Fler kvinnor än män styr Kimitoöns församling

Kyrka. Av de invalda är 11 kvinnor och 8 män.
31.3.2009 kl. 00:00

Leif Lindgren

Församlingsval i Kimitoöns församling.

Enligt det preliminära valresultatet uppgick valdeltagandet i församlingsvalet som hölls i Kimitoöns församling under söndag och måndag till 16,7 procent. Bland de invalda finns tre personer under 30 år, samtliga kvinnor.

Alla fem listor som hade ställt upp kandidater i valet fick också representation i kyrkofullmäktige. De invalda har en god geografisk spridning. Kimitoöns församling höll församlingsval eftersom Dragsfjärd, Hitis, Kimito och Västanfjärd vid årsskiftet bildade den nya församlingen Kimitoöns församling.

I församlingsvalet 2006 hade Dragsfjärd och Hitis sämjoval. I Kimito uppgick valdeltagandet då till 16,4 procent och i Västanfjärd till 28,8 procent. Det genomsnittliga valdeltagande i Borgå stift låg på knappt 14 procent i valet 2006.

Eftersom lagen om 16-års åldersgräns för rösträtt i församlingsval har en övergångsperiod på tre månader så gällde den inte församlingsvalet i Kimitoöns församling. Däremot får 16-åringar rösta i församlingsvalet i Nystad den 5 april och i Salo den 5-6 april.

KT

frälsarkransen. – Vi har beundransvärt satsat på ordens värld, men orden har börjat svika oss, säger Martin Lönnebo, mannen bakom kransen. 26.2.2015 kl. 00:00

leena sorsa. Kyrkan måste ta en aktiv roll och på allvar se över sitt förhållande till staten. Det menar Leena Sorsa, forskare vid Kyrkans forskningscentral. 23.2.2015 kl. 15:49

vanda svenska församling. Vanda svenska församlings flytt undan mögelproblemen har varit en långkörare. 23.2.2015 kl. 15:45

FMS. Finska Missionssällskapets insamling De vackraste julsångerna 2014 spräckte miljongränsen. 23.2.2015 kl. 15:43

I Uleåborg ska personer som lever under utsatta förhållanden erbjudas gratis läkartider. Projektet är ett samarbete mellan läkarcentralen Mehiläinen och Uleåborgs domkyrkoförsamling. 23.2.2015 kl. 10:31