Frälsningsarmén öppnar nytt museum

Kultur. Se bilder!
8.4.2009 kl. 00:00

Ida Sundberg

Ida Sundberg

De nya muséet ligger på Mikaelsgatan.

Ida Sundberg

Frälsningsarméns vapen uppvisades första gången år 1878. Vapnet symboliserar kristna värden, Blod och eld (1. Joh.1:7).

Ida Sundberg

Barn i söndagskolan har tillverkat ett pappersornament.

Ida Sundberg

Soppskålen har matat många hungriga själar.

Ida Sundberg

Uniformens grundtanke var från början att göra alla likvärdiga.

Ida Sundberg

Huvudbonaden har ändrat utseende under årens lopp.

Ida Sundberg

Tidigare har trumpetorkestrar spelat en betydande roll i att fånga människors uppmärksamhet på gatan.

Ida Sundberg

Ida Sundberg

Nuförtiden är det vanligare att man hör sånggrupper och band uppträda i Frälsningsarméns avdelningar.

Ida Sundberg

Frälsningsarmén har litat på människors välvilja under dess långa historia.

Ida Sundberg

Guiden Sirkka Paukku presenterar muséet.

Ida Sundberg

Ida Sundberg

Uniformen signalerar ordlöst om vad dess bärare står för.

Ida Sundberg

Frivillig arbetskraft behövs. Marketta Grönman (vänster), Eira Henrikson (mitten) och Sinikka Leitsamo (höger) hjälper till med muséet.

Frälsningsarméns museum har öppnat i nya utrymmen på Mikaelsgatan. Museet, som tidigare låg på Nylandsgatan, skildrar olika skeden i organisationens snart 120-åriga historia i Finland.

Utställningen, som omfattar drygt tusen föremål, har ställts upp av frivilliga. Bland föremålen finns ett par glasögon, som William Booth, grundaren av Frälsningsarmén, glömde efter sig då han besökte Finland år 1909. Även en botbänk, soppgryta, samling av olika instrument, ett reseharmonium samt dokument och bilder av historiskt intresse finns att se.

Ett av organisationens motton, ”Hjärtat till Gud - räck handen till människan”, beskriver utställningen i stora drag: både den andliga och sociala dimensionen i Frälsningsarméns arbete kommer fram tydligt.

Förutom det historiska ger museet en inblick i Frälsningsarméns dagsläge: som guide fungerar en major och i lokalen finns ett kafferum där man kan prata med volontärer. Museet har öppet på tisdagar och lördagar. Guideturer för skol- och andra grupper ordnas även andra dagar.

Ida Jungner

Emilia Enlund. Efter tre månader på låtskrivarskola i Texas har Emilia Enlund i Närpes fått mersmak för musiken. Hon håller ändå låg profil och ser tiden an vart musiken för henne. Men drömmen är att få göra en egen skiva. 21.8.2014 kl. 11:05

israel. Judarna i Finland har inte blivit utsatta för hatbrott, men i Sverige har Gazakriget lett till en våg av antisemitiska attacker. 20.8.2014 kl. 00:00

kyrkoherdeval. Domkapitlet i Borgå stift retirerar i frågan om att avkräva kyrkoherdekandidaterna skriftliga löften om fullt samarbete med både kvinnliga och manliga präster. Tillsvidare ska det räcka med ett muntligt löfte. 19.8.2014 kl. 09:59

Han har mist sin fru och två av sina barn. Ändå är Bernt Mårtensson en lycklig och tacksam människa. Hemligheten ligger i att uppskatta allt det fina livet för med sig, även när det inte längre är fysiskt närvarande. 14.8.2014 kl. 09:43

Irak. "Vi talar Jesu modersmål, vi är de första kristna, men den kristna världen har glömt oss." 12.8.2014 kl. 10:02