Biskoparnas syn på hur kyrkans äktenskap borde se ut placerar sig över hela skalan. På bilden fr.v. biskoparna Keskitalo, Åstrand, fältbiskop Pekka Särkiö, Repo, Hintikka, Kalliala, ärkebiskop Luoma, Jolkkonen, Peura, Häkkinen och Laajasalo.

Kotimaa: Så här placerar sig biskoparna i äktenskapsfrågan

äktenskapssyn.

Tre biskopar håller fast vid kyrkans nuvarande syn, två vill ha ett helt könsneutralt äktenskapsbegrepp. De övriga placerar sig däremellan, en vill inte svara.

4.9.2020 kl. 12:17

Biskoparna i Finlands evangelisk-lutherska kyrka når inte en gemensam syn i äktenskapsfrågan, men om de skulle tvingas kompromissa kan de flesta tänka sig en medelväg som det näst bästa alternativet.

Det här var en av poängerna i det brev som biskopsmötet publicerade som svar på begäran om att främja en respektfull diskussion i äktenskapsfrågan. Brevet beskriver sex olika modeller som kyrkans äktenskapssyn och vigselpraxis kunde följa i framtiden. (Se dem beskrivna nedan.)

Tidningen Kotimaa har frågat alla biskopar vilken modell de anser vara den bästa – samt i vilken situation de kunde tänkas sig att acceptera mittenmodellen (modell 3).

En kan inte tänka sig fler kompromisser

De som stöder kyrkans nuvarande äktenskapssyn är biskop Seppo Häkkinen i S:t Michels stift, Lappobiskopen Simo Peura och Uleåborgsbiskopen Jukka Keskitalo.

Det som skiljer dem åt är att Peura och Keskitalo kan tänka sig kompromissmodellen (modell 3) – enligt vilken präster har samvetsfrihet att viga par av samma kön. Det gör de med hänvisning till en situation där det skulle bli så att högsta förvaltningsdomstolen konstaterat att domkapitel inte kan straffa präster som väljer att viga par av samma kön.

Biskop Seppo Häkkinen anser däremot att den nuvarande äktenskapssynen (modell 2) är det enda möjliga alternativet. Han är därmed den enda av biskoparna som öppet motsätter sig kompromissmodellen som ett möjligt alternativ.

Ärkebiskopen stöder kompromissmodellen, två vill ha parallella synsätt

Två biskopar, ärkebiskop Tapio Luoma och biskopen i Tammerfors stift Matti Repo, anser att det tredje alternativet är att föredra av de sex modellerna.

Helsingforsbiskopen Teemu Laajasalo och Kaarlo Kalliala, biskop i Åbo ärkestift, menar i sin tur att det skulle vara bästa om kyrkan hade två officiella äktenskapsbegrepp, ett traditionellt och ett könsneutralt (modell 4).

Deras motiveringar är liknande och handlar om att de anser det här vara den bästa möjligheten att hålla ihop kyrkan.

Biskop Laajasalo konstaterar också att modell 3 i praktiken redan tillämpas i Helsingfors stift.

Åstrand och Hintikka för en könsneutral äktenskapssyn

Biskop Bo-Göran Åstrand och Esbobiskopen Kaisamari Hintikka skulle båda vilja att kyrkan omfattade ett könsneutralt äktenskapsbegrepp. De stöder den modell där präster som inte anser sig kunna viga par av samma kön garanteras samvetsfrihet (modell 5).

Den enda biskopen som inte svarar på Kotimaas fråga är Kuopio stifts biskop Jari Jolkkonen.

– Viktigare än enskilda biskopars åsikter är att söka en gemensam väg, säger han till Kotimaa.

De sex modellerna i korthet.

Modell 1: Kyrkan ser äktenskapet som ett förbund mellan en man och en kvinna och viger enligt det.

Modell 2: Kyrkan ser äktenskapet som ett förbund mellan en man och en kvinna och viger enligt det. Samtidigt vill man svara på det andliga behovet hos samkönade par genom en parallell förrättning. Häkkinen, Keskitalo, Peura.

Modell 3: Kyrkan ser äktenskapet som ett förbund mellan en man och en kvinna och viger enligt det. Par av samma kön ges möjlighet till kyrklig vigsel genom att präster ges tillåtelse att viga dem. Luoma, Repo.

