Rebecka Stråhlman, Jakob Nylund och Johannes Winé ledde showen med ärkebiskop Tapio Luoma och biskop Bo-Göran Åstrand.

Biskopen till Ungdomens kyrkodagar: "Säg åt oss att det är nya tider nu"

ungdomens kyrkodagar.

"Säg åt oss att det är nya tider nu!" sa biskop Bo-Göran Åstrand till deltagarna på Ungdomens kyrkodagar. Han hade sällskap av ärkebiskop Tapio Luoma som besökte UK för första gången.

24.1.2020 kl. 18:36

Ungas möjligheter att påverka i kyrkan – specifikt de påverkansgrupper för unga som enligt beslut från höstens kyrkomöte ska finnas i någon form i varje församling – var ett tema de två gästande biskoparna lyfte upp under fredagens “biskopsshow”.

Ett tema som förstås platsar naturligt på Ungdomens kyrkodagar – och som även fanns som ett av diskussionsinitiativen på föredragningslistan, tillsammans med en motion i samma anda om att förbättra samarbetet mellan UK och kyrkomötet samt stiftsfullmäktige.

Från stora och svåra frågor kring mångfald, miljö och mental ohälsa, till mer konkreta åtgärder som att införa toapasset i församlingarnas fastigheter eller ta med sin egen kopp till kyrkkaffet. Det sammanfattar ganska mycket av vad UK-delegaterna har att bita tag i under ett intensivt veckoslut.

I en runda snabbfrågor fick publiken veta att både ärkebiskopen och Borgåbiskopen föredrar kaffe framför te samt att de både gillar att chilla i soffan och att röra på sig. Och om de måste välja vilket sydamerikanskt kameldjur de skulle vara skulle ärkebiskopen vara en alpacka, medan biskop Åstrand försvarade lamornas heder.
I en jämn och livlig tävling i grenarna pictionary och charader besegrade lag Ärkebiskop lag Biskop med minsta möjliga marginal.
I charadtävlingen hade Luoma hjälp av Kajsa Lassila och Tonje Lindeman. UK-ordförande Sabina Lumivirta och Axel Kaaro visar "Luke Skywalker".


I den mer seriösa delen av "biskopsshowen" framförde biskoparna sina hälsningar till UK.

– Det är mycket viktigt att också unga människor kan påverka saker och vill påverka. Jag minns när jag var ung i Vasa finska församling och församlingen bjöd in mig att vara med i evangelisationsutskottet. Det kändes så bra att församlingen litade på mig och ville höra vad jag har att säga, berättade ärkebiskop Tapio Luoma.

– Jag tror att om unga människor i församlingarna är aktiva och vill påverka, då måste det också finnas sätt för era tankar att komma till beslutsfattarnas bord.

Biskop Bo-Göran Åstrand lovade påminna kyrkoherdarna om att kyrkomötet bestämt att alla församlingar ska ha påverkansgrupper för unga. Hans hälsning till UK handlade om frimodighet.

– Säg hur ni tänker, hur ni ser på saker och vilken åsikt ni har. Vi som är äldre behöver faktiskt era perspektiv på hur saker funkar idag, vad som är viktigt och vad som inte funkar idag. Säg åt oss i församlingarna att det är nya tider nu och att man kan göra saker på ett annat sätt än tidigare.

Åstrand lyfte upp den viktiga roll som UK-delegaterna har, men betonade att de inte är ensamma i den.

– Du har också rätt att vänta av oss äldre att vi ska vara med och samarbeta och ta vårt ansvar. Ni är inte ensamma om att bära kyrkan, församlingen och samhället in i framtiden.
Vi som är lite äldre ska försöka hänga med i svängarna sen när ni småningom tar över.

Ärkebiskop Tapio Luoma konstaterade att det att Ungdomens kyrkodagar samlas varje år och tar upp alla de här ämnena till diskussion är viktigt för hela kyrkan.


"Biskopsshowen" finns som video på Ungdomens kyrkodagars Facebooksida.

