Ilar Gunilla Persson

Gör bilder av berättelser

utställning.

Sedan 2014 har den svenska konstnären och fotografen Ilar Gunilla Persson samlat på berättelser av HBTIQ -personer (homo, bi, trans, interkönade, queer) som har en bakgrund i ett religiöst sammanhang eller i en annan stark ideologi. Berättelserna har hon sedan fotograferat.

12.6.2019 kl. 11:02


– För tillfället har jag tjugo bilder i projektet och det växer hela tiden. Senaste höst var jag gästkonstnär i Lovisa och därifrån fick jag åtta nya berättelser som blivit bilder, säger hon.

I samband med Vasa Pride ställer hon ut åtta bilder med var sin berättelse i Dragsnäsbäcks kyrka. Under Prideveckan i Helsingfors i slutet av månaden hänger samma bilder i Berghälls kyrka.

Ilar Gunilla Persson har bett olika personer fritt skriva ner sina berättelser. En person av de åtta är från Kronoby medan resten är från andra delar av Finland, Sverige och Norge. Någon har själv ställt upp på bild medan det i andra fall använts modeller.

– Det är inte bara berättelser från kristna samfund utan också från andra religioner och från en familj som har en stark ideologiskt tanke. Men det är samma princip, man bestämmer vad som är rätt och fel.

Alla som berättat om sina erfarenheter har ändå inte en bedrövlig historia.

– Tanken är inte att det ska vara fruktansvärda minnen. Jag vill visar att de här människorna funnits och att de också finns i kyrkorna.

Hon säger att de flesta har en positiv erfarenhet av samfunden där de haft en stark trygghet och gemenskap.

– Men sen när man blir äldre och upptäcker man är homosexuell så funkar det inte längre. Då får de lämna allt och starta upp någon annanstans. Men det finns också de som fått stöd hemifrån.

Har utställningen väckt negativa reaktioner?
– Ja, det finns några få som skriker. Jag tycker det är sorgligt. Jag skulle önska att det inte behövdes, men så länge det provocerar vissa är det ett tecken på att man behöver prata om de här sakerna.

Är du själv kyrkligt aktiv?
– Jag har alltid haft ett gott öga till kyrkan. Jag har sjungit i kör och jag är medlem i Svenska kyrkan.

Ilar Gunilla Persson är hemma i Dalarna, men numera bosatt i Stockholm. Hon har gått i Konstskolan i Nykarleby.

Har du koppling till Finland?
– Nej, jag bara drog iväg med båten till Åbo för att gå ett år i folkhögskola i Karis. Jag tyckte om Finland och sökte till Nykarleby. Jag stannade kvar där ett år efter att skolan slutat. Jag återvänder ofta till Finland, jag jobbar mycket här och har goda vänner här.

I höst ska hon vara gästkonstnär i Malakta i Malax och då hoppas hon få flera österbottniska berättelser.

Utställningens namn stör språkörat. Kan du förklara det?
– Det är tre skilda ord: God Love Pride (Gud, kärlek och stolthet), inte God Loves Pride. Jag tillskriver inte att Gud älskar Pride. Det borde vara kommatecken mellan orden men det blev så fult.

Först var det tänkt att hålla utställningen i Trefaldighetskyrkans krypta.

– Men det ville inte finska församlingen. Då fick jag frågan om att ta den till Dragnäsbäck och det hade jag inga problem med, säger Anders Lundström, kaplan i den svenska församlingen.


När Pride senast ordnades i Vasa 2003 var den finska församlingen inte med. Det är därför första gången som en församling inom Lappo stift deltar i Pride.

– Det är en större grej för den finska församlingen och för Lappo stift än vad det är för oss. Kritiken har varit större på finskt håll. Det kan hända att det också finns en rädsla att här utställningen skulle vara lika provokativ som Ecce Homo som ställdes ut i kryptan 2001, säger Lundström.

Vasa svenska församling är aktivt med under Prideveckan i Vasa. Förutom utställningen informerar kyrkans familjerådgivningscentral idag om deras tjänster för HBTIQA+ personer. På söndagen hålls en tvåspråkig regnbågsmässa i Trefaldighetskyrkan tillsammans med den finska församlingen.