Modell 4: Kyrkan har två parallella äktenskapsbegrepp, ett traditionellt och ett könsneutralt. Kyrkan viger par av olika och samma kön. (Norges modell.) Kalliala, Laajasalo.

Modell 5: Kyrkan har omfattat ett könsneutralt äktenskapsbegrepp och viger enligt det. De präster som håller fast vid en traditionell syn ges tillåtelse att endast viga par av olika kön. (Sveriges modell.) Hintikka, Åstrand.

Modell 6: Kyrkan har omfattat ett könsneutralt äktenskapsbegrepp och viger enligt det. De som håller fast vid en traditionell syn ges inte rätt att avvika från kyrkans äktenskapsbegrepp och de vigs inte heller till präster.

Emelie Wikblad



Personligt. – Och sen låta sig slukas av dem innan man kan komma upp till ljuset igen, säger My Ström. 7.7.2022 kl. 19:58

Franciskusfest. Sedan år 1979 har den ekumeniska Franciskusfesten firats på Kökar den första helgen i juli. Se foton från årets fest! 3.7.2022 kl. 19:41

Nekrolog. Bjarne Boije somnade in den 19 juni, mätt på livet, 101 år och två månader gammal. 1.7.2022 kl. 15:54

sommarteater. När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de. 29.6.2022 kl. 19:30

Personligt. – Jag hade inte insett att hälsa är någonting man måste upprätthålla hela tiden, säger Markus Andersén, som bloggar på Kyrkpressens sajt. 25.6.2022 kl. 15:12

folkkyrka. Vad ska det bli av kyrkan? Kyrkskatteflödet sinar. Den evangelisk-lutherska kyrkan stöps om från en riksinstitution till en folkrörelse. Är det den väg frikyrkorna redan prövat i 150 år som väntar? Då finns det saker att ta som förebild. Och annat att att akta sig för, skriver Kyrkpressens opinionsredaktör Jan-Erik Andelin. 23.6.2022 kl. 11:30

PRÄSTÄMBETE. Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst. 22.6.2022 kl. 13:08

profilen. Teologen och författaren Patrik Hagman är Kyrkpressens nya kolumnist. Sedan hösten jobbar han i Linköpings stift i Sverige med att utveckla och starta en utbildning för opinionsskribenter i Svenska kyrkans regi. 21.6.2022 kl. 19:00

kyrkans ungdom. Matti Aspvik är ny verksamhetsledare för Förbundet Kyrkans Ungdom. 20.6.2022 kl. 20:44

skatt. Beskattningen läggs om 2023 när vårdreformen kommer. Kyrkan skulle kunna vinna 54 miljoner euro på att avdragssystemet läggs om. Men sote-samhället ber kyrkan vara hygglig och avstå från de pengarna. Så kyrkoskatten kommer på många håll att sänkas ett hack eller två. 20.6.2022 kl. 13:41

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24

BORGÅ STIFT. Bo-Göran Åstrand fick som ny biskop en rivstart i ämbetet med corona­pandemin 2020. Efter 60 år på jorden och fem år som biskop är alla i stiftet inte överens med honom om de liberala förändringar i kyrkan som”BG” från Pedersöre i den lila skjortan stöder fullt ut. 27.11.2024 kl. 10:00

ISRAEL-PALESTINA. Israel attackeras ur flera väder­streck. Och svarar med en militär styrka som lägger livet i grus i Palestina och Libanon. Kyrkorna har fått kritik för att vara för tysta inför den humanitära krisen. Kyrkpressen talade med två biskopar om saken. 22.11.2024 kl. 16:36

kyrkoherde. Kyrkoherdetjänsten i Ekenäsnejdens svenska församling har sökts av en person – församlingens kaplan Wille Westerholm. 25.11.2024 kl. 14:52

UTTRÄDE. Metodistkyrkans svenska församling i Åbo vill gå ur sin kyrka. Det följer av att kyrkan i maj i år globalt beslöt att öppna för samkönade äktenskap och hbtq-personer som präster. 20.11.2024 kl. 15:56

USA. USA:s återvändande president Donald Trump belönar sin evangelikala kristna väljarbas med att utnämna baptistpastorn och den förre guvernören i Arkansas Mike Huckabee till ambassadör i Jerusalem. 20.11.2024 kl. 15:37