I Hawaii jobbar Samuel Snellman bland annat med barn som deltar i efter-skolan-programmet Ulu Pono. Han uppskattar ansvaret och utmaningarna volontärjobbet ger.

Han vill surfa till fler nationer

frivilligarbete.

En nekad studieplats ledde Samuel Snellman till andra sidan jorden och en ny relation med Gud. Nu jobbar han med utsatta människor i surfarnas paradis och drömmer om att berätta om Jesus på nya platser.

5.7.2017 kl. 13:53

Samuel Snellman växte upp i Jakobstad. Som 21-åring bestämde han sig för att han vill se något annat än hemtrakterna och flyttade till Helsingfors för att jobba.

– Året i Helsingfors gav mig väldigt mycket. Jag fick ett annat perspektiv på livet. Jag hade växt upp som kristen, men det betydde inte så mycket för mig.

På hösten för snart två år sedan tog livet igen en ny vändning. Snellman fick inte den studieplats han sökt. I stället ville han resa utomlands och gå en bibelskola. Han talade med en kompis som något år tidigare varit på Hawaii med organisationen Surfing The Nations.

– Han var egentligen inte speciellt övertygande, men ändå kände jag att det här är det ställe jag ska fara till. Det var nog Gud som ledde, säger Snellman.

Ut ur bekvämlighetszonen

Surfing The Nations (STN) är en religiöst obunden humanitär organisation med kristen värdegrund. Den grundades för tjugo år sedan av en surfare som fått visionen att sprida evangeliet genom sporten. STN reser till platser som Bangladesh, Nordkorea och Mellanöstern och knyter kontakter genom surfingen. Organisationen stöder också det lokala samhället med en matutdelning som når 2000 personer varje vecka, samt ett efter-skolan-program.

Samuel Snellman var i Hawaii i tre månader på praktik. Där ingick lektioner och hjälparbete.

– De pushade oss verkligen att stiga ur vår bekvämlighetszon. Att be för varandra, tala om svåra saker och känslor. Som man uppvuxen i Finland var det inte alltid så lätt.

Han fick fundera på sin identitet och lära sig mer om Bibeln och tron.

– Jag fick se en helt annan bild av vad det är att vara kristen. Vad betyder det att ge sitt liv åt Jesus? Jag hade ju hört det och velat göra det, men kanske inte gjort så mycket åt saken.

I slutet av de tre månaderna visste Snellman att han skulle komma tillbaka. Efter en sommar hemma i Finland reste han med STN till Nordkorea.

Firar en lyckad surf i Nordkorea. Surfingen har en stor roll i STN, den är ett sätt att ge något konkret till de länder man besöker, utöver kläder och annat biståndsarbete. Foto: Surfing The Nations

Gillar ansvar och utmaningar

I höstas återvände Samuel Snellman till Hawaii och deltog i en ledarskapsskola. Nu leder han den lokala avdelningen för hjälparbete.

– Det är lite mer ansvar, men det betyder också att jag gillar det mera. Ansvar och utmaningar är något jag ser positivt på.

Dagarna i Wahiawa inleds med en timme egentid med Gud. För Snellman fortsätter dagen antingen med jobb för matutdelningen och efter-skolan-verksamheten, eller på kontoret där han träffar de andra i teamet.

Lediga stunder tillbringas med vänner, ofta ute i naturen. Här är ledarskapsskolan på vandring. Foto: Surfing The Nations.

Däremellan ska vanliga vardagssysslor också skötas.

– Det är ett helt vanligt liv, med sommar året runt.

Alla volontärer betalar själva resor och levnadskostnader. I praktiken betyder det att Snellman får be människor att stöda honom ekonomiskt.

– Visst är det svårt ibland, men om Gud har en plan så ser han nog till att den tas omhand.

Vad blir nästa steg för dig?

– Jag vill vara med och ta organisationen och Jesus till nya platser. Så jag tror att jag kanske stannar lite längre än jag hade planerat, säger Snellman.

Du kan läsa mer i Kyrkpressen nummer 27/2017!

