Den här ängeln hittar man på Sandudds begravningsplats.

På änglaspaning i Helsingfors

Änglar.

Änglar, finns dom? Inför Mikaelidagen bad vi Helsingforsguiden Elisabeth Sandelin berätta var änglarna syns i stadsbilden.

30.9.2020 kl. 10:45

Svaret är att det finns förvånansvärt få änglar i Helsingfors stadsmiljö.

– I Rom finns det änglar överallt, men när Helsingfors växte och blev en jugendstad var ju nationalromantiken väldigt viktig, säger Elisabeth Sandelin.

I den nationalromantiska jugendstilen utsmyckades husens fasader inte med änglar, utan i stället använde man sig av naturmotiv eller Kalevalainspirerade motiv.

– Det var helt enkelt inte modernt. Sedan kom funkisen med sina släta ytor, och inte har vi änglar i några vapen heller.

Änglaskulpturen vid Mikaelskyrkan i Gårdsbacka.

På taket till Mikaelskyrkan i Gårdsbacka finns en änglaskulptur av lite mer modernt snitt. Den föreställer ärkeängeln Mikael.

På Senatstorget hittas en ängel vid sidan av Alexander II. I den berömda statyn omges han av Lex och Lux – Lex symboliserar lagen och Lux är ljusets ängel.

– Statyn är gjord av Walter Runeberg, och det är lite intressant att det också är han som gjort änglastatyn på Topelius grav.

Zacharias Topelius grav med den stora ängeln hittar man på Sandudds begravningsplats. Där kan man också spana in många andra änglar på gravarna.

På Ateneum kan man se Hugo Simbergs Sårad ängel, en av Finlands mest kända målningar. Elisabeth Sandelin berättar att det också finns andra konstverk med änglamotiv på Ateneum, till exempel Ina Collianders Den himmelska och den jordiska ringdansen.

Ljusets ängel Lux på Senatstorget.

Fram till 11 oktober pågår också en utställning på Villa Gyllenberg där besökaren redan vid ingången möts av två änglar.

– Det är egentligen en triptyk av Torsten Wasastjerna, två änglar och mellan dem ett landskap. Den ena ängeln tittar rakt på besökaren.

Utställningen ”Vägen till dold kunskap” handlar om det sena 1800-talets spiritism och ockultism som var populär även bland finländska konstnärer.

– Och så finns det förstås keruber i takmålningen i Svenska teaterns salong, de är också ganska trevliga, säger Sandelin.

Erika Rönngård
Foto: Matilda Sjöblom



Kultur. Finska Missionssällskapet (FMS) har publicerat fem nya kortfilmer på sin YouTube-kanal. 30.1.2009 kl. 00:00

Kultur. Andreas von Bergmann och Patrik Sundell gör komik med kyrkliga förtecken. 29.1.2009 kl. 00:00

Människa. Kyrkomusikern och chefredaktören Sakari Vilpponen följer med oro med vissa trender. 29.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Larsmo församling beviljades på tisdagen miljödiplom av kyrkostyrelsen. 28.1.2009 kl. 00:00

. Vad gör vi när vi älskar? 29.1.2009 kl. 00:00

Ledare. Med tanke på diskussionen inför biskopsvalet för tre år sedan är tystnaden nu förvånande, för att inte säga märklig. 29.1.2009 kl. 00:00

Kultur. Poddradion pod.fi startar ny serie om kyrkoivrare. 28.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen beslöt att låta ett Stiftsfullmäktigeinitiativ om kyrkoskatten på Åland förfalla. 28.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsen föreslår för kyrkomötet att kyrkoherdevalet blir ett indirekt val. 27.1.2009 kl. 00:00

Människa. Teologie licentiat Bror Träskbacka valdes till direktor för Kyrkans central för det svenska arbetet från och med 1.2.2009. 27.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. 70 procent ber helst ensam, visar Kyrkpressens webbfråga. 27.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ungdomens kyrkodagar börjar på torsdag i Karis. Sju motioner och fem initiativ ska diskuteras. 27.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Nordsjö Sjömanskyrka invigs i morgon tisdag kl. 18. 26.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. Efter nästan ett års renovering togs Mikaelskapellet i Barnens By, Fagersta på söndag i bruk vid en högtidsgudstjänst. 26.1.2009 kl. 00:00

Kyrka. För första gången deltar barnledarna i de finländska mästerskapen i yrkesskicklighet, Mästare 2009. 26.1.2009 kl. 00:00

Vasa svenska församling. För många Vasabor är Kyrkpressen den viktigaste kanalen till kyrka och församling. Då församlingen slutar prenumerera på tidningen går de miste om den kanalen. 31.5.2018 kl. 16:27

ärkebiskop. Nu på söndag 3 juni installeras Tapio Luoma i ämbetet som ärkebiskop. President Niinistö och internationella gäster deltar vid mässan i Åbo domkyrka. 29.5.2018 kl. 10:05

prästvigning. I helgen var det prästvigning i Borgå. Totalt sex stycken präster vigdes till tjänst. 28.5.2018 kl. 13:41

flyktingar. En kristen afghan sitter på nytt i polisförvar i väntan på att bli deporterad. Polisen grep honom senaste vecka då han skulle träffa sin dotter. 22.5.2018 kl. 16:29

Kontakt. Det är aldrig för sent att bli en bra fadder, menar Pia Öhman och Freja Pontán som hållit kontakten i 17 år. 24.5.2018 kl. 00:00