Leif Tasts ledstjärna både på jobbet och fritiden är bibelordet: ”Allt ni har gjort för en av dessa mina minsta, det har ni gjort för mig”

MALAX .

Leif Tast vill vara ett stöd för människor omkring sig. I församlingen önskar han
sig låga trösklar.

14.4.2021 kl. 10:14

Till vardags jobbar Leif Tast som speciallärare på högstadiet Merenkurkun koulu i Vasa. Mest givande är att få vara med när elever som har svårt att lära sig på olika sätt får uppleva känslan att lyckas, konstaterar han.

– När något går hem, och eleven får känna ”Jag kan, det funkar!” Den stunden är bäst. Det är också fint att diskutera med kolleger som är ämneslärare och som kanske har en smalare syn på lärandet. Jag vill lyfta fram att det finns olika typer av elever, och olika sätt som de lär sig på.

Viljan att hjälpa märks inte minst utanför jobbet.

– Jag har varit stödperson i tiotals år åt barn, ungdomar och äldre som behöver stöd. Vi är också stöd- och krisfamilj åt behövande barnfamiljer.

För tre år sedan utvidgades familjen Tast från fyra till fem när de fick öppna sitt hem för ett fosterbarn. Hon har Downs syndrom och har redan hunnit lära familjen mycket nytt.

– Visst är det tufft emellanåt, men det är också belönande. Vi har bra stöd från barnskyddet och flexibla arbetsgivare. Hon är dessutom en väldigt positiv person, så på det sättet är det inte tungt.

Församlingsarbete och frivilligverksamhet ligger Leif Tast nära hjärtat. Som bäst är han ordförande i gemensamma kyrkofullmäktige i samfälligheten i Malax. Han tycker att det är bra att trösklarna är låga till många samlingar i församlingen.

– Vi vill hitta grejen för var och en: det som de njuter av, som de får frid av eller som de får tröst av. Det är så olika för olika människor.

Leif Tast har en vid och välkomnande församlingssyn.

– Vi är ekumeniskt lagda i vår familj. Min fru Luisa är med i Ekumeniska rådet, själv har jag frikyrklig bakgrund.

För några år sedan var de med och startade den ekumeniska bönegruppen ”Bön för alla”.

– Det har funnits mycket gränser och gnabb i Malax sedan gammalt. Det här tycker jag att vi helt har kunnat överbygga. Till exempel i den ekumeniska bönegruppen finns människor från båda språkgrupperna och från alla olika församlingar och kommundelar. Det är ett bönesvar.


Rostigt kan bli snyggt

Ett av Leif Tasts specialintressen är veteranbilar, gärna av märket Wartburg.

– Mest därför att det fanns många av dem på 80- och 90-talet och de var billiga och enkla att reparera. Det har blivit många, många under åren!

Att göra något praktiskt är avkopplande, tycker han.

– Det är roligt att kunna göra någonting med händerna och se att man kan reparera något rostigt som blir snyggt. Sedan när man kör runt med en sån bil blir folk alltid glada. De har ju ett otroligt ljud, de här Wartburgarna!


Har du något motto som du följer?

– Ett motto som jag brukar använda mer på skoj är ”Allt går, och det som inte går, det släpar man.” Det funkar också för mina bilar! säger Leif Tast glatt. Han tillägger:

– Men mitt absoluta favoritbibelord är: ”Allt ni har gjort för en av dessa mina minsta, det har ni gjort för mig”. Det är min ledstjärna både på jobbet och fritiden.



