Körsvängen med Laudate Eum

Kultur. Laudate Eum är något så ovanligt som en laestadiansk ungdomskör. 9.4.2011 kl. 00:00

 Namnet, som betyder lovprisa Honom, berättar ganska bra vad det är frågan om. 

– Vi tycker det är roligt att få sjunga till Guds ära. Evangeliet är ett glatt budskap, vilket vi också vill förmedla via sången, säger körmedlemmen Christoffer Asplund.

Kören har kring 30 medlemmar från området mellan Karleby och Nykarleby. De flesta är i 20-årsåldern och alla är under 30.

– I mitt kompisgäng är många musikaliska så vi tänkte vi kunde göra något av det. Markus Wargh, som till vardags är kantor i Luleå Domkyrka, uppmuntrade oss.

Ursprungligen var det tänkt att kören bara skulle ha mansstämmor, men det passade repertoaren bättre att också ta med kvinnoröster.

– Vi sjunger psalmer och lovsånger, de flesta är på svenska men också några engelska låtar finns med.

Sångerna ackompanjeras huvudsakligen på piano men ibland har man tagit stöd av elgitarr.

– Vissa tror att det låter stökigt, men elgitarrer kan också ha ett skört sound.

Laudate Eum övar en gång per vecka, huvudsakligen under Victoria Lassilas ledning. Kören hade sin första konsert på nyårsdagen 2010 i Pedersöre kyrka och fick ett bra mottagande. Vissa i publiken ställde till och med önskemål om att få höra kören på skiva.

– Vi började fundera på saken och under helgen spelar vi in i Luleå kyrka. Vi har sponsorerats av olika företag i Jakobstadsnejden och vinsten går till välgörande ändamål i Nepal, säger Christoffer Asplund.

Efter skivinspelningen tar kören sommarlov, men Asplund hoppas på fler uppträdanden i framtiden.

– Om någon vill att vi ska uppträda, ställer vi gärna upp. Det har tidigare varit tal om att sjunga på åldringshem, jag hoppas det blir av.

Marina Wiik

Samhälle. Rasismen är vårt största minoritetsproblem, säger minoritetsombudsman Eva Biaudet och undrar om kyrkan kunde satsa mer på invandrararbetet. 8.6.2011 kl. 00:00

Kyrka. Det ekonomiska läget gör att Karleby kyrkliga samfällighet skjuter upp det planerade krematoriet. 7.6.2011 kl. 00:00

Kyrka. Vägkyrkorna har öppnat sina dörrar för säsongen. I år marknadsförs vägkyrkorna som himmelska rastplatser. 7.6.2011 kl. 00:00

Kyrka. Av de ungdomar som fyllde femton år 2010 nåddes 83,6 procent av skriftskolan. Det är ett lika högt procentuellt antal som året innan. 7.6.2011 kl. 00:00

Kyrka. Gruvsta kyrka kommer sannolikt att rivas.  Kyrkan förstördes i en anlagd brand i oktober 2006. 6.6.2011 kl. 00:00