Elina Koivisto uppmärksammar kvinnors välmående.

Blomma upp i sommar

kvinnor.

I sommar erbjuder församlingarnas lägerö Lekholmen också program för vuxna.

9.5.2018 kl. 15:43

Under sommaren åker alla svenska Helsingforsförsamlingar ut till Lekholmen, ungefär en halvtimmes båtresa från Degerö, för att ha skriftskolläger där. Men holmen är också öppen för besökare och i sommar ordnas dessutom en del program enkom för den som gästar ön.

– Kanske jobbar du hela sommaren i stan och har svårt att hinna ut till någon stuga. Då kan Lekholmen vara en skön plats att besöka, kanske bara för en kväll, säger Mikaela Steffansson som jobbar med Samtalstjänst och vuxenarbete för kyrkan i Helsingfors.

Tillsammans med Elina Koivisto och kvinnonätverket ”Blomma” har hon bland annat planerat in tre sommarträffar om kvinnors välmående på Lekholmen: 14.6, 28.6 och 2.8 blir det Blomma-kvällar där temat är olika aspekter av kvinnors välmående.

– Att ta hand om sig själv är temat på första träffen, då ska vi också bada bastu, berättar Elina Koivisto.

Andra kvällen blir en grillkväll på temat psykiskt välmående. Sista träffen fokuserar på avslappning och fysiskt välmående.

– Jag hoppas att det ska bli sköna, avslappnade kvällar där man får komma bort från stan och njuta av sommarskärgård och trevligt sällskap, säger Steffansson.

Mera info på helsingforsforsamlingar.fi.

Nina Österholm

Kyrkoherde Peter Blumenthal i Saltviks församling är fortsättningsvis avstängd från sin tjänst. Konflikten i Saltvik behandlas nästa gång på domkapitlets möte den 16 januari. 16.12.2013 kl. 16:56

Johannes. Den inflammerade situationen i Johannes församling har diskuterats på Domkapitlets sammanträde. Resultat: Fler personer ska höras. 16.12.2013 kl. 16:17

Stiftsdekan. Domkapitlet i Borgå stift har valt t.f. kyrkoherden Magnus Riska till ny stiftsdekan. 16.12.2013 kl. 16:09

Jan Björklund. Den svenska regeringen föreslår en ändring i skollagen som ska göra det tydligare att det är tillåtet att skolavslutningar får firas i kyrkan och att psalmer får sjungas. Det skriver Svenska Dagbladet. 16.12.2013 kl. 10:53

Christer Romberg. Den här julen kommer Christer Romberg antagligen att sjunga färre julsånger än vad han gjort under de senaste åren. Dagarna kring julafton hänger han med stor sannolikhet vid en pool på en liten thailändsk ort i stället för att ordna julkonserter med sina syskon i sånggruppen Romberg runt om i Svenskfinland. 11.12.2013 kl. 08:00