Mingel, mat och glad stämning var viktiga ingredienser när Petruskyrkan invigdes med mässa och festprogram.

Trehundra personer var med när Petruskyrkan invigdes

fest.

Petrus församling i Helsingfors har nått en milstolpe. Den första helt egna kyrkan i Månsas invigdes på söndag eftermiddag och samtidigt firades Petrus församlings tioårsjubileum. Kyrkan var fylld till bristningsgränsen.

10.3.2019 kl. 20:46

– Det här är en glädjens dag för församlingen och hela stiftet. Det är en lång längtan som nått sitt mål, sa biskop Björn Vikström.

Han konstaterade också att uppgiften är mångfacetterad.

– Jag vet inte riktigt varför jag är här, är det för att inviga, välsigna eller ta i bruk? Vi gör allt det här tycker jag. I första hand välsignas ändå människorna, även om hus och platser är viktiga. Vi ber att många ska få komma hit och få bli sedda, tillade han.
Också de förtroendevalda kallades upp och blev välsignade och tackade för sin insats.

Vi har nått en milstolpe, men det slutar inte här, sa kyrkoherde Daniel Björk. FOTO: Nina Österholm

Det var en innerligt glad kyrkoherde, Daniel Björk, som predikade i den fullsatta kyrkan och efteråt pratade med så många han hann innan festprogrammet fortsatte efter mässan.

– När jag stod där framme och predikade för den här fulla kyrksalen var det en av mina gladaste stunder som kyrkoherde. Vi har jobbat så länge med utrymmena, med material och färger, men först nu när man ser kyrkan full med folk ser man hur kyrkan verkligen ska se ut, sa Daniel Björk.

Petrus församling är också stor geografiskt och målsättningen är att vara en kyrka ute bland folk så mycket som möjligt, inte minst Café Torpet är en sådan satsning.

– Men vi behöver både och, vi behöver också någonstans där vi kan landa och känna oss hemma, säger Björk.

Petruskyrkan är funktionell och bland annat ungdomsverksamhetens lokal har egen ingång från utsidan, berättar Christoffer Perret.

Christoffer Perret, förtroendevald i församlingen och viceordförande i gemensamma kyrkofullmäktige, betonade hemkänslan.

– Att få en egen kyrka betyder att församlingen får ett hem för sin verksamhet. Att inte ha det blir lite som att bo som gäst hos någon: man kan inte stuva om i köket och ändra på gardinerna.

Festmässan avslutades med nattvard som förrättades av Benjamin Sandell.

Glada besökare

På andra våningen har barnen och ungdomarna sina egna nyinredda rum med bland annat kök, lekborg och brasrum.

– Bra! tyckte en av de ivriga klättrarna om lekborgen. Det går jättefort i rutschkanan!

På andra våningen i Petruskyrkan har barnen och ungdomarna sina egna rum.

Efter mässan bjöds det på laxsoppa och kaffe med tårta.

– Wow så mycket människor på ett och samma ställe och i så olika åldrar, alla är del i samma församling, sa församlingens informatör Pauliina Kittilä.

Sonja Djupsjöbacka uppskattade den varma och glada stämningen.

– Så många glada människor! Gemenskap! Men man ser också att det är mycket arbete bakom den här dagen, sa Sonja Djubsjöbacka, förtroendevald i församlingen.

– Det är jättefint att det här har blivit av. Jag kommer ihåg hur vi redan 2012 från samfälligheten var ute och såg på lokaler för Petrus församling. Så långt jag kan bedöma verkar det här vara fungerande lokaler, sa Stefan Forsén som är direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid Helsingfors samfällighet.

– Det här är fantastiskt. Petrus församling har väntat länge på det här, sa Stig-Olof Fernström, tidigare kyrkoherde i Lukas församling.

Tuula Melasniemi kallade Petruskyrkan "en gåva från himlen". Hon tycker det är viktigt att försöka nå dem som bor i Månsas med den verksamhet som ordnas.

