Bred nordisk forskning kring Lutherpsalmer

Kultur. – Ett vetenskapligt arbete som jag tror kan väcka intresse bland folk, säger professor emeritus Karl-Johan Hansson om ett stort forskningsprojekt kring Luthers psalmer i nordiskt folkligt liv. Många känner till Av himlens höjd och Vår Gud är oss en väldig borg. 24.3.2008 kl. 00:00
– Ett vetenskapligt arbete som jag tror kan väcka intresse bland folk, säger professor emeritus Karl-Johan Hansson om ett stort forskningsprojekt kring Luthers psalmer i nordiskt folkligt liv. Många känner till Av himlens höjd och Vår Gud är oss en väldig borg.

 
En 800-sidig bok berättar om Luthers psalmer.
Hansson har tillsamman med Sven-Åke Selander i Lund stått i ledningen för projektet som granskar psalmerna från olika vinklar. Man har studerat deras utbredning, hur de använts i kyrka och samhälle, i gudstjänst och skola, i politik, litteratur och musik. Och gjort nordiska jämförelser.

Arbetet har pågått i tio år och samlat över 60 forskare från olika discipliner. Från Finland har bland andra Fredric Cleve, Bernice Sundqvist och Erkki Tuppurainen deltagit.

Pengar för resor och seminarier har man fått från de nordiska länderna, själva arbetet har skett med frivilliga insatser.

– Jag har nog själv arbetat med det här sammanlagt ett helt år, säger Hansson.

Resultatet utgör en bok på 800 sidor, skriven på svenska, danska och norska. Nionde mars var det högtidlig release i Haderslevs domkyrka i Danmark med musikgudstjänst, biskopspredikan och tal av bland andra Hansson.

Lutherpsalmer sjungs alltjämt även om statistik visar att användningen under de senaste 30 åren har minskat med hälften.

– Luther blev förebilden för psalmdiktning och inspirerade många att skriva psalmer. Man vet att isländska
kvinnor redan på 1600-talet började skriva egna psalmer sedan de sjungit hans. Det finns de som menar att Luthers psalmskrivande för länge bundit nya tiders psalmförfattare. Man kan också undra om Luther hade levt idag, vad hade han då skrivit för psalmer och om vilka ämnen, säger Karl-Johan Hansson.
Kerstin Haldin-Rönn

I dag kom Lärkullastiftelsen och Retreatstiftelsen överens om att ingå ett samarbetsavtal om att anställa en person som marknadsför och utvecklar retreatverksamheten i Svenskfinland. 1.3.2013 kl. 15:24

Sixten Ekstrand, Tomas Ray och Helene Liljeström söker direktorstjänsten för den svenska enheten vid Kyrkostyrelsen. 1.3.2013 kl. 15:22

Märta Sohlbergs bostad stod tom i fyra år efter hennes död och inbringade inga pengar. Nu är den såld. Vissa år har stiftelsens utdelning varit mycket knapp. 1.3.2013 kl. 08:46

Förr måste man veta sin plats i brukssamhällen. Vilka jobb man kan söka, vilka barn som kan leka tillsammans. Gita Lindgren lärde sig tidigt vilka koder som gällde bland arbetarna i Dalsbruk men också att knopar och segling kan förena långt över gränserna. 28.2.2013 kl. 12:14

De ocensurerade och ärliga känslorna som C.S. Lewis skrev ner efter sin hustrus död fascinerar skådespelaren Johan Fagerudd.  Han har bearbetat dem till en 45 minuter lång monolog som han kommer att turnera med i Svenskfinland. 28.2.2013 kl. 10:00