Domkapitlet fick bakläxa

Kyrka. Den här veckan väljer domkapitlet i Borgå mellan att låta Jan-Erik Karlström återgå till sin tjänst som kyrkoherde i Mariehamn eller att föra ärendet vidare till Högsta förvaltningsdomstolen HFD. 11.1.2011 kl. 00:00

Kp-arkiv

Jan-Erik Karlström har under sin tid borta från kyrkoherdetjänsten arbetat som präst. Han har varit församlingspastor i Sund-Vårdö på Åland och arbetar just nu ”på hemmaplan” som tf kyrkoherde i Ålands södra skärgårdsförsamling. Han var kyrkoherde på Föglö innan skärgårsförsamlingarna gick samman.

Får Jan-Erik Karlström återgå till jobbet som chef för en av stiftets största församlingar med 45 anställda kan det ske redan i februari.
Besvärar domkapitlet sig över Helsingfors förvaltningsdomstols beslut innebär det ett drygt år att fundera på hur man ska ha det i Mariehamn.
I december 2009 avsatte domkapitlet Karlström från kyrkoherdetjänsten i Mariehamn för att han i sitt privatliv inte uppträtt som en präst borde. Tidigare under året hade domkapitlet kontaktats av en medlem ur kyrkorådet som ifrågasatt Karlström som förman på grund av hans kvinnotycke och att han varit partisk i sitt ledarskap.
Karlström var också inkallad till biskop Gustav Björkstrand för att diskutera sina möjligheter att fortsätta som kyrkoherde efter sin femte skilsmässa.

Diger utredning duger inte

Domkapitlet har låtit sitt utredningsombud Stig Bäcklund göra en diger utredning med bland annat tjugotalet anställda och förtroendevalda i Mariehamn. Stiftets disciplinombud Kaj Rosendahl har på basen av utredningen förordat att domkapitlet vidtar åtgärder mot Karlström.
Men förra veckan upphävde Helsingfors förvaltningsdomstol uppsägningsbeslutet från i fjol. Ur domstolens synpunkt är det som kommit fram i domkapitlets utredning andrahandsuppgifter som inte är grund för en uppsägning.
– Vi var av den åsikten att det fanns en grund för domkapitlets beslut. Men det har inte räckt till, säger lagfarne assessorn Kasten Österholm och låter förstå att det lätt går så här när en allmän domstol ska ta ställning i kyrkliga frågor.
Själva utredningen är sekretessbelagd eftersom den innehåller personliga uppgifter.

”Alla vet” om affärerna

De åländska tidningarna skriver att Karlssons kvinnotycke och kvinnohistorier är något som ”alla vet” om. Men som tidningen Nya Ålands chefredaktör Nina Fellman konstaterar är det en sak vad ”alla vet” och en annan sak vad som håller i domstol.Om en arbetsgivare måste hålla sig med en anställd som går emot samfundets värdegrund blir då en kinkig fråga. Just så kinkig att man gärna skjuter på avgörandet.
Bror Gammals, ordförande för kyrkofullmäktige i Mariehamn åtminstone till i förrgår – det nya kyrkofullmäktige konstiuterade sig i tisdags – säger att Karlström i allmänhet fungerat bra som arbetsledare och chef.
– Han är bra som predikant, bra som präst och har tagit itu med saker som behövdes ta i.
Men de saker som domkapitlet lyft fram är inte som de ska vara, säger han.
Kyrkoherdetjänsten sköts sedan knappt ett år tillbaka av Mariehamns-kaplanen Kent Danielsson. Gammals säger att församlingen nu mår bra och går åt rätt håll. Men han vet inte hur det går om Karlström kommer tillbaka.
– På närmare två år hinner mycket hända, menar Gammals med tanke på opinionerna bland de anställda.

Rolf af Hällström



djur. Jord- och skogsbruksministeriet utreder ifall lagen kunde tillåta djurslakt med religiösa riter utan bedövning. 28.7.2012 kl. 06:00

sport. Präster från Storbritanniens nio största religioner finns på plats under olympiska spelen som börjar i morgon. 26.7.2012 kl. 11:51

djur. I Tuna församling i Sverige var djur välkomna på söndagens gudstjänst. 24.7.2012 kl. 11:35

norge. För ett år sedan skakades Norge och hela världen av ondskan. Enligt Per Arne Dahl måste sorgen få ta tid. 22.7.2012 kl. 06:00

radio. Under sommarmånaderna bjuder Radio Vega på en rad specialgudstjänster. 20.7.2012 kl. 14:19

brödkö. Många diakonimottagningar har minskad bemanning eller stängt under sommaren. Också brödköer är stängda. 19.7.2012 kl. 13:45

Kyrkor i London uppmanas ringa i sina klockor och be för de olympiska spelen som inleds nästa vecka. 17.7.2012 kl. 08:00

påven. Biskopen i Helsingfors katolska stift Teemu Sippo hoppas att påven och patriark Kirill kunde träffas i Finland. 16.7.2012 kl. 15:34

Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

Skolstart. Hon är läraren som är förälskad både i grundskolans idé och i det goda samtalet. 19.8.2021 kl. 15:17

KYRKANS FRAMTID. Kyrkan måste förändras snabbt för att ha en chans hålla kvar de yngre generationerna, anser Kyrkomötets framtidsutskott. Bland annat föreslår de en ny fördjupande verksamhetsform inspirerad av konfirmand­arbetet. 18.8.2021 kl. 10:01

PEDERSÖRE. Pedersöre församling har valt Mia Anderssén-Löf till ny kyrkoherde. Det stod klart i kväll när valnämnden räknat alla rösterna. 15.8.2021 kl. 22:25

PEDERSÖRE. 40 procent av medlemmarna i Pedersöre församling har redan röstat i kyrkoherdevalet. 14.8.2021 kl. 12:38

val. Att församlingsborna väljer kyrkoherde är föråldrat anser Sixten Ekstrand: – Jag är helt övertygad om att direkt val av kyrkoherde är en sak som kyrkan kommer att lämna så småningom. Samtidigt pågår en livlig förhandsröstning i kyrkoherdevalet i Pedersöre. 13.8.2021 kl. 15:28