Körsvängen med Laudate Eum

Kultur. Laudate Eum är något så ovanligt som en laestadiansk ungdomskör. 9.4.2011 kl. 00:00

 Namnet, som betyder lovprisa Honom, berättar ganska bra vad det är frågan om. 

– Vi tycker det är roligt att få sjunga till Guds ära. Evangeliet är ett glatt budskap, vilket vi också vill förmedla via sången, säger körmedlemmen Christoffer Asplund.

Kören har kring 30 medlemmar från området mellan Karleby och Nykarleby. De flesta är i 20-årsåldern och alla är under 30.

– I mitt kompisgäng är många musikaliska så vi tänkte vi kunde göra något av det. Markus Wargh, som till vardags är kantor i Luleå Domkyrka, uppmuntrade oss.

Ursprungligen var det tänkt att kören bara skulle ha mansstämmor, men det passade repertoaren bättre att också ta med kvinnoröster.

– Vi sjunger psalmer och lovsånger, de flesta är på svenska men också några engelska låtar finns med.

Sångerna ackompanjeras huvudsakligen på piano men ibland har man tagit stöd av elgitarr.

– Vissa tror att det låter stökigt, men elgitarrer kan också ha ett skört sound.

Laudate Eum övar en gång per vecka, huvudsakligen under Victoria Lassilas ledning. Kören hade sin första konsert på nyårsdagen 2010 i Pedersöre kyrka och fick ett bra mottagande. Vissa i publiken ställde till och med önskemål om att få höra kören på skiva.

– Vi började fundera på saken och under helgen spelar vi in i Luleå kyrka. Vi har sponsorerats av olika företag i Jakobstadsnejden och vinsten går till välgörande ändamål i Nepal, säger Christoffer Asplund.

Efter skivinspelningen tar kören sommarlov, men Asplund hoppas på fler uppträdanden i framtiden.

– Om någon vill att vi ska uppträda, ställer vi gärna upp. Det har tidigare varit tal om att sjunga på åldringshem, jag hoppas det blir av.

Marina Wiik

Fem och en halv miljoner biblar och annan litteratur med kristen koppling kommer varje år ut ur tryckpressarna i St Michel Print. Tryckeriet är det enda i Norden som kan trycka och binda böcker på tunnpapper. 21.7.2013 kl. 12:00

Efter två böcker om Markusevangeliet och några försök att berätta delar av det är kaplan Boris Salo i Jakobstad redo för nästa utmaning: Han ska berätta hela evangeliet. 20.7.2013 kl. 12:00

Nästa vecka sjösätts Ingå församlings förbindelsebåt, upprustad av ett kunnigt gäng på tio frivilliga som samlats inom församlingens ”träffpunkt för gubbar”. – I en skärgårdsförsamling ska församlingen syssla med samma saker som medlemmarna, säger församlingspastor Tom Hellsten 19.7.2013 kl. 13:11

I sex månader gick journalisten Heidi Finnilä omkring med svåra fysiska symptom. Läkarna hittade inget fel på henne och hon fortsatte att jobba. Tillslut insåg hon själv att problemet var psykiskt. 19.7.2013 kl. 09:45

Frågan om var stadens store son Anders Chydenius med säkerhet är begraven är ännu obesvarad i Karleby. Med hjälp av DNA-prover ska man nu försöka få svar på frågan. 18.7.2013 kl. 12:44