad öppen verksamhet. Inom ramarna för den öppna verksamheten kan unga komma ut till ön utan att vara del av ett läger. I fjol höll den öppna verksamheten paus och det var endast de som deltog i konfirmandlägren som vistades på ön, men i år räknar man alltså med att kunna bedriva mer eller mindre normal verksamhet.

För att minimera risken för smittspridning har man ändå vissa säkerhetsföreskrifter.
– Grundprincipen är att lägren hålls åtskilt från varandra och inte har några gemensamma programpunkter, andakter eller måltider. Lägren pågår vid sidan av varandra i egna stugor.
– Den största skillnaden blir för holmborna som tidigare har deltagit i en del av lägerverksamheten men som nu blir sin egen grupp.
I sommar är det också viktigt att man anmäler sig senast dagen innan man tänkt anlända till holmen som holmbo, och att man bara kommer om man är helt frisk.

Ungdomarna längtar efter läger

Förra sommaren var den första med restriktioner på Lekholmen.
– Den efterlämnade ändå en positiv känsla efter lägren. Med tanke på hur osäkert det var veckorna före lägren blev det jättebra. Ungdomarna väntade bara på att få åka på läger, på något som skulle ge dem känslan av normalt liv, och jag har samma känsla i år: ungdomarna längtar verkligen efter att få åka på läger.

Den viktigaste insikten som Eklund tog med sig från förra sommaren var att man inte ska ge upp trots att omständigheterna är svåra.
– Även om vi har speciella omständigheter och behöver ta säkerheten i beaktande för att kunna ordna ett tryggt läger så går det ändå att ordna läger på något sätt.

Gemenskapen var jättefin på de läger jag var med om, speciellt efter den sociala isoleringen under våren.

Petrus församling har valt att skjuta på starten för konfirmandundervisningen och inledde undervisningen först i mitten av maj. Än så länge är det ingen som hört av sig till Eklund med frågor om hur man gör för att ordna trygga läger under denna andra pandemisommar.
– Förra året kom det en del frågor från föräldrarna när situationen var ny för alla, men många föräldrar var ockå väldigt glada över att vi ordnade läger eftersom ungdomarna ser så mycket fram emot dem.

Många hjälpledare

Under vintern är det många unga som valt att gå hjälpledarutbildningen och som också kommer att delta i sommarens läger.
– Vi har lyckan och glädjen att ha väldigt många hjälpledare i alla församlingar i år, och det begränsar övernattningsmöjligheterna för holmborna.

Eklund är inte säker på varför antalet hjälpledare är så stort i år, men spekulerar i att det kan hänga ihop med att fjolårets konfirmandläger var kortare än vanligt.
– Kanske ungdomarna fick en känsla av att vissa saker som hör till skriban blev lite halvfärdiga. Men jag minns också att gemenskapen var jättefin på de läger jag var med om, speciellt efter den sociala isoleringen under våren.

Lekholmen

  • Lekholmen är en ö i Helsingfors östra skärgård.

  • På Lekholmen ordnas lägerverksamhet, öppen verksamhet och program för dagsgäster.

  • På tisdagar är det Barnens tisdag med program för barnfamiljer.

  • På onsdagar ordnas Lekisonsdag med program och grillfest för ungdomar.

  • Aktuell information och båttidtabeller hittar du på lekholmen.wordpress.com.
Erika Rönngård


jul radio och tv. Julbudskapet förmedlas på traditionellt sätt också via tv och radio. 23.12.2011 kl. 09:00

Vanda familjetragedi. En bönestund till minne av offren i gårdagens familjetragedi ordnas i dag i Vanda. Bönestunden inleds klockan 19 i Håkansböle kyrka.   22.12.2011 kl. 13:11

Kyrkpressen. VR:s julkör gav stressade pendlare julstämning. 22.12.2011 kl. 10:51

julrecept. I de senaste numren av KP har vi bett olika personer nämna en ingrediens som hör till deras julfirande. Vad kokar en köksmästare ihop av dem? 22.12.2011 kl. 09:00

På grund av ett trycktekniskt missöde levereras Kyrkpressens julnummer en dag senare till en del av hushållen i Nyland och Tammerfors. 22.12.2011 kl. 10:28

annonsredaktör kyrkpressen. Erika Rönngård är ny annonsredaktör på Kyrkpressen. Hon efterträder Marianne Tanttinen. 23.12.2011 kl. 09:00

Prästen Gavin Tyte från Devon i sydvästra England gör succé med sin beatbox-version av julevangeliet, rapporterar Dagen. 21.12.2011 kl. 10:35

Matbanken på Åland delar i dag, tisdag, ut 75 matkassar. 20.12.2011 kl. 13:13

aamukorva telefonjour Helsinki. En ensam jul väcker många minnen till liv. Den frivilliga i telefonjouren kan vara den enda som lyssnar. 20.12.2011 kl. 09:56

Päivi Räsänen. Är kyrkan demokratisk i sin verksamhet, frågar inrikesminister Päivi Räsänen i en kritisk insändare i Helsingin Sanomat. 19.12.2011 kl. 11:42

jul fängelser sjukhus militären. Julen firas också i fängelser, på kaserner och sjukhus. 17.12.2011 kl. 09:00

Lucia Tjälstek. Julkyrkan har en självskriven plats i Lucian Nora Peltolas julfirande. 16.12.2011 kl. 13:37

kyrkomöte, stiftsgfullmäktige. Läs vem som kandiderar från din ort! 13.12.2011 kl. 11:55

Närpes Clas Abrahamsson sammanslagning. Församlingarna i Närpes, Pörtom och Övermark diskuterar en möjlig församlingsfusion. 15.12.2011 kl. 16:19

Kristinestad Julstad. Projektet Jul i sjöstaden vill ta fram traditioner och ge Kristinestad en image som julstad. 15.12.2011 kl. 10:07

konfirmandundervisning. De vill fixa en meningsfull konfirmandtid och att erbjuda lägergemenskap är en prioritet för församlingarna i Helsingfors. Det blir skriba också i år, även om det kräver en del tålamod, flexibilitet – och att ha en kristallkula skulle inte skada. 2.3.2021 kl. 13:41

Finlands svenska prästförbund. Janette Lagerroos är nyvald ordförande för Finlands svenska prästförbund. Hon har jobbat upp sig ”från gravens botten”. 1.3.2021 kl. 19:06

religionsundervisning. Ett religionsämne för alla på Åland – alla deltar i samma undervisningsgrupp oberoende av samfund eller åskådning. 1.3.2021 kl. 18:32

fasta. Kanske årets fasta inte handlar om att avstå, utan om att få in något som gör att du orkar till påsk 25.2.2021 kl. 16:58

Corona. Mellan 20 och 25 personer utsattes för coronaexponering i Jakobstads svenska församling på fredag. Samtliga berörda är kontaktade och satta i karantän. 23.2.2021 kl. 13:54