Snön gör omgivningarna vackrare just nu och många rör sig i närområdets parker och skogar.

"Den här tiden föder ångest"

Livsrum.

Dag för dag kommer vi närmare ett slut på pandemin – men än är vi inte där, trots att vi hunnit tröttna på undantagsläget.

– Den här tiden har lärt oss att leva en dag i taget, säger prästen Ulla Lumijärvi.

18.2.2021 kl. 13:44

Att möta människor är det viktigaste i mitt arbete, men också det svåraste just nu.

Det säger Ulla Lumijärvi som är präst och jobbar vid de olika Livsrummen i Helsingfors, rum som den kyrkliga samfälligheten öppnat för att samla olika former av hjälp, stöd och gemenskap under samma tak.

Lumijärvi är i Matteuskyrkans livsrum på tisdagarna, i Malms livsrum på onsdagarna och i Hermannis livsrum på torsdagarna. Hon finns på plats så att den som kommer för att till exempel få mathjälp eller hämta take away-lunch kan samtala med henne.

– På hösten frågade vi människor vad de ville ha, och det visade sig att de ville prata. Vi startade upp smågrupper och folk kom och samtalade fram till slutet av november, ganska mycket om döden och om livets mening.

Lumijärvi leder också stillhetens yoga, en meditationsform som har rötter både i yogan och i kristen meditation. Rörelserna och andningen i Stillhetens yoga hjälpte människor att släppa taget om ångesten ifall det kändes för svårt att prata under hösten.

– Den här tiden föder ångest hos människor, och jag tror också att det finns mycket dold ångest.

Ett av livsrummens motton är att ingen är ensam. Det ska alltid finnas en människa att prata med.

Vad kan du ge för råd?

– Om det är någon som är ångestfylld försöker jag komma med hopp. Jag påminner om att nu vaccineras redan de som är över 85 och snart vaccineras också vi som är yngre. Situationen kommer att förändras även om vi ännu inte vet exakt när det sker. Vi kan be tillsammans, och så gör vi andningsövningar ibland. När man andas ända ner i magen har det en lugnande effekt.

Ensamheten är ett annat stort problem, många saknar någon att samtala med i vardagen. Vid sidan av ångest och ensamhet lägger Lumijärvi också märke till att många lider av coronatrötthet och undrar om det här någonsin kommer att ta slut.

– Jag försöker säga att det nog kommer att ta slut i något skede, men jag tror att vi får leva med den här situationen ännu under den här våren.

Ulla Lumijärvi är präst och jobbar på Livsrummen i Östra centrum, Malm och Hermanstad. Foto: Markku Pihlaja

Vilken sorts värld tror du kommer efter pandemin?

– Jag tror att vi i världen efter coronan kommer att uppskatta vänner, familj och möjligheten att göra saker tillsammans mycket mer än förr. Sådana saker som att kunna röra sig fritt vart man vill och när man vill och att kunna äta tillsammans.

Både kyrkan och arbetsplatserna har tagit ett digitalt språng under det senaste året. Lumijärvi tror att det kommer att finnas kvar när vi ska övergå till det nya normala och att vi kanske får se fler hybridmodeller där en del deltar i möten fysiskt medan andra deltar via videosamtal.

– Men jag tror ändå att vi kommer att uppskatta arbetsgemenskap och möjligheten att ses ansikte mot ansikte. Det blir så annorlunda när man ser en person fysiskt, kroppspråk och humor fungerar på ett helt annat sätt. Kommunikationen blir ganska rakt på sak på Teams, där saknas det roliga småpratet.

Samtidigt känner hon en oro för de marginaliserade. Under det gångna året är det många som mest levt sina liv hemma.

– Vad händer i höst om livet är friare då – kommer folk ut från sina hem? Under hela den här tiden har det varit normalt för mig att se människor omkring mig – men hur kommer världen att kännas för den som blivit ovan med det?

Hon undrar också vad som hänt i hemmen under året som gått och hur unga kommer att anpassa sig till det nya normala när friheten en dag kommer.

Den här tiden lär oss att leva en dag i taget. När Lumijärvi möter människor frågar hon dem ofta: Vilka trevliga saker har du sett eller upplevt i dag?

– Många har till exempel fäst uppmärksamhet vid fåglar, gått i närområdets parker och sett sådana saker som man kanske inte skulle ha noterat tidigare. Snön hjälper just nu, den är vacker och gör att det inte känns så mörkt – inte ens på natten.

