Körsvängen med Laudate Eum

Kultur. Laudate Eum är något så ovanligt som en laestadiansk ungdomskör. 9.4.2011 kl. 00:00

 Namnet, som betyder lovprisa Honom, berättar ganska bra vad det är frågan om. 

– Vi tycker det är roligt att få sjunga till Guds ära. Evangeliet är ett glatt budskap, vilket vi också vill förmedla via sången, säger körmedlemmen Christoffer Asplund.

Kören har kring 30 medlemmar från området mellan Karleby och Nykarleby. De flesta är i 20-årsåldern och alla är under 30.

– I mitt kompisgäng är många musikaliska så vi tänkte vi kunde göra något av det. Markus Wargh, som till vardags är kantor i Luleå Domkyrka, uppmuntrade oss.

Ursprungligen var det tänkt att kören bara skulle ha mansstämmor, men det passade repertoaren bättre att också ta med kvinnoröster.

– Vi sjunger psalmer och lovsånger, de flesta är på svenska men också några engelska låtar finns med.

Sångerna ackompanjeras huvudsakligen på piano men ibland har man tagit stöd av elgitarr.

– Vissa tror att det låter stökigt, men elgitarrer kan också ha ett skört sound.

Laudate Eum övar en gång per vecka, huvudsakligen under Victoria Lassilas ledning. Kören hade sin första konsert på nyårsdagen 2010 i Pedersöre kyrka och fick ett bra mottagande. Vissa i publiken ställde till och med önskemål om att få höra kören på skiva.

– Vi började fundera på saken och under helgen spelar vi in i Luleå kyrka. Vi har sponsorerats av olika företag i Jakobstadsnejden och vinsten går till välgörande ändamål i Nepal, säger Christoffer Asplund.

Efter skivinspelningen tar kören sommarlov, men Asplund hoppas på fler uppträdanden i framtiden.

– Om någon vill att vi ska uppträda, ställer vi gärna upp. Det har tidigare varit tal om att sjunga på åldringshem, jag hoppas det blir av.

Marina Wiik

Kultur. Det är svårt att vara stadsbo. Alla utanför ring ettan vet ”precis” hurdan du är. Ännu värre är det – som i Kjell Westös fall – att vara född förortsbo med rötterna utanför stadskärnan. Då vet också de som gynnats av storken och blivit nedsläppta inom spårvagnsnätet ”precis” hurdan du är. 26.8.2011 kl. 00:00

Människa. Hans första fråga till stamgästerna på Helsingfors järnvägsstation är inte ”känner du Jesus?, utan ”Hur mår du?”. 25.8.2011 kl. 00:00

Ledare. Hösten rullar igång verksamhetsmaskineriet i församlingarna. Samtidigt går – även den här hösten – mer än en församlingsanställd tillbaka till jobbet med en molande oro i maggropen. Ska man faktiskt orka ännu ett varv? Alla orkar inte heller. 25.8.2011 kl. 00:00

Johan Sandberg. Det är med ett lätt vemod jag igen får konstatera att semestern är slut och att skolorna börjat. Inte för att jag har något emot att börja jobba igen. Det är rätt skönt att återgå till vardagsrutinerna utan att varje dag behöva ägna tankemöda åt familjens program eftersom dagen är färdigt inrutad. 25.8.2011 kl. 00:00

Teologi. Tro gärna, men var inte för radikal. Det är merparten av finländarnas inställning till religion, visar en färsk internationell undersökning. 24.8.2011 kl. 00:00