Emelie Wikblad



religionsundervisning. Delvis gemensam religionsundervisning får inledas i Helsingforsskolor i höst. Det beslöt Utbildningsnämndens svenska sektion vid sitt möte förra veckan. 13.6.2016 kl. 15:03

sibbo svenska församling. Enligt planerna ska den nya kyrkan i Söderkulla tas i bruk 2018. 13.6.2016 kl. 15:01

Åsa A Westerlund har valts till viceordförande i kyrkostyrelsens plenum. 9.6.2016 kl. 11:19

stnyland. Det blir ingen ny stor kyrklig samfällighet i Borgånejden. Församlingarna i Askola och Mörskom fattade beslutet att fortsätta som självständiga församlingar, vilket satte punkt för förhandlingarna. 13.6.2016 kl. 15:00

matteus församling. I London fick Matteus församlings ungdomar utforska sin egen tro genom möten med andra kyrkor och religioner. 9.6.2016 kl. 11:33

Ett drömjobb och bönesvar, säger Birgitta Udd, som ska koordinera husfolk på retreatgården Snoan. 8.6.2016 kl. 12:40

"Jag är en typisk semesterstressare som mår bäst i vardagliga rutiner och flippar ur när det blir ledigt. Hur ska jag tänka inför sommaren?" 1.6.2016 kl. 16:26

musik. Börje Särs har inte längre tid med ytligt prat eller klyschor. 1.6.2016 kl. 12:20

vgkyrkor. 265 kyrkor håller i sommar sina dörrar öppna i egenskap av vägkyrkor. Nytt för i år är en smidigare karttjänst. 31.5.2016 kl. 16:33

Nya prster. Benjamin Sandell, Carolina Lindström. Karl-Kristian Willis och Yvonne Terlinden har ordinerats till prästämbetet i Borgå domkyrka. 30.5.2016 kl. 11:26

transfrgor. Genom föreställningen Ninos ark ska poeten Nino Mick ta in transfrågor i kyrkorummet. Hen undrar om transpersoner alls ryms med i arken. 27.5.2016 kl. 15:38

Herrens bn. Nya stiftsfullmäktige uppmanar församlingarna att reflektera över hur de använder Herrens bön och gärna prioritera den ekumeniska formen av bönen. 27.5.2016 kl. 15:14

Gun-Maj Näse tar plats i domkapitlet. 26.5.2016 kl. 12:50

sjukhussjlavrd. Det efterlängtade stilla rummet i Vasa Centralsjukhus är nu öppet 24 timmar i dygnet för alla som söker stillhet. 25.5.2016 kl. 09:41

klippan. Klockan 22 i lördags gick startskottet för Mitt-i-nattenloppet på Klippan. 24.5.2016 kl. 09:56

FÖRSAMLINGSVALET. Guy Kronqvist som varit tf kyrkoherde i höst fick med sina 34 röster de flesta i församlingsvalet i Korsnäs. 21.11.2022 kl. 15:06

FÖRSAMLINGSVALET. Ulla-Maj Wideroos är röstmagnet i Närpes också i detta val, precis som för fyra år sedan. Men antalet röster är nu färre, 96 mot 157 för fyra år sedan. 21.11.2022 kl. 13:46

FÖRSAMLINGSVAL. Stefan Vikström var röstkung i församlingsvalet i Borgå svenska domkyrkoförsamling med 141 röster – men bara en röst bakom honom kom hans dotter Rebecka Stråhlman med 140. Hon var däremot röstdrottning i kyrkofullmäktigevalet, med hela 202 röster. 21.11.2022 kl. 13:41

FÖRSAMLINGSVALET. Den nedåtgående trenden för röstningsprocenten i församlingsvalet fortsätter. Enligt de första siffrorna dagen efter valet använde bara var åttonde församlingsmedlem sin röst. Den preliminära röstningsprocenten är 12,7 procent. 21.11.2022 kl. 00:01

FÖRSAMLINGSVAL. En välrepresenterad grupp bland dem som fått mycket röster i församlingsvalet på svenska är lärare. En av dem är Cecilia Åminne i Jakobstad. En pedagogisk blick på kyrkans röstningssystem lämnar en del övrigt att önska; framöver skulle hon gärna se direktval av kyrkomötesombud och biskopar. – Det är jätteskumt att säga att alla är lika värda, men sedan får alla inte rösta. 20.11.2022 kl. 22:39