Bibelskola och karaktärsträning för Benjamin Asplund i Kalifornien – surfingen är bara en bisak

bibelskola.

Coronan satte käppar i hjulet för Benjamin Asplund som deltog i Surfing the Nations grundutbildning tidigare i år. Utbildningen kortades av och han fick lägga sina framtidsplaner på hyllan.



21.8.2020 kl. 11:21

Han kom hem från Huntington Beach i Kalifornien i slutet av mars, tre veckor tidigare än planerat på grund av coronan.

– Vi var en uppstartargrupp. För det var första året som Surfing the Nations ordnade en grundutbildning där.

Benjamin Asplund, 21 år, beskriver Surfing the Nations som en organisation som förutom surfing har en form av bibelskola och karaktärsträning.

– Surfingen är bara en bisak. Jag lärde mig sjukt mycket om Bibeln. Vi fick öva att tala inför människor och hur man ska bete sig inför människor som kommer från en annan bakgrund och kultur. Det är en typ av allmänbildning som man inte får i grundskolan.

Den största behållningen för Benjamin är, förutom den ökade bibelkunskapen, nyttan av att han lärt sig tala inför folk.

– Jag har alltid haft svårt med det. Övningarna hjälpte mig se människorna som mina medmänniskor och inte bara som en annan person. Jag lärde mig också att fråga om någon behöver hjälp.

Men att få surfa var ju en extra krydda i utbildningen.

– Det stod surfing på programmet varje onsdag morgon. Men jag surfade varje dag. Jag har tidigare lärt mig surfa i Indonesien, men de som inte kunde från förr fick lära sig.

I utbildningen ingick också fältpraktik. Den gjorde gruppen i Mexiko.

– Den praktiken blev också tre dagar kortare eftersom gränsen mellan Mexiko och Kalifornien stängdes i samband med coronan.

Formade Gud din karaktär på något oväntat sätt?

– Varje dag fem dagar i veckan hade vi lektioner med olika föreläsare. Vi fick en relation till dem alla och vi fick också enskilda samtal med dem. Alla sade till mig som en hälsning från Gud att jag är en personlighet som kommer att leda en stor grupp människor.

Ser du någon öppning till det redan?

– Tillsammans med min flickvän var vi på väg som missionärer, men coronan kom emot. Vi har satt planerna på hyllan tills vidare, men det är något jag ska ha gjort senare i mitt liv.

Någon utsändande organisation har han inte bakom sig ännu. Men inspirerad av det amerikanska systemet där missionärerna får direkt stöd av privatpersoner och församlingar, ser han också det som ett alternativ.

– Jag litar på att Gud löser det om det är meningen att jag ska åka ut på egen hand. Men det är många år tills det blir aktuellt. Det är något jag ska göra innan jag fyllt 30.

Nu har han i stället flyttat från Jakobstad till Vasa för att börja jobba som skolassistent till en elev i en lågstadieskola.

– Jag är utbildad elektronikmontör och har jobbat nästan två år på ett av båtvarven i Jakobstad. Att bli personlig assistent går i samma fotspår, att hjälpa andra och att leda, som jag vill göra senare. Det var inget planerat byte av jobb, men det känns rätt.

Att Benjamin Asplund och tre av hans vänner åkte just till Huntington Beach har att göra med deras gemensamma vän Kevin Sundström från Lepplax. Han har varit en av ledarna för Surfing the Nations under ett års tid. Övriga deltagare kom från Sverige, Kanada, Tyskland och USA.

– De ordnar två grundkurser per år och däremellan tränar de ledarna. För att blir ledare måste man först gå grundkursen.

Surfing the Nations grundades på Hawaii men nu har också tre andra baser på olika håll; i Sverige, Sri Lanka och i Kalifornien.

