Kyrkhelgen inleds i Karleby

Kyrka. Kyrkhelgen i Karleby, som går av stapeln denna helg, är en av de största kyrkliga samlingarna i Svenskfinland. Alla väckelserörelser i Borgå stift har deltagit i arrangemangen. 9.9.2011 kl. 00:00

Kp-arkiv

Johan Eklöf från Lappfjärd firar Kyrkhelg i Karleby i helgen.

Hur har ni lyckats samla så många arrangörer, Johan Eklöf, kaplan i Lappfjärd och medlem i planeringskommittén?
– Det har nog att göra med den tid vi lever i, det finns ett visst tryck utifrån som gör det svårt för kristna som vill stå på Bibelns grund. Det har fått grupper som tidigare haft svårt för att samarbeta att närma sig varandra.

Vad menar du med ett tryck utifrån?
– Tidsandan är sådan att de värderingar som tidigare var självklara inte är det längre. Det är utmanande för en kristen som vill hålla sig till bibelordet.

Vem riktar ni er till?
– Vi har försökt utforma ett intressant och brett program med något för alla åldrar. Speciellt roligt är det att Klaus Härö, som är bekant för många genom sina filmer, lovat att medverka. Jag hoppas att den som har dubier angående Kyrkhelgen kommer och bekantar sig med den själv och inte dömer ut den i förväg.

Hur har ni valt ut era
talare?

– Vi vill att de som ställer upp som talare ska representera en klassisk kristen tro. De ska stå stadigt på en biblisk grund.

Ingen av era huvudtalare är kvinna. Är det ett medvetet val?
– Det är ingen medveten strategi att inte bjuda in kvinnor. Det har bara funnits fler män att välja mellan.

Årets tema är ”Jesus det eneste”. Varför?
– Det är ett direktcitat ur en norsk psalm, som på svenska heter ”Jesus det renaste”. Vi tyckte det passade bra med tanke på att en av huvudtalarna, Espen Ottosen, kommer från Norge. Innehållet är ju också bra: Jesus är vägen, sanningen och livet.

Vad har Kyrkhelgen
 för mål?

– Vi vill ge människor ett tillfälle att komma samman i stora skaror för att få höra goda talare som för fram ett gott budskap.

Varför ordnas Kyrkhelgen just i Karleby?
– Där finns lämpliga utrymmen med en rymlig kyrka och ett församlingscenter med många rum. Dessutom har vi varit välkomna dit. Norra Österbotten brukar skämtsamt kallas för bibelbältet, vilket har sina orsaker. Många väckelserörelser är speciellt starka här.

Hur mycket folk väntar
ni er?

I fjol var det 1 300 personer på lördagskvällens gudstjänst. Jag hoppas att kyrkan ska vara full i år också. Det är naturligtvis inget självändamål, men när så många personer sjunger tillsammans är stämningen på topp, det känns nästan som om taket skulle lyfta.

Kyrkhelgen i Karleby ordnas 9–11 september. Mer info på http://kyrkhelg.blogspot.com/

Marina Wiik

Kultur. Det är svårt att vara stadsbo. Alla utanför ring ettan vet ”precis” hurdan du är. Ännu värre är det – som i Kjell Westös fall – att vara född förortsbo med rötterna utanför stadskärnan. Då vet också de som gynnats av storken och blivit nedsläppta inom spårvagnsnätet ”precis” hurdan du är. 26.8.2011 kl. 00:00

Människa. Hans första fråga till stamgästerna på Helsingfors järnvägsstation är inte ”känner du Jesus?, utan ”Hur mår du?”. 25.8.2011 kl. 00:00

Ledare. Hösten rullar igång verksamhetsmaskineriet i församlingarna. Samtidigt går – även den här hösten – mer än en församlingsanställd tillbaka till jobbet med en molande oro i maggropen. Ska man faktiskt orka ännu ett varv? Alla orkar inte heller. 25.8.2011 kl. 00:00

Johan Sandberg. Det är med ett lätt vemod jag igen får konstatera att semestern är slut och att skolorna börjat. Inte för att jag har något emot att börja jobba igen. Det är rätt skönt att återgå till vardagsrutinerna utan att varje dag behöva ägna tankemöda åt familjens program eftersom dagen är färdigt inrutad. 25.8.2011 kl. 00:00

Teologi. Tro gärna, men var inte för radikal. Det är merparten av finländarnas inställning till religion, visar en färsk internationell undersökning. 24.8.2011 kl. 00:00