Hanna-Madeleine Andersson (ovan) och Vivian Krokfors älskar julen!

Mamma och dotter pysslar och stickar in julen

julpyssel.

Vivian Krokfors och Hanna-Madeleine Andersson älskar att pyssla och sticka – och de älskar julen! På sitt gemensamma Instagramkonto delar de med sig av julpyssel och julstämning.

10.12.2020 kl. 15:54

Varför startade ni Instagramkontot @Kreativakvinnorkan?

– Vi satt på vår sommarstuga i juni och stickade i solen, och där föddes idén om att visa upp våra alster, lite som en slags dagbok, men också för att ge inspiration åt andra. Vi försöker hålla det enkelt och kravlöst, men vi kan ändå konstatera att vi pysslar med allt möjligt!

Berätta om @Kreativakvinnorkans julutmaning!

– Man har som bekant olika kärleksspråk, och jag har för länge sen konstaterat att ge gåvor är min grej. Jag älskar att planera gåvor, linda in dem vackert och överraska andra med dem. Därifrån kom idén: att under coronaisoleringen i december glädja någon som inte förväntar sig att få något av oss, säger Vivian

– Vi vill uppmuntra andra att göra samma sak, för att sprida lite glädje i vintermörkret som kan kännas extra mörkt just i år. Om man vill, kan man dela med sig av sina gåvor med hashtaggen #kreativaklappen2020.



Blir er jul annorlunda på grund av Covid-19?

– I år blir julfirandet ganska traditionellt med den närmaste släkten i Jakobstad, Karleby och Edsevö. På grund av restriktionerna blir det lite annorlunda än vi hade tänkt, och om läget förvärras måste vi kanske tänka om ännu en gång, så att alla är trygga.

– Släkten som bor i södra Finland och Tyskland kan tyvärr inte komma upp och fira med oss. I stället får vi fira jul med dem som normalt brukar vara i Thailand.



Bästa jultraditionen?

Vivian: Bästa jultraditionen förutom gemenskapen är rimmen på julklapparna. En i taget läser rimmet på sin julklapp, gissar vad det kan vara, och öppnar den. Sen fortsätter vi i tur och ordning, så själva proceduren kan ta flera timmar. Ibland har vi delat upp julklapparna så att vi öppnat en del på julaftonskvällen, och resten på juldagens förmiddag.

Hanna-Madeleine: Jag gillar också vår julklappstradition. Det är alltid så mysigt att tassa upp på juldagsmorgonen och halvligga på vardagsrumsgolvet i pyjamasen och öppna julklappar samtidigt som man smuttar på lite glögg.





Vilket ställe i julevangeliet gör dig varmast om hjärtat och varför?

Vivian: Maria gömde och begrundade allt detta i sitt hjärta. I modershjärtat ryms så mycket känslor.

Hanna-Madeleine: När herdarna kommer till stallet för att träffa Jesus. All lycka blir så mycket större när man får dela den med andra.



Vad det bästa med din dotter/din mamma?

Hanna-Madeleine: När jag blev vuxen insåg jag hur roligt det är att umgås med min mamma, något jag inte förstod i tonåren. Hon är otroligt givmild och ger gärna både av sin tid, energi och av materiella saker. Dessutom är hon klok och smart, och har alltid goda råd att ge när det behövs.

Vivian: Min dotter är det bästa jag har, tillsammans med min man och vår son. Jag är så glad att hon har blivit en sån fantastisk, mogen, trevlig, och ansvarkännande kvinna. Det är roligt att kunna dela intressen och vi har liknande smak kring böcker och filmer och tipsar ofta varandra om dessa. Det är roligt att kunna umgås med sitt barn som två vuxna individer.



Vad är det bästa med julen?

Hanna-Madeleine: Det tydliga avbrottet i vardagen och möjligheten att få varva ner tillsammans med familjen. Hela julhelgen är kravlös och en skön avslutning på året.

Vivian: ALLT! Jag älskar hela paketet! Jag njuter så mycket av alla julförberedelser, att jag gärna börjar redan i november så jag ska hinna suga riktigt mycket på karamellen. Hemmet julpyntas, klappar fixas, och stämningen är på topp. Och jag myser.



Vilket pyssel tycker du att enklast och finast på julen?

Hanna-Madeleine: Jag tror som Ernst att det vackra bor i det enkla. För mig handlar det mycket om att skapa stämning i hemmet, bland annat genom att tända ljus. Jag brukar också pyssla någon liten julkrans och ifjol stickade jag stjärnor som jag hängde upp i vår gran.

Vivian: Det enklaste är kanske att dekorera ljus med en värmetång. Men det finaste är ändå för mig att ta in helt vanligt granris. I det har jag hängt röda, blanka julgransbollar som jag skrivit text på.



Bästa rätten på julbordet?

Hanna-Madeleine: Rökt lamm från Engagårds och hemmagjord tranbärgelé.

Vivian: Gravad lax och hjortfilé.



Tipsa om en grej som gör julen lite bättre!