Text: Johan Sandberg



Ledare. ”Begravningar över internet erbjuder anhöriga stor tröst. Webbutsändningen ger familj och vänner möjligheten att säga adjö. De som inte kan resa till begravningen kan se den hemma, live eller som en fördröjd utsändning på en tid som passar dem bäst – at their convenience.” Texten är översatt från en av de många amerikanska företag som i kommersiellt syfte redan erbjuder tjänster som den här. 3.3.2011 kl. 00:00

Johan Sandberg. ”Varför har män så svårt att tala om sina känslor? Gå in på www.nämnerintesitensnamn.nu och diskutera.” Min blick föll på det obetydliga typografiska elementet som avslutade tidningens reportage om ett diskussionsforum för män.  3.3.2011 kl. 00:00

Världen. Den pakistanska talibanrörelsen har tagit på sig mordet på minister Shahbaz Bhatti, skriver Hufvudstadsbladet. 2.3.2011 kl. 00:00

Världen. Johan Candelin har gjort en videointervju med Shahbaz Bhatti, som skulle överlämnas till tevekanalerna Al-Jazeera och BBC World ifall Bhatti dödas. Intervjun har nu publicerats. 2.3.2011 kl. 00:00

Världen. Shahbaz Bhattis martyrdöd släcker hoppet för de kristna i Pakistan. Så kommenterar Johan Candelin nyheten om att minoritetsminister Shahbaz Bhatti mördats i Islamabad på onsdagmorgonen klockan nio lokal tid. 2.3.2011 kl. 00:00

Människa. Dag efter dag, månad efter månad. Det lilla skyltfönstret på Mannerheimvägen med synliga bibelord uppmuntrar, förargar och väcker intresse. 2.3.2011 kl. 00:00

Världen. Pakistans minoritetsminister har dödats av beväpnade män i Islamabad. 2.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Allt fler studerande har svårt att få studiestödet att räcka till för sina basbehov. 2.3.2011 kl. 00:00

Samhälle. Den nuvarande regeringen föreslår inte förbud av imagemarknadsföringen av alkohol. 1.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. Jakobstads Fridsförening har valt Krister Snellman till ny ordförande. 1.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. Från och med nu vill Kyrkostyrelsen leva som den lär på miljöområdet. 1.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. De förorätter kyrkan gjort mot samekulturen bör utredas och kyrkan be om ursäkt. Den hälsningen framförde sametingets ordförande Klemetti Näkkäläjärvi till seminariet som behandlade Lars Levi Laestadius i Torneå senaste vecka. 28.2.2011 kl. 00:00

Kyrka. Biskopen i St. Mickel, Seppo Häkkinen, uttrycker i en kolumn i tidningen Sana sin oro över prästers låga intresse för bibelläsning. 28.2.2011 kl. 00:00

Människa. Vad är ett äkta möte och hur ska vi göra för att bli bättre på att mötas på riktigt? 26.2.2011 kl. 00:00

Kultur. Kultur är ett bra redskap för religionen men resultatet blir lätt övertydligt och undermåligt. Så säger Karin Erlandsson, nygammal kulturredaktör på tidningen Nya Åland. Att kultur och religion hör ihop är hon övertygad om. 25.2.2011 kl. 00:00

katastrofhjälp. Kyrkans utlandshjälp har beviljat 50 000 euro från sin katastroffond till dem som drabbats av explosionen i Libanons huvudstad Beirut. Utlandshjälpen inleder också en insamling till förmån för hjälparbetet. 6.8.2020 kl. 16:52

film. Ulla Heikkilä inspirerades av sin egen tonårsupplevelse och gjorde en film om en lägervecka full av gemenskap, livsfrågor, konflikter och förälskelse. 6.8.2020 kl. 19:00

Johan Candelin. Polisutredningen gällande Martyrkyrkans vänners insamlingstillstånd är nu klar och ärendet går till rättegång i november. Två personer i styrelsen står åtalade. 6.8.2020 kl. 12:00

Camilla Svevar . Hon försökte göra karriär som sångerska, hon var kantor och småbarnsmor, hon blev präst och fick cancer – och skilde sig, två gånger. Idag är Camilla Svevar kyrkoherde i Replot och vill predika för sökarna. 6.8.2020 kl. 10:02

profilen. Hon sökte bli helad från sin sjukdom men fann bara tomhet. Även om sjukdomen är kvar så har Camilla Sundqvist nu blivit hel som människa. 6.8.2020 kl. 09:08