Birger Sirviö har ofta besökt kyrkan i Månsas under sin studietid, långt innan den renoverades. – Kyrkan är mer optimal än förr. Den känns mycket större och luftigare än tidigare.

Ulrika Hansson



I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

I dag rider Jesus in i Jerusalem. Igen. 24.3.2013 kl. 09:00

Guds ord har sin egen kraft och Bibeln kan läsas och förstås helt utan akademiska förkunskaper. Men om man som KP:s redaktör inte kan låta bli att försöka förstå hur andra kristna tänker, då kan det där med olika bibelsyner bli minst sagt utmanande. 23.3.2013 kl. 12:00

I snart sju år har Carolina Djupsjöbacka hållit i en syjunta med bön för kvinnor i Vasatrakten. Knypplandet och tebjudningen med sju sorters kakor har fått ge vika för samtal, umgänge och lekträffar med barnen. 22.3.2013 kl. 16:00

Sedan 1968 då Gud reste honom ur knarkträsket är det Jesus som gällt för Arne Selander. Som präst har han fått möta många missbrukare. 22.3.2013 kl. 14:43

Det nya missionsstiftet skapar förvirring anser biskoparna. Nu får alla lutherska präster brev. 22.3.2013 kl. 12:15

Katoliken Sara Torvalds frågar i veckans Radbyte varför redaktioner inte har journalister som har förutsättningar att förstå vad som händer inom den kyrkliga sfären. 21.3.2013 kl. 11:43

Nu diskuteras igen en könsneutral äktenskapslag och dess följder för kyrkan. Frågan är svår för alla samfund som har vigselrätt i Finland. Att behålla vigselrätten med risk för påtryckning – eller ge upp den? 21.3.2013 kl. 11:17

I begynnelsen handlade hela Europaprojektet om etik och samhällsansvar, inte pengar. Det har glömts bort, anser de europeiska kyrkornas samhällsarbetare och talesman. 15.3.2013 kl. 09:00

– En sån tajming, säger kyrkoherden i Liljendal Håkan Djupsjöbacka som liksom alla andra präster i stiftet hade Jesus och den onda andarna som predikotext söndagen efter MOT-programmet i tv. 17.3.2013 kl. 12:00

En kyrklig stiftelsedoldis erbjuder sponsrat boende. Men eftersom stiftelsen tidigare inte ställt skriftliga krav på hyresgästerna har man i dag en hyresverksamhet som inte motsvarar stiftelsens ändamål. 14.3.2013 kl. 09:00

Den vita röken signalerade valet av Jorge Mario Bergoglio, ärkebiskop i Buenos Aires, till ny påve. 13.3.2013 kl. 21:59

Kyrkoherdarna i Helsingfors tar avstånd från osund andlighet. Därför ser de heller ingen möjlighet att för tillfället samarbeta med Pirkko Jalovaara. 14.3.2013 kl. 12:00

Afghanistan. I Whatsapp-gruppen för afghankristna i Finland delas dagligen böneämnen för Afghanistan och de kristna afghanerna, säger Miragha Sediqi från den afghankristna föreningen i Finland. 30.8.2021 kl. 12:57

diskussion. Biskop Bo-Göran Åstrand ställde in en planerad radiointervju denna vecka för att brådskande åka till Pedersöre för att bekanta sig med stämningarna där efter kyrkoherdevalet. Under besöket träffade han åtminstone församlingsrådets viceordförande Krister Mård. 27.8.2021 kl. 15:21

UNDERSTÖD. Kyrkostyrelsens plenum beviljade i augusti understöd på sammanlagt en miljon euro till byggnadsprojekt i församlingarna. 26.8.2021 kl. 13:33

LIVSBERÄTTELSE. Ända sedan hon som barn satt under bordet och lyssnade på de vuxna som pratade har Katarina Vestersund fascinerats av människomöten. Att möta människor är just det hon får göra idag trots att planerna på att bli diakonissa kom av sig. 21.8.2021 kl. 06:50