SVENSKA LIVSRUM

  • Om du besöker ett av församlingarnas Livsrum och vill tala svenska - gör det! Även om personalen i Livsrummen till stor utsträckning är finskspråkig kan de hjälpa dig att få det stöd du behöver, också på svenska. Exempelvis familjerådgivning erbjuds på svenska, men inte på alla församlingarnas verksamhetspunkter. Livsrummet i Matteuskyrkan fungerar i samarbete med den svenska församlingen i huset. Här finns också möjlighet att prata både ryska och engelska. Också svinnmatsrestaurangerna Waste&Feast, som fungerar i anslutning till Livsrummen, betjänar vid behov på flera språk.
  • Livsrummen finns på följande platser: Matteuskyrkan (Åbohusv. 3), Hermanstads diakonihus (Tavastv. 73) och i Malm (Pehrsstråket 16).
Erika Rönngård


christer lönnqvist. Han gör långa arbetsdagar från att butiken öppnar tills den stängs. Arbetet har blivit en livsstil för Christer Lönnqvist. Det är intresset som driver mig, säger han. 3.1.2013 kl. 09:34

När vi går in i 2013 är 76,3 procent av finländarna lutheraner. 31.12.2012 kl. 15:58

Kvinnlighet och jämlikhet ur kristet perspektiv är temat för Amanda Audas-Kass blogg  på Kyrkpressen.fi i januari. 30.12.2012 kl. 09:00

Annandag jul är martyrernas dag. Dagens lidande kristna både glöms och glorifieras ansvarslöst, menar Zia Meral, själv en av dem. 26.12.2012 kl. 14:38

Julgubben, tomten, Santa Claus. Han har många namn, och en brokig bakgrund. I den ryms en gnutta helgon också. 23.12.2012 kl. 09:00

catarina bärlund-palm. Församlingen har varit som ett andra hem för henne ända sedan hon var barn. I dag arbetar hon i samma församling. Att måna om den egna andliga näringen är speciellt viktigt för församlingsanställda, tycker hon. 20.12.2012 kl. 09:00

Fontana Medias förra vd Marcus Henricson blir ledarskapskonsult på Ramboll Management Consulting Oy i januari. 19.12.2012 kl. 15:49

julfest i skolan. Ett mångkulturellt samhälle har två vägar att gå. Att försöka skapa en ny enhetskultur av det som blir kvar när man skalat bort olikheterna. Eller att gå in för att leva i ett samhälle där folk tolererar uttryck för olika övertygelser, säger teol.dr Jyri Komulainen om debatten kring skolans julfester. 20.12.2012 kl. 09:00

KP:s serie med julkort har gett fascinerande berättelser. Kerstin Seiverstovs berättar om sin hälsning till pappan under kriget.  19.12.2012 kl. 10:28

För hundra år sedan skulle det vara både jul- och nyårskort. Benita Forsman har många i sin samling. 29.12.2012 kl. 10:00

Den norska serien Tornagenterna har premiär på julafton hos oss. 19.12.2012 kl. 10:08

Han växte upp på en levande prästgård. Sin karriär har han gjort som företagsledare. Nu är Martin Glader kyrklig förtroendeman och talar för fler frivilliginsatser i församlingen och för att staten tar sitt kulturhistoriska ansvar för kyrkor och begravningsplatser. 13.12.2012 kl. 11:33

julia hanhikoski. Lucia Julia Hanhikoski tror att möten med medmänniskor ger henne kraft att orka med luciauppträdandena – som kan bli så många som nittio. 13.12.2012 kl. 11:25

12.12.12 är ett vigseldatum som inte går att glömma. 12.12.2012 kl. 13:29

Kyrkans kulturpris 2012 ges till finska missionssällskapets evenemang de vackraste julsångerna. 12.12.2012 kl. 10:39

parrelation. Maria och Tomas Höglund har varit tillsammans i över 25 år. De är väldigt olika, men de är vänner. De har haft kriser i sitt äktenskap, men tillsammans känner de sig starkare. När de tävlade i Voice of Finland var det skönaste att inte vara ensam. 29.9.2021 kl. 09:22

ansvar. Sarah Tiainen är ny koordinator för Ansvarsveckan. – Jag har en liten personlig dröm om att göra Ansvarsveckan och Ekumeniska Rådet lite mer kända på finlandssvenskt håll. 28.9.2021 kl. 18:48

Åbo svenska teater. Markus Riuttu spelar Vanja i pjäsen Morbror Vanja av Anton Tjechov på Åbo Svenska Teater i höst. – Vanja bär på en stor, stor känsla av meningslöshet. 28.9.2021 kl. 18:33

skrivande. "Är detta ordbruk i själva verket bara ett sätt att försöka fånga det ofattbara?" 29.9.2021 kl. 06:00

domkapitlet. – Att kämpa mot en från början missanpassad kyrklig utredning tog mycket arbetstid och energi av alla domkapitel, säger Lars-Eric Henricson. 27.9.2021 kl. 09:38