Emelie Wikblad



slktforskning. Om sekretessbestämmelserna vållar problem för släktforskaren kan församlingen hjälpa. 22.4.2016 kl. 13:52

frälsningsarmén. – Jag kan nästan tycka att det är ett större under av Gud att orka hålla mig under armarna än att göra mig helt frisk, säger Eva Kleman, nyutnämnd kommendör för Frälsningsarmén i Sverige och Lettland. 22.4.2016 kl. 13:45

hanna lehtonen. För tre år sedan var hon osäker på om någon alls skulle vilja sjunga i hennes kör. 21.4.2016 kl. 07:16

frsta hjlp. De lär sig rädda liv - till takten av Bee Gees hitlåt Stayin’ Alive. 20.4.2016 kl. 07:00

understd. Förbundet Kyrkans Ungdom (KU) fick 11 000 euro när Kyrkostyrelsens plenum delade ut understöd till kyrkliga organisationer. 19.4.2016 kl. 15:39

lediga tjnster. Däremot ville fyra bli stiftssekreterare för församlingsdiakoni vid domkapitlet i Borgå, och en kyrkoherde i Sjundeå. 18.4.2016 kl. 15:45

tempelplatsens kyrka. Tusentals turister gästar sommartid tempelplatsens kyrka varje dag. 18.4.2016 kl. 11:17

våga fråga. Veckans läsarfråga handlar om föräldrar som lägger sig i sina vuxna barns liv. 18.4.2016 kl. 09:59

scouting. Under Scoutveckan 18-24.4 hörs och syns scouterna extra mycket. 15.4.2016 kl. 13:56

Försvarsmakten. Dopundervisning och att vistelsen i Finland är registrerad räcker för den som vill bli döpt och medlem i den evangelisk-lutherska kyrkan. 15.4.2016 kl. 11:36

profilen. Annika Luther har grävt fram otrevligheter familjen inte pratade om. 15.4.2016 kl. 11:16

diakoni. Hundägarna fick egen bönbok. 15.4.2016 kl. 08:25

tagg. Flyktingförläggningen på skärgårdsön Nagu stängs i slutet av april. Känslorna ligger på ytan bland både frivilliga och asylsökande. 14.4.2016 kl. 11:26

Kultur. En dag märkte författaren Laura Honkasalo att hon hade utvecklats till en snåljåp. Det var dags att skriva en bok om att vända på slantarna. 13.4.2016 kl. 16:47

Det norska kyrkomötet beslöt på måndagen att också par av samma kön ska kunna få kyrklig vigsel. Av kyrkomötets 115 närvarande delegater röstade 88 för kyrklig vigsel av samma kön. 11.4.2016 kl. 15:49

FÖRSAMLINGSVALET. Kyrkpressen har sammanställt de invalda i stiftets 45 församlingar. Med finns också några församlingar som har verksamhet på svenska i andra stift. Välj i listan den region du vill se! 25.11.2022 kl. 11:07

AVHOPP. Harry S. Backström, tidigare kyrkoherde i Väståbolands församling, har avsagt sig prästrättigheterna i Finlands evangelisk-lutherska kyrka. Han blir i stället präst i Missionsstiftet. 24.11.2022 kl. 15:48

bibeln. Författaren och pastorn Tomas Sjödin har läst Bibeln hela livet, men när han läste den i The Message-versionen väcktes gamla, slitna bibeltexter till liv igen. Hans nya andaktsbok vill inspirera alla till att göra bibelläsning till en ny vana. 23.11.2022 kl. 19:36

teater. – Jag älskar teater och jag älskar att stå på scenen. På scenen behöver jag ingen hjälp, säger Karolina Karanen. 23.11.2022 kl. 09:00

FÖRSVARET. Överste Kjell Törner var med om att bygga upp Finlands militärsamarbete också när det var hysch-hysch om det. Nu när Finland är nära målet att bli medlem i Nato är han inte längre med i staberna. Kjell Törner har bevarat sitt kristna arv. Varje dag är det tyst aftontapto med knäppta händer. 22.11.2022 kl. 22:46