Clara Lidström bor på landet utanför Umeå i norra Sverige. Där fotograferar hon gamla saker och sig själv och skriver om sitt liv som mamma och kvinna. (foto: Bonnier/Ulrica Zwenger)

Yrke: bloggare

clara lidström. Bloggaren Clara Lidström har ett perfekt jobb. Hon bor på landet och kan jobba hemma. Hon gör en av Sveriges populäraste bloggar med över 200 000 besökare varje månad. Hon skriver om vintage, mat och mode, men ibland ryter hon till om att vara kristen och nykter.
10.1.2013 kl. 10:10
Clara Lidström, 26, får konstiga blickar ibland när hon säger att hon jobbar som bloggare. Vissa tycker att det är ett lågstatusyrke. Men numera är hon också författare, fotograf, stylist och pysselexpert och allt vad det heter – en energisk mångsysslare som inte kan placeras i ett traditionellt fack.

För några år sedan blev hon känd genom sin kaxiga blogg UnderbaraClara. Nu medverkar hon i radio, tv och damtidningar som tyckare, föreläsare och expert på en massa saker. Hon försörjer hela sin familj, en studerande man och ett barn, genom sina idéer.

– Det här jobbet är perfekt för mig, inte för alla. För många skulle det vara förskräckligt, säger Clara Lidström när vi pratar i telefon en vinterdag.

Hon pratar fort och svarar självsäkert och rutinerat på mina frågor. Hon är van vid medier. Hon lever i en mediavärld och har skapat sitt varumärke genom att ställa upp och berätta om sitt liv. UnderbaraClara är ett fenomen.

– För mig handlar det om att jag gillar att bestämma över min egen tid. Jag jobbar mycket självständigt, förklarar Clara Lidström.

Stort bekräftelsebehov
När Lidström var en liten flicka drömde hon om att vara ute på landet och skriva, men också om att jobba med tv, radio och tidningar. Nu gör hon allt det där.
 
Hon gör också en del reportage och fotojobb för tidningar. Som författare till en bok som heter Underbara Clara- Vintagepimp och hemmafix medverkar hon också i program om återvinning, miljöfrågor och matlagning. Boken kom i höstas på Bonnier Fakta och första upplagan sålde slut på två veckor.

– Nu kan jag förverkliga mina drömmar, säger hon.

Hon har bloggat sedan 2006. Då var hon färdig med gymnasiet och ville på något sätt hitta ett sammanhang. Bloggen hette The kristet, fashionistiska, feministiska alternativ som du älskar.
Det var behovet att uttrycka sig, tycka till och påverka som drev henne. Fortfarande driver samma behov henne framåt.
 
– Har du inte väldigt stort bekräftelsebehov? Det är en av de vanligaste frågorna som jag får. Jo det har jag, det har alla människor. När man har barn så lär man sig att man ska bekräfta barnet, att det är viktigt att det får bekräftelse. När man fyller 18 ska man helt plötsligt klara sig utan bekräftelse. Så funkar det inte. Man behöver det hela livet, säger hon.
Hon menar att bloggvärlden gett en massa kvinnor möjligheten att bekräfta sig själva och varandra. I bloggvärlden finns en sorts systerlig rörelse där man läser varandras bloggar och peppar varandra.

– Jag hade aldrig vågat starta ett eget företag om inte bloggläsare hade hejat på.

Avundsjuk på pastorsdöttrar
Clara Lidström sticker inte under stol med att hon är kristen och nykterist. Då hon var barn gick hon på kyrkans barntimmar fast hennes föräldrar inte var kristna. Det var roligt och hon fick med sig en barnatro.
Under gymnasietiden hade hon tre pastorsdöttrar från olika församlingar i samma klass.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Kaj Aalto



Då tiden gick ut för att lämna in ombudsinitiativ hade kyrkomötesombuden lämnat in sammanlagt sex initiativ. 10.5.2012 kl. 13:29

Begravningsfrågorna kan bli långkörare i kyrkomötet. 9.5.2012 kl. 16:26

taizé. På hösten ordnas ett internationellt Taizémöte i Helsingfors. Nu söker arrangörerna efter frivilliga som kan inkvartera gäster. 9.5.2012 kl. 10:12

Kyrkomötet inleddes på måndagen. I sitt inledningstal fäste ärkebiskop Kari Mäkinen uppmärksamhet vid väckelserörelserna. 8.5.2012 kl. 09:25

Med en reklamfilm vill katolska kyrkan i Spanien nå de många arbetslösa i landet. 6.5.2012 kl. 08:00

Motorcyklister samlas till den årliga motoristkyrkan i Lundo om en vecka. Över 3000 väntas delta. 5.5.2012 kl. 08:00

Kyrka. Framtiden för anrika Ulrica Eleonora kyrka från år 1700 är högaktuell i Kristinestad. Men ännu är inte tiden mogen för några drastiska beslut. 3.5.2012 kl. 10:38

Sökandet efter en ny vd på Fontana Media börjar. 2.5.2012 kl. 10:38

Teologie doktor Jari Jolkkonen som valts till ny biskop i Kuopio stift vigs till ämbetet söndagen den 6 maj. 1.5.2012 kl. 08:00

Se bilder från scouternas kyrkhelg! 30.4.2012 kl. 11:27

I Kautokeino firas konfirmation på vårvintern, innan renarna förs på sommarbete. Festen är stor. 29.4.2012 kl. 08:00

Det kan kännas ensamt och svårt för föräldrar till små barn med synskada. Kontakt med andra föräldrar är viktigt. 28.4.2012 kl. 08:00

ekonomi. Forskning visar att kyrkans pensionsfond har indirekta placeringar i kärnvapenbranschen. 27.4.2012 kl. 15:49

Borde inte de rika ge till de fattiga också i kyrkan? Något måste göras åt kyrkans utjämningssystem. 27.4.2012 kl. 15:16

Agnes M. Sigurðardóttir är första kvinnan som biskop i isens och eldens rike. 26.4.2012 kl. 14:27

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27

SKAPADE. Länge tyckte Linnea Ekstrand att det hon kunde – att jobba med händerna – inte var viktigt eller värdefullt. Idag är skapandet hennes yrke. 11.5.2021 kl. 09:52

bibeln. Tänk om man skulle fira ner sin vän genom taket för att vännen skulle få träffa Jesus? I den här serien berättar personer om sina favoritdoldisar i Bibeln. Först ute är teologen och författaren Alaric Mård. 10.5.2021 kl. 11:40

NATURNÄRA. "Då kommer lugnet, som under en andakt, en meditation, de där sista stunderna i yoga då man bara ligger ner." 11.5.2021 kl. 09:00

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00