Leif Tast

  • Speciallärare vid Merenkurkun koulu i Vasa.
  • Ordförande i gemensamma kyrkofullmäktige i Malax kyrkliga samfällighet.
  • Gift med Luisa, tre barn i åldrarna 8, 10 och 12.
  • Intressen: Frivilligverksamhet, veteranbilar.
Text: Pian Wistbacka


Stjärnor i Sibbo kyrka bjöd på en musikkväll med stort hjärta. 21.11.2015 kl. 23:06

I dag är KP med och flaggar för barn och barnasinnade beslutsfattare. 20.11.2015 kl. 11:41

döden. Hur ska vi handskas med vår dödlighet? Kyrkpressens redaktör Christa Mickelsson har läst filosofen Torbjörn Tännsjös bok om vilken tröst filosofin har att erbjuda den människa som inte kan sluta att grubbla över det faktum att vi alla ska dö. 19.11.2015 kl. 11:42

äktenskapet. Kyrkan har en alltför tunn äktenskapsteologi, menar doktoranden Emma Audas. 19.11.2015 kl. 11:07

Janette Lagerroos har jobbat länge i kyrkan. Nu vill hon bli präst. 18.11.2015 kl. 10:31

Den 9 februari väljs nya ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige. 16.11.2015 kl. 18:00

bildkonst. När bildkonsteleverna fick i uppdrag att måla antingen en dödssynd eller en dygd var det lätt att komma på idéer till synderna. Det var svårare att förstå dygderna. 13.11.2015 kl. 11:10

Evangeliska folkhögskolan i Vasa planerar riva skolbyggnader och bygga lägenheter i stället. Detta för att rädda föreningens ekonomi. 12.11.2015 kl. 11:25

Emanuel Karlsten: Kyrkan har blivit en kulturklubb och fritidsgård. 12.11.2015 kl. 10:46

Sofia Lindgård åkte till Kos för att hjälpa de flyktingar som kommer till ön. Det var som att stiiga ner i alla foton hon sett i tidningarna. 12.11.2015 kl. 09:51

Vasa svenska församling lyckades i år öka sitt insamlingsresultat med 140 procent jämfört med fjolåret. 10.11.2015 kl. 12:55

Ett plock bland sångerna i det nya psalmbokstillägget. Kyrkomötet godkände ett tillägg till psalmboken förra veckan. Vi har gjort en Spotify-lista med plock bland de nya melodierna. Listan är inte fullständig utan utgör endast ett urval bland alla de nya psalmerna i olika tappningar och tolkningar. 9.11.2015 kl. 10:03

Kyrkomötet gav inga eftergifter gällande kyrkans nya servicecentral Kipa. 6.11.2015 kl. 13:56

Kyrkan utreder nya äktenskapslagens juridiska följder. 5.11.2015 kl. 16:03

Kyrkomötet beslöt att stöda de kyrkliga organisationer som berörs av nedskärningar gällande biståndssamarbetet med 200 000 euro. 5.11.2015 kl. 15:12

KYRKANS FASTIGHETER. Det finns ogjorda reparationer och saneringar för minst 1200 miljoner euro inom i den evangelisk-lutherska kyrkans fastigheter. Vinterns chockdyra el, olja och fjärrvärme kan komma leda till ett sparande som kan göra ytterligare skada, säger energikonsulten Bengt Avellan som har haft uppdrag för Kyrkostyrelsen. 30.8.2022 kl. 10:00

sammanslagning. Kyrkostyrelsens plenum beslöt idag att slå ihop Malax, Petalax och Bergö församlingar till en församling från den första januari 2023. Det nya församlingen ska heta Malax församling. 24.8.2022 kl. 15:27

BORGÅ DOMKAPITEL. Tomas Ray som varit domkapitlets sekreterare för mission och internationellt arbete har avgått från sin tjänst. Bland annat den här frågan behandlades vid domkapitlets sammanträde på tisdagen. 22.8.2022 kl. 21:14

ANDETAG. I sina bloggtexter tar Anna Edgren upp en spretig palett av vardags- och trosförankrade aspekter av tillvaron. 17.8.2022 kl. 16:00

parrelation. Att gå in i ett parförhållande innebär lidande, tillväxt och ett möte med de egna såren. Men belöningen kommer sedan: Det blir bra. – Men mitt i lidandet och motgångarna kan man behöva vishet av andra som gått igenom samma sak. Det finns inga genvägar, säger författaren och terapeuten Tommy Hellsten. 17.8.2022 kl. 09:16