Magnus Riska är docent i gammaltestamentlig exegetik. FOTO: ARKIV/HENRIK MIETTINEN

Magnus Riska: "Fyndet är inte sensationellt, men det visar att det fortfarande går att hitta textfragment i området"

Bibelfynd.

Israeliska arkeologer har gjort nya fynd av bibliska textfragment i Dödahavsområdet för första gången sedan dödahavsrullarna i Qumran hittades 1947.

24.3.2021 kl. 12:40

De fynd av textfragment som gjorts nu har hittats i en svårtillgänglig grotta i Nahal Hever, längre söderut från Qumran.

– Det är fråga om ett tjugotal fragment, antagligen ganska små, som kommer från de små profeterna Sakarjas och Nahums texter. Hittills har man mest gjort fynd av bibeltexterna på hebreiska, men de här fragmenten kommer från den grekiska översättningen.

Det här säger Magnus Riska, docent i gammaltestamentlig exegetik vid Helsingfors universitet i vanliga fall, men för tillfället på missionsuppdrag i Etiopien. Han är välbekant med dödahavsrullarna från Qumran och har bland annat doktorerat på dem.

Riska anser att det som gör de nya fynden lite intressanta är att de kommer från den grekiska översättningen. Då kan man få fram den teoretiska hebreiska förlagan och se eventuella nyansskillnader i jämförelse med den hebreiska grundtexten.

– Men generellt kanske de inte bidrar med så väldigt mycket nytt med tanke på bibelforskningen, för Sakarja och Nahum är ju välkända böcker i Bibeln. Fragmenten kommer från Sakarja 8:16–17 och Nahum 1:5–6.

– Arkeologerna i området är kanske mest intresserade av korgen som hittades.

Den flätade korgen hittades i samma grotta som textfragmenten och enligt mätningar av radioaktiva isotoper är den 10 500 år gammal och därmed den äldsta intakta korgen i världen.

Dödahavsrullarna som hittades 1947 har däremot varit en sensation i forskarvärlden.

– Innan dess var den äldsta hela GT-texten från 900-talet. Dödahavsrullarna innebar att vi fick tillgång till versioner som var tusen år äldre.

När forskarna jämfört yngre och äldre versioner av de texterna upptäckte man att de nästan inte skilde sig från varandra alls – de skillnader som fanns handlade mest om att orden stavats på olika sätt.

Även om Riska inte ser det nya fyndet som något sensationellt tycker han ändå att det alltid är intressant när det hittas något nytt – inte minst för att det visar att det fortfarande kan finnas mer att upptäcka i området kring Döda havet.

– Det är väldigt torrt och kargt klimat där, därför tror man att de här fynden har bevarats så länge. Men emellanåt har man trott att det inte längre går att hitta fler texter eftersom man redan letat så noga.

25 mars kl. 14.56: Korrigering av den äldsta versionerna av bibeltexter före fyndet av dödahavsrullar 1947 till den äldsta hela GT-texten.

Text: Erika Rönngård


Många brinner för kyrkan men ger upp. Varför, undrar Daniel Jakobsson. 17.5.2012 kl. 08:00

– Min uppgift är inte att övertyga människor om att jag nog har erfarenheter och vet en del om livet. Men det är klart att jag kommer att möta fördomar som präst, jag är ju så ung. 16.5.2012 kl. 13:16

En stor majoritet av finländarna är positivt inställda till att kristna kulturdrag syns i våra skolor. 15.5.2012 kl. 15:17

Skriftskolor i Ålborg har fått undervisning om psykiska sjukdomar. Målet är att motverka fördomar. 14.5.2012 kl. 15:15

I dag firas mors dag. 13.5.2012 kl. 06:00

Korsholms kyrkliga samfällighet får understöd för utveckla en webbplats för ungdomar. 11.5.2012 kl. 16:51

I dag ordnas Jesusmanifestationen i Stockholm centrum. 12.5.2012 kl. 08:00

Åsa A. Westerlund är ny svensk medlem i plenum. 10.5.2012 kl. 18:59

Då tiden gick ut för att lämna in ombudsinitiativ hade kyrkomötesombuden lämnat in sammanlagt sex initiativ. 10.5.2012 kl. 13:29

Begravningsfrågorna kan bli långkörare i kyrkomötet. 9.5.2012 kl. 16:26

taizé. På hösten ordnas ett internationellt Taizémöte i Helsingfors. Nu söker arrangörerna efter frivilliga som kan inkvartera gäster. 9.5.2012 kl. 10:12

Kyrkomötet inleddes på måndagen. I sitt inledningstal fäste ärkebiskop Kari Mäkinen uppmärksamhet vid väckelserörelserna. 8.5.2012 kl. 09:25

Med en reklamfilm vill katolska kyrkan i Spanien nå de många arbetslösa i landet. 6.5.2012 kl. 08:00

Motorcyklister samlas till den årliga motoristkyrkan i Lundo om en vecka. Över 3000 väntas delta. 5.5.2012 kl. 08:00

Kyrka. Framtiden för anrika Ulrica Eleonora kyrka från år 1700 är högaktuell i Kristinestad. Men ännu är inte tiden mogen för några drastiska beslut. 3.5.2012 kl. 10:38

massmedier. Tidningen Kirkko ja kaupunki har fällts av opinionsnämnden för massmedier för att ha avlägsnat en omstridd kolumn om köttproduktion från tidningens webbsida. 13.4.2021 kl. 10:24

Kolumn. "Även ett digitalt möte får en annan dimension när vi på riktigt stannar upp och ger av vår egen tid", skriver Elefteria Apostolidou. 14.4.2021 kl. 08:30

Förnyelse. "Hur skulle vi gå till väga om vi också skulle renovera kyrkan inifrån?" 14.4.2021 kl. 09:00

Studerande. Studerande behöver stöd under undantagstiden – och antagligen klarnar det verkliga stödbehovet först när livet börjar normaliseras. 14.4.2021 kl. 00:00

Akutvård. Andreas Ahlfors är akutvårdare och kör ambulans till vardags. För att klara jobbet måste man vara lugn och observant. Men minst lika viktigt är det med empati – att verkligen se den man vårdar. 13.4.2021 kl. 08:31