– Gör gärna ett besök hos någon som inte förväntar sig det. I år kanske det inte funkar så bra, men man kan ju ringa eller SMS:a, och visa att du bryr dig. I vår familj har vi under flera års tid besökt nyfinländska vänner i samband med julen.





Ni stickar mycket. Vad är magin med att sticka?

– Att sticka är en form av avslappning. Man sjunker in i sig själv och det blir nästan meditativt. Oftast stickar vi exemelvis framför teven, i bilen eller om vi lyssnar på någon som talar.

Det är väldigt givande att se hur något sakta men säkert växer fram ur ens händer. Och dessutom blir det utmärkta gåvor åt våra vänner och släktingar. Det är roligt att stickning igen har blivit så populärt, säger båda.

Christa Mickelsson


prästassessor. Valet av assessor till Borgå stift blev en rysare med två kandidater med samma antal röster. 27.8.2015 kl. 14:37

Finska Missionssällskapet. Regeringen skär i biståndet. Finska Missionsällskapet samarbetsförhandlar. Nu frågar sig flera biståndsaktörer hur utvecklingsmålen ska nås. 26.8.2015 kl. 14:31

läger. Där det finns konfirmander på läger, där finns hjälpledarna. Men hur ser hjälpledarjobbet ut i olika delar av stiftet? 19.8.2015 kl. 15:23

KP erbjuder ett ledigt vikariat för vår redaktör och PR-spindel-i-nätet. 19.8.2015 kl. 11:16

Biståndsnedskärningarna får följder också för missionen. 17.8.2015 kl. 15:58

domkapitlet. Den 26 augusti väljs en ny assessor till domkapitlet i Borgå. Kp tentade de valbara kandidaterna och frågade hur de ser på uppdraget. 13.8.2015 kl. 15:53

bostadslös. När höstens högskolestudier kör igång är ännu tusentals studerande i Helsingfors utan bostad. Finska församlingen i Berghäll driver en kampanj som ska få Helsingforsarna att låna ut sin soffa till en studerande utan tak över huvudet, rapporterar Yle. 13.8.2015 kl. 09:48

skola. Många församlingar vill finnas med i de nya skolelevernas vardag och be om beskydd på skolvägen. Deltagandet i och utförandet av välsignelser varierar från församling till församling. När välsignelsen sker på skoltid ska den inte förväxlas med religionsundervisning. 12.8.2015 kl. 15:20

Teologer och naturvetare kräver i ett gemensamt ställningstagande snabba åtgärder för att lindra effekterna av klimatförändringen. 11.8.2015 kl. 11:12

I ett brev till kyrkoherdarna i Borgå stift uppmanar biskop Björn Vikström till bön mot rasism. 5.8.2015 kl. 10:52

Konst. Humelfestivalen är ett kulturmecka i Sommarsvenskfinland. Kyrkpressen träffade en bilkonstnär som funderat på människofiske, en grupp singer-songwriters som vill bevara sin unika stil och en ljudkonstnär som vill utmana det vi tror. 11.8.2015 kl. 15:09

Lennart Koskinen vill se resultat i finska kyrkans diskussioner om samkönade äktenskap. 30.7.2015 kl. 09:41

irja askola. Biskopen i Helsingfors Irja Askola deltar i demonstrationen för ett öppet och mångkulturellt Finland som ordnas på Medborgartorget i Helsingfors. 28.7.2015 kl. 09:48

kina. Intresset för kampsport tog skådespelarstuderanden från Esbo till Peking. Nu ser Elias Edström fram emot att jobba med teater som är unik i Europa. 16.7.2015 kl. 11:59

församling. Församlingsgemenskap med gröna fingrar. Finska församlingen i Munksnäs, Helsingfors stadsodlar på kyrkans bakgård. 13.7.2015 kl. 16:35

ANDETAG. Louise Häggström och hennes man valde att säga upp sig från sina jobb och flytta till Bergen, en stad i ett land de aldrig besökt tidigare. Hon bloggar på Andetag-bloggen på Kyrkpressens sajt. 24.5.2022 kl. 08:26

LÄGER. I slutet av juli ställs Sabina Wallis inför sitt eldprov: att vara lägerledare vid sommarlägret i Pieksämäki. Själv har hon varit där varje sommar sedan hon var ett halvt år. 23.5.2022 kl. 18:00

TJÄNST. Domkapitlet har fått in fem ansökningar till tjänsten som stiftsdekan. För jobbet, i vilket man framför allt lägger upp prästernas fortbildning, presenterar de sökande olika meriter. De "kan Åbo Akademi", "kan regnbågsfolket" eller "kan dialogen med väckelserörelserna". 20.5.2022 kl. 16:20

domkapitlet. Domkapitlet ändrar på hur församlingspastorerna tillsätts. 19.5.2022 kl. 15:57

FÖRSAMLINGSSAMMANSLAGNING. Den föreslagna nya församlingen, som ska bestå av Malax, Petalax och Bergö församlingar, verkar inte kunna heta något där ortnamnet Malax ingår. 18.5.2022 kl. 15:56