Johan Sandberg



Kyrka. Många finländare som flyttar utomlands noterar inte sin identitet som finländare och lutheraner förrän de flyttat. Utomlands fyller även den evangelisk-lutherska kyrkan i Finland ett behov. 11.8.2010 kl. 00:00

Kyrka. Enstaka bibelord lösryckta ur sitt sammanhang kan ge snedvridna utslag på det religiösa, sexuella och ekonomiska området inom väckelserörelser. Tillåter ledarna dessutom ingen kritik inom rörelsen ligger det nära till hands att det hela barkar åt skogen. 11.8.2010 kl. 00:00

Världen. Händelsen med de mördade biståndsarbetarna i Afghanistan bekymrar också samarbets- och missionsorganisationer i Finland, även om de två finlandssvenska biståndsarbetare som finns i Kabul inte svävar i någon direkt fara. 10.8.2010 kl. 00:00

Kyrka. Sjömanskyrkan har betjänat finländare utomlands i 135 år. 9.8.2010 kl. 00:00

Kyrka. I många församlingar är det tradition att ge förstaklassisterna möjlighet till välsignelse innan skolan börjar. 8.8.2010 kl. 00:00

Kultur. Ögonen förmedlar sinnesupplevelser mellan liv och död för sommarens konstpublik. 6.8.2010 kl. 00:00

Övriga. – Pappaaa, varför är det murar oss emellan och vad är mitt eget knutna jaa-ag? 5.8.2010 kl. 00:00

Ledare. Jämställdhet mellan olika samlevnadsformer kan skapas bara genom att en könsneutral äktenskapslag skrivs in i nästa regeringsprogram. 5.8.2010 kl. 00:00

Människa. De matematiska problemen är inga problem för Lars Burman. Men han har ännu inte löst problemet med hur han ska få tiden att räcka till. 5.8.2010 kl. 00:00

Kyrka. Biskop Björn Vikström vill tona ner diskussionen kring det könsneutrala äktenskapet som initierades förra veckan av biskop Eero Huovinen och riksdagsman Bjarne Kallis. 3.8.2010 kl. 00:00

Samhälle. – Alla orättvisor som vi känner till kan korrigeras inom ramen för de lagar som finns, säger Henrik Lax. 3.8.2010 kl. 00:00

Världen. Israeliska myndigheter ville stoppa doppen på Jesu dopplats eftersom vattnet är så smutsigt. Men efter provtagning får badandet fortsätta. 29.7.2010 kl. 00:00

Kyrka. Snart är det dags för Kyrktorget att göra en rundtur i Svenskfinland. 28.7.2010 kl. 00:00

Världen. Pakistans minoritetsminister försvarade två kristna som anklagades för att häda islam. Nu anklagas han själv för samma sak. 28.7.2010 kl. 00:00

Kyrka. Biskop Munib Younan har valts till ny president för Lutherska världsförbundet. 27.7.2010 kl. 00:00

gemenskap. Våra gemenskaper ser kanske inte längre ut som de gjorde förr, men fortfarande handlar de om att vi ser varandra och delar samma upplevelser. 16.1.2020 kl. 00:01

val. Kandidatgalleriet för kyrkomötes- och stiftsfullmäktigevalen har nu öppnat på nätet. 15.1.2020 kl. 08:33

Helsingfors. Utmaningarna för församlingarna i Helsingfors är större än på annat håll. Traditionen av kyrklighet är svagare – men de unga utforskar tron fördomslöst. 16.1.2020 kl. 00:01

forskning. Under årets första stiftsseminarium föreläser biskop Bo-Göran Åstrand, Sara Gehlin och Björn Vikström. 13.1.2020 kl. 15:36

bibelöversättning. Sedan 2004 har Kronobyborna Magnus och Anna Dahlbacka arbetat med att översätta Bibeln till samburu. De fick börja från början. Först fick de lära sig språket, sedan skapa dess skriftspråk. 13.1.2020 kl. 11:53