Diakoniämbetet inom räckhåll

Kyrka.

Ungdomsarbetsledare, barnarbetsledare, diakoner och kantorer kan i framtiden vigas till ett eget kyrkligt ämbete.

17.2.2009 kl. 00:00

sxc-stock

Tidigare har biskoparna varit mera skeptiska och hänvisat till kantorskårens tudelade inställning. Alla kyrkomusiker har inte varit tilltalade av att bli vigda till diakoner.

Biskoparna flyttade sina positioner vid förra veckans biskopsmöte. Tio års diskussion kan bli ett beslut om diakoniämbetet under denna kyrkomötesperiod.

– Diakoni och fostran ses som lika värdefulla delar av kyrkans uppdrag som förkunnelsen, förklarar branschsekreterare Pia Kummel-Myrskog på KCSA reformens princip. Det nya diakoniämbetet står jämsides med prästämbetet men har separata uppgifter.

Själva uppdelningen av kyrkans ämbete i biskopar, präster och diakoner har diskuterats i tio år och det senaste betänkandet är kyrkmötets fjärde. Biskopsmötets utlåtande är förvånansvärt positivt, menar borgåkantorn och fackordföranden Mikael Helenelund. Från att tidigare ha bromsat reformen har biskoparna nu flyttat sina positioner och verkar att gå in för att förverkliga den.

– Nu säger biskoparna att den teologiska grunden för reformen håller och att det inte finns några hinder för att också kantorerna skulle ingå i det nya ämbetet. 

Kantorsbeteckningen kvar

Biskoparna förordar att diakoner, ungdomsarbetsledare och barnarbetsledare vigs till ett gemensamt diakoniämbete, där också kantorerna kunde ingå. Däremot vill biskoparna hålla kvar tjänstebeteckningarna så, att kyrkomusikerna fortsättningsvis skulle kallas kantorer.

Det gemensamma präst- och kantorsfacket AKI har för sin del betonat att kantorerna borde ingå i det nya ämbetet på grund av deras centrala uppgift i gudstjänstlivet.

Biskoparna säger i sitt utlåtande att det nya ämbetet ännu kräver en hel del preciseringar, särskilt i ansvarsfördelningen mellan domkapitel och församling. I dag är domkapitlen prästernas arbetsgivare medan diakoner och ungdomsarbetsledare och barnledare är helt församlingsanställda. Prästerna har i dag representation i både kyrkomöte, domkapitel och stiftsfullmäktige, men biskoparna vill inte sträcka sig längre än till att diakonerna får två platser i kyrkostyrelsens plenum.

Rolf af Hällström

Allmän info. 19.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Diakoniarbetarna i Vasa svenska församling vill vara tillgängliga också utanför centrum. Under två månader har de stöd av en väktare, men hur säkerheten på mottagningarna garanteras efter det är ännu öppet. 19.1.2011 kl. 00:00

Kultur. Fontana Media, det förlag som ger ut bland annat Kyrkpressen, har fattat beslut om att sluta leverera läromedel. 19.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kaplan Markus Saarinen har fått en skriftlig anmärkning av sin förman.  Orsaken är arbetsvägran i samband med biskop Björn Vikströms visitation. 18.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Vid söndagens prästvigning i Borgå domkyrka fick stiftet fem nya präster. 18.1.2011 kl. 00:00