Finska Missionssällskapet inleder samarbetsförhandlingar, meddelar sällskapet i ett pressmeddelande på måndagen.
Missionssällskapet hör till dem som drabbas av de statliga nedskärningarna av biståndspengar och räknar med ett bortfall på över tre miljoner euro i nästa års budget. Dessutom påverkas arbetet av att euron är svag i förhållandet till dollarkursen.
Uppskattningsvis handlar nedskärningen om högst 25 personer.
Finska Missionssällskapets huvudkontor ligger i Helsingfors. Inrikesarbetarna är drygt 120, utomlands arbetar cirka 140 personer i trettio länder, i nära anslutning till lokala kyrkor och samarbetsorganisationer.
Sällskapets årsbudget har legat på ca 30 miljoner euro. Samarbetsförhandlingar har också förts 2013 och 2014 på grund av omstruktureringar i arbetet och i samband med att missionsmuseet lades ner.

Finska Missionssällskapet samarbetsförhandlar
Biståndsnedskärningarna får följder också för missionen. 17.8.2015 kl. 15:58
May Wikström























