KFUK belönar våldsförebyggande arbete

Samhälle. - Våld är egentligen inte längre tabu i Finland. Svaghet och sårbarhet är däremot inget vi vill se, varken hos oss själva eller hos våra medmänniskor. Så säger Suvi Ronkainen som är en av redaktörerna bakom boken ”Paljastettu intiimi”(ung. Avslöjad intim), belönad med KFUK:s hederspris 2008.
24.4.2008 kl. 00:00

Nina Österholm

Pirjo-Liisa Penttinen, generalsekreterare för Förbundet KFUK, delar ut årets hederspris till redaktörerna Suvi Ronkainen och Sari Näre samt till representanterna för nätverket Apropos Mervi Heikkinen, Vappu Sunnari och Suvi Pihkala.

Enligt Ronkainen uppskattar vi starka barn, starka mammor och starka ishockeyspelare. Svaghet och sårbarhet ses som en skada eller brist.

– Egentligen är sårbarhet det som gör oss mänskliga och att vi behöver varandra.

Obligatorisk utbildning som mål

Förbundet KFUK (Kristliga Föreningen av Unga Kvinnor) delar årligen ut ett hederspris åt samfund, arbetsgrupper eller genomförd forskning som har som syfte att bekämpa våld som riktar sig mot kvinnor och flickor. Prissumman på 11 000 euro delades denna gång mellan redaktörerna till boken ”Paljastettu intiimi” och utbildningsnätverket APROPOS, som utbildar människor inom olika yrkesgrupper att identifiera och möta våld.

–Hittills har över 150 personer från femton olika länder deltagit i utbildningen, berättar projektkoordinator Mervi Heikkinen.

Hon hoppas att förebyggande utbildning kring våld i framtiden kunde bli en obligatorisk del av olika yrkesutbildningar inom exempelvis vård- och rättsväsendet.

KFUK:s hederspris delas ut årligen på KFUK-dagen den 24 april.

- Det görs mycket förebyggande arbete kring våld mot kvinnor också på ett teoretisk plan. Det kändes viktigt att lyfta fram just nu, säger Pia Öhman, viceordförande för förbundet KFUK.

Att bekämpa våld är en del av KFUK:s årstema för år 2008.

Hör intervju med pristagarna på pod.fi

Nina Österholm

Svenska folkpartiet. Ulla Achrén vill bevara det andliga utbudet i etern. – Om somrarna på landet står radion alltid påslagen. Då andakterna kommer stänger jag inte av, utan lyssnar tvärtom gärna. 23.10.2013 kl. 07:00

I år erbjuds bokmässans besökare ett digert och spännande sortiment program med kyrklig anknytning. Tidigare år har det svenskspråkiga kyrkliga inslaget på bokmässan i Helsingfors varit betydligt blygsammare. Nu har KCSA en egen monter tillsammans med Helsingforsförsamlingarna. I montern finns ungefär 20 sittplatser.– När vi planerade programmet i våras utgick vi från det som varit aktuellt under året i den samhälleliga debatten. Kyrkan har diskuterats mycket i medierna. Men den bild som gavs var mycket ensidig, säger Maria Sten på KCSA.På lördag kl. 15.30 samtalar Lucas Snellman med Hbl:s chefredaktör Jens Berg och Carin Göthelid som är mediechef för Svenska Yle.– Temat för samtalet är hur kyrkan och medierna uppfattar varandra.Det kyrkliga programmen pågår under hela bokmässan från torsdag till söndag.– Stiftet fyller nittio år och det har vi uppmärksammat exempelvis med ett samtal mellan biskop Björn Vikström och chefredaktör May Wikström med rubriken Kyrka för alla kyrka för mig. (Lördag kl. 12 på Totti-scenen). 22.10.2013 kl. 08:00

Regnbågsmässa. Den regnbågsmässa som ordnades i samband med Regnbågshelgen i Helsingfors samlade ett 50-tal deltagare. 21.10.2013 kl. 16:03

Raseborg. Borgå och Esbo stifts förslag att dela upp Raseborgs samfällighet i två svenska och en finsk församling blev bordlagt på Kyrkostyrelsens plenum 15.10.Bordläggningen gick enligt föredragningen. Motiveringen var att kaplanstjänstens förflyttning från ett stift till ett annat och att förslagen till nya församlingsnamn kräver ytterligare utredning.I den tvåspråkiga församlingen i Ekenäs finns en kaplanstjänst för det finska arbetet. Om en finskspråkig församling upprättas så flyttas tjänsten till det finska stiftet.– Bestämmelserna är sådana att ordinarie tjänsteinnehavare ska överflyttas till en ny tjänst i den nya församlingen, säger kyrkoherde Anders Laxell från Hangö som är utredningsman i ärendet.Tanken är att Ekenäs, Snappertuna, Tenala och Bromarv församlingar delas på språklig grund och de finsktalande överförs till en ny finsk församling som täcker hela Raseborg.– Grunden i den nya församlingen är de tidigare finska församlingarna i Pojo och Karis, säger Laxell.Kaplanstjänsten innehas nu av Tuija Wilman. På de fyra tvåspråkiga församlingarnas område finns 1000–1500 finska medlemmar som föreslås överföras till den nya finska församlingen.– Såframt de inte meddelar att de önskar kvarstå i den nya svenska församlingen. Resursdelningen mellan församlingarna måste ses över i grunden när man vet var det hela landar, säger Laxell. 21.10.2013 kl. 16:06

I hela sitt liv har Mathias Rosenlund varit fattig. Undanskuffad från dem i samhället som lever i överflöd och vill ha mer skriver han för att bevara sin värdighet.– Det är mitt enda sätt att uppleva att jag är mig själv. 17.10.2013 kl. 00:00