Till vardags arbetar Tomas Höglund som klass- och musiklärare i Mattlidens låg- och högstadieskola i Esbo. (foto: Johan Myrskog)

Sjunger från hjärtat

Han tog tittarna med storm. Efter sin tolkning av soul-låten You are so beautiful i tävlingen Voice of Finland har Tomas Höglund blivit något av en kändis. Själv tar han det med ro och lägger tävlingen liksom resten av sitt liv i Guds händer.
24.1.2013 kl. 09:00
– Tomas, du sjöng helt sikabra i Voice of Finland, hörs det från några gymnasieelever i Mattlidens skola i Esbo då Tomas Höglund går genom korridoren. Några minuter senare är det dags igen, den här gången på lågstadiesidan.

– Tomas, var det du som sjöng så bra? undrar en liten flicka lite försiktigt innan hon försvinner ut på rast.

Tomas Höglund blev kändis över en natt då han i den tv-sända sångtävlingen Voice of Finland tog domarna med storm med sin tolkning av Billy Prestons låt You are so beautiful som Joe Cocker senare gjort känd.

– Det har varit en riktig mediecirkus den senaste veckan, berättar Höglund. Massvis med tidningar har ringt och gjort intervjuer. Radio och tv har hört av sig och det har känts som att jag har haft något med medierna att göra hela dagarna.

För Tomas Höglund är det inte ett problem att få så mycket uppmärksamhet. Han har fötterna stadigt på jorden.

– Det är ganska roligt med mycket uppmärksamhet. Nu ska jag passa på att njuta. Det är både intensivt och lärorikt på samma gång.

Musik som yrke
Till vardags arbetar Tomas Höglund som klass- och musiklärare i Mattlidens grundskola i Esbo. Det är något han trivs oerhört bra med.

– Jag började arbeta här som klasslärare 1998 och de senaste åren har jag också undervisat i musik, säger han.

Höglund tycker om att det finns plats för nya utmaningar och chanser att göra olika saker.

– Mattliden är en väldigt stor skola och det öppnar möjligheter att jobba med olika saker och variera lite fast man är på samma ställe.
Höglund medger att det kan kännas tungt att syssla med egen musik på fritiden då dagarna är fyllda med musik.

– Jag är glad att kunna dela med mig av mina erfarenheter åt mina elever, men ibland kan det vara svårt att hitta sina egna kreativa sidor då man kommer hem på kvällarna. Det finns både för- och nackdelar med mitt arbete, säger han.

Ber om Guds ledning
För Tomas Höglund är tron på Gud och hans ledning det viktigaste i livet. Både i Voice of Finland-tävlingen och i vardagen söker han alltid efter Guds plan och vilja med det som händer. För honom är det avgörande att man är kristen i det sammanhang man kommer till.

– Jag tror att vi alla har en uppgift att vara en medmänniska var vi än befinner oss, oavsett om vi går ut med att vi är kristna eller inte, säger han.
 
Höglund funderar mycket på vad han är kallad att göra i olika livssituationer. Han vill vara ett aktivt instrument för Guds vilja och frågar sig ofta hur Gud kan använda honom i olika situationer.

– Jag brukar alltid be om Guds ledning och hans plan för sammanhang jag kommer till. Jag vill vara uppmärksam och söka efter hur Gud kan använda mig, säger han.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Myrskog



biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

I resten av Europa är det vanligare att kyrkobyggnader säljs och används till olika ändamål. I maj kan det bli möjligt i Finland. 3.4.2012 kl. 08:00

Kristen litteratur har under flera års tid uppmärksammats i församlingarna en vecka på våren. I år blir det ingen vecka. 2.4.2012 kl. 13:31

Nu är det slut med hemgjorda palmer och skalperade krukväxter. Missionärerna räddar palmsöndagens festtåg. 1.4.2012 kl. 17:57

Kristna bokhandeln Kotimaakauppa heter numera Sacrum. 1.4.2012 kl. 08:00

Katolikerna i Sydney får klara sig utan palmblad på palmsöndagen. Ormbunksblad ersätter och räddar helgen. 31.3.2012 kl. 08:00

Muslimers deltagande i nattvarden i en gudstjänst som Danmission ordnade har väckt debatt i Danmark. 30.3.2012 kl. 15:28

skatt. Medlemmarna flyr och kyrkans pengar tryter. Så vem ska betala när målfärgen flagnar i våra gamla kyrkor? Staten, tycker Torsten Sandell. 29.3.2012 kl. 17:00

kina. Den ledande kinesiska människorättsjuristen Gao Zhishen är vid liv, men fortsättningsvis i fängelse. Anhöriga har fått träffa honom för första gången sedan han fängslades för drygt två år sedan. 29.3.2012 kl. 09:26

På lördag släcks belysningen i flera kyrkor för att uppmärksamma klimatkampanjen. 28.3.2012 kl. 11:22

sårbarhet. "Likt lärjungarna har jag ofta upplevt att jag befinner mig i någon slags mellantid, mitt emellan långfredag och påskdag: Jag vill tro, men har ej krafter att göra det. Jag vill hoppas, men vet ej om jag förmår eller vågar det." 31.3.2021 kl. 00:00

Burma. Att kunna hjälpa kyrkan är den överlägset svåraste utmaningen för biskopen av Burma. Johan Candelin arbetar från Karleby för att få hjälp till en av de fattigaste lutherska kyrkorna i världen. 25.3.2021 kl. 11:08

Bibelfynd. Israeliska arkeologer har gjort nya fynd av bibliska textfragment i Dödahavsområdet för första gången sedan dödahavsrullarna i Qumran hittades 1947. 24.3.2021 kl. 12:40

Kyrkans Ungdom. I fjol ersattes Kyrkans Ungdoms sommarläger med Digimäki. I år blir det "Pieksämäkidagar" sista veckan i juli, på olika håll i stiftet. Mats Nyholm, direktor i S:ta Clara–kyrkan i Stockholm, är huvudtalare. 23.3.2021 kl. 18:43

nykarleby. Telin-orgeln från 1768 flyttas inte från Nykarleby kyrka. 23.3.2021 